Ypatingų gydomųjų savybių turintis parazitinis grybas

Kovo 12, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+2 -1

Kininis kordicepsas itin plačiai vartojamas jau bent kelis šimtus metų. Paskutiniais metais ir Lietuvoje galima rasti jau ne vieną maisto papildą, kurio pagrindinė sudėtinė dalis – kininis kordicepsas. Kas tai yra? Kuo jis toks ypatingas ir naudingas? Kodėl pasaulyje taip populiarėja fungoterapija – gydymas grybais?

Ilga ir garbinga istorija

Kininis kordicepsas (Cordyceps sinensis) – tai Himalajų kalnuose, ypatingai Tibete, Kinijoje, Nepale ir Indijoje paplitusi parazitinių grybų rūšis. Manoma, kad tinkamiausia aplinka jų augimui yra bent kelių km aukštikalnės (3500 – 5000 m). Šis parazitinis grybas kinų, tibetiečių ir nepaliečių gali būti naudojamas bene 2000 metų, kituose šaltiniuose minima, kad jis buvo atrastas maždaug prieš 1500 metų, o naudojamas mažiausiai 700 metų. Jau senovėje kininis kordicepsas buvo neįtikėtinai brangus – ir šiandien ta kaina didelė, tačiau žmonės atrado įvairiausių kininio kordicepso kultivavimo būdų, todėl jo galima „pasigaminti“ vis daugiau ir vis paprastesnėmis sąlygomis. Manoma, kad pasaulyje yra mažiausiai 400 kordicepso rūšių, tačiau tik keletas jų – naudingos sveikatai. Būtent kininis kordicepsas pasižymi neįtikėtinomis savybėmis ir ypatinga, unikalia, sunkiai pakartojama nauda sveikatai. 

Įdomus dauginimosi būdas

Natūraliomis sąlygomis kininis kordicepsas parazituoja ant tam tikros rūšies drugių lervų, tačiau jie gali augti ir ant kitų gyvūnų, pavyzdžiui, skruzdžių ar kitų po žeme gyvenančių vabzdžių. Pakanka to, kad viena spora patektų ant reikiamo vabzdžio kūno. Tuomet visas kūnas padengiamas grybiena, o pats grybas minta vis dar gyvos lervos ar skruzdėlės kūno sultimis, syvais. Žinoma, kad po kurio laiko šis gyvūnas žūsta ir yra mumifikuojamas. Tam tikru metų laiku, paprastai vasarą, kininis kordicepsas iš žuvusio gyvūno išaugina ataugą – vaisiakūnį, kuris gali būti nuo kelių cm iki keliolikos cm ilgio. Šis vaisiakūnis žemės paviršiuje išbarsto naujas sporas, kurios „ieško“ naujų gyvūnų, ant kurių galėtų daugintis ir toliau tęsti savo gyvavimo ciklą. Dėl to šis grybas vadinamas parazitiniu.

Turtinga parazitinio grybo sudėtis

Šiandien kininis kordicepsas ištyrinėtas jau labai plačiai – atrandama vis naujų jo savybių. Itin daug tyrimų atlikta Kinijoje, Japonijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Teigiama, kad kordicepsas – itin stiprus antioksidantas. Jame yra įvairiausių naudingų medžiagų, pavyzdžiui, vitaminų, mineralų (jų kiekiai nėra itin dideli), kofermento Q10, imuninę sistemą teigiančiai veikiančių polisacharidų, įvairiausių fermentų, nesočiųjų riebalų, aminorūgščių ir kt. Itin daug tyrimų atlikta Kinijoje, Japonijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Teigiama, kad kordicepsas – itin stiprus antioksidantas.

Ir imunitetui, ir širdžiai, ir kitoms ligoms

Pasaulyje labai populiarėja fungoterapija – gydymas tokiais grybais, kurie turi ypatingų savybių. Kininis kordicepsas – vienas iš tokių unikalių savybių turinčių gamtos dovanų. Šis parazitinis grybas ypatingai veikia imuninę sistemą – jame yra tokių medžiagų, kurių mokslininkams nepavyko rasti niekur kitur. Taigi šis parazitinis grybas turi imunomoduliuojamąjį poveikį ir padeda lengviau susidoroti su įvairiausiomis organizmą puolančiomis infekcijomis, svetimomis ir pernelyg greitai besidauginančiomis ląstelėmis. Manoma, kad unikali šio parazitinio grybo sudėtis veikia kaip natūralus antibiotikas ir slopina įvairiausių bakterijų augimą bei dauginimąsi. Pastebėta, kad jis veikia ne tik bakteriostatiškai ir baktericidiškai, bet turi ir priešvirusinį poveikį, neigiamai veikia grybus, kirmėles, pirmuonis ir kitus patogenus bei parazitus. Kordicepsas itin naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai, galimai padeda kovojant su vėžiniais ir alerginiais susirgimais. Pastebėta, kad jis suteikia energijos, veikia kaip afrodiziakas, todėl neretai vartojamas sportininkų ar seksualinį aktyvumą praradusių žmonių. Jis veikia kaip natūralus organizmo „valiklis“ – gali sujungti daugybę rūšių toksinių medžiagų ir pašalinti iš organizmo, todėl manoma, kad jį itin naudinga vartoti tuomet, kai žmogui taikomas spindulinis ar chemoterapinis gydymas. Pastebėta, kad kininis kordicepsas teigiamai veikia inkstų ir kepenų funkcijas, padeda atsinaujinti ląstelėms, reguliuoja medžiagų apykaitą ir padeda atkurti normalios mikrofloros balansą įvairiose organizmo vietose. Itin veiksmingas kordicepsas tuomet, kai naudojamas kartu su tradiciniais vaistiniais preparatais – tuomet gaunamas puikus suminis poveikis ir tradicinė bei natūrali medicina įgauna tarpusavio darną.

Plačiau:

+1
+2 -1
  • fungoterapija
  • parazitinis grybas
  • tradicinė medicina
  • kinų medicina
  • tibetiečių medicina
  • cordiceps sinensis
  • Natūrali medicina
  • kininis kordicepsas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *