5 dalykai apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote

Vasario 08, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Pateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Beje, ar žinote, kada dėl mėnesinių skausmų turėtumėte sunerimti labiau? Dalinamės ir  pavojaus signalais, kuriais organizmas bando pranešti, kad jau metas pasitikrinti sveikatą.

1) Mėnesinių skausmai dažnai kamuoja jaunas moteris – paaugles ir dar negimdžiusias moteris. Šioje amžiaus grupėje mėnesinių skausmai kas mėnesį gali pasireikšti net iki 90 proc. moterų.

2) Vyresniame amžiuje mėnesinių skausmų dažnis mažėja, tačiau didėja organinių priežasčių rizika. Kai mėnesinių skausmą sukelia kokia nors liga ar patologija, sakoma, kad tai – antrinė dismenorėja.

3) Bene dažniausia antrinės dismenorėjos priežastis yra endometriozė. Tai patologinė būklė, kai gimdos audiniai išveši už jai būdingų ribų, todėl prasideda uždegiminiai procesai, susiję su skausmu, labai gausiu kraujavimu ir kitais nemaloniais pojūčiais.

4) Endometriozė gali būti diagnozuojama ir visai jaunoms bei negimdžiusioms moterims – tai atvejis, kai antrinė dismenorėja būdinga ne tik vyresnėms, bet ir jaunesnėms, dar negimdžiusioms, vaisingo amžiaus moterims.

5) Skausmingos mėnesinės nėra tik sveikatos problema, kuri, kaip žinia, paplitusi visame pasaulyje. Tai rimta socialinė ir ekonominė bėda, nes daugybė moterų visame pasaulyje bent keletą dienų per mėnesį negali aktyviai bendrauti, sportuoti, dirbti ir mokytis. Vyresniame amžiuje mėnesinių skausmų dažnis mažėja, tačiau didėja organinių priežasčių rizika. Kai mėnesinių skausmą sukelia kokia nors liga ar patologija, sakoma, kad tai - antrinė dismenorėja.

Trumpai apie medikamentinį skausmingų mėnesinių (dismenorėjos) gydymą

Pirminės dismenorėjos gydyme labai svarbią vietą užima nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), pavyzdžiui, deksketoprofenas (Dolmen). Kai kurioms moterims šie vaistai gali būti neveiksmingi (iki 20 proc. skundžiasi, kad NVNU joms neveikia). Tuomet svarstoma hormoninės farmakoterapijos galimybė, ypač jei moteris pageidauja apsaugos nuo neplanuoto nėštumo. Gydytojas būtinai įvertins, ar nėra kokios nors ginekologinės patologijos, dėl kurios galėtų kilti nemalonių simptomų, t.y., ar moteris neserga antrine dismenorėja. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Kada jau reikėtų sunerimti dėl mėnesinių skausmo?

Jaunoms moterims nedidelis mėnesinių skausmas yra gana įprastas reiškinys, atsirandantis dėl didesnės prostaglandinų koncentracijos organizme, stangresnių audinių ir pan. Vis dėlto pasitaiko atvejų, kai dėl mėnesinių skausmo reikėtų suklusti labiau. Šie atvejai apima:

  • Mėnesinių skausmų pasireiškimą vidutiniame ir vyresniame amžiuje, pavyzdžiui, sulaukus 35-45 metų;
  • Kitų požymių pasireiškimą, pavyzdžiui, moteris pastebi, kad pakito jos kraujavimas, atsirado kokių nors makšties išskyrų, skausmas kamuoja ne tik mėnesinių metu, bet ir tarp jų;
  • Skausmą, kraujavimą bei diskomfortą per lytinį aktą arba po jo.

Daugiau atidumo reikia ir tuomet, kai moteris mano, kad gali būti užsikrėtusi lytiškai plintančia liga. Kitas nuogąstavimus galintis sukelti požymis – mėnesinių skausmo nenumalšina įprasti vaistai, dažniausiai vartojami skausmo ir uždegimo slopinimui, pavyzdžiui, jau minėtieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Tokie požymiai gali rodyti, kad mėnesinių skausmas atsiranda dėl organinių priežasčių, kurių atveju gali būti reikalingas gydymas.

Mėnesinių skausmai gali kamuoti net iki 90 proc. vaisingo amžiaus moterų, o net apie 10-20 proc. moterų „tomis dienomis“ gali jausti tokius stiprius skausmus, kad apribojama normali jų kasdienė veikla. Kokios priemonės galėtų padėti palengvinti mėnesinių skausmus?

Plačiau:

10 patarimų, padedančių palengvinti skausmingas mėnesines

0
+0 -0
  • menstruacijų skausmas
  • menstruacijų
  • Dismenorėja
  • kaip malšinti mėnesinių skausmą
  • kodėl skauda per mėnesines
  • mėnesinių skausmas
  • mėnesinės
  • faktai apie mėnesines
  • menstruacijos
  • antrinė dismenorėja
  • pirminė dismenorėja
  • skausmas per mėnesines

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *