Nuolat padidėjęs kraujo spaudimas organizmui labai kenkia

Rugsėjo 04, 2020 | Rūtelė Foktienė
+5
+5 -0

Būseną, kai nuolat padidėjęs kraujo spaudimas, drąsiai galima vadinti šių dienų rykšte. Nustatyta, kad bent 3-4 asmenys iš 10 turi daugiau ar mažiau padidėjusį kraujo spaudimą – o tai reiškia, kad kas trečio ar netgi beveik kas antro asmens organizmui daroma nuolatinė žala. Skaičiai nedžiugina, o situacija tik blogėja – širdies ir kraujagyslių ligos kasmet nusineša vis daugiau gyvybių. 

 

Teigiama, kad širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje. Statistika rodo, kad beveik 6 pacientai iš dešimties miršta būtent nuo kraujotakos sistemos ligų ir jų sukeliamų komplikacijų. Žinoma, didžiąją dalį tokių mirčių patiria senyvi asmenys (maždaug nuo 65 metų amžiaus ir vyresni pacientai), tačiau medikai skambina pavojaus varpais – širdies ir kraujagyslių ligos, ypač arterinė hipertenzija, paliečia vis jaunesnius asmenis. Pasitaiko atvejų, kai ši liga nustatoma netgi vaikams ir paaugliams. 

 

Arterinė hipertenzija – tai liga, susijusi su nuolatiniu arterinio kraujo spaudimo padidėjimu. Ši liga ilgus metus gali būti nepastebima, nes jos simptomai arba nejuntami, arba yra labai silpni ir gana nespecifiniai, pavyzdžiui, galvos skausmas ar kraujo tekėjimas iš nosies, kuriuos pacientas gali priskirti daugybei kitų priežasčių (kad ir miego trūkumui, nuovargiui, sunkesnės darbo dienos atnešamoms pasekmėms). Pasitaiko nemažai atvejų, kai pacientas apie ligą sužino tik tuomet, kai organizmui padaryta jau negrįžtama žala ir tenka gydyti jos sukeltas pasekmes. Dėl šios priežasties kraujo spaudimo aparatą verta turėti kiekvienuose namuose – net kai ir atrodo, kad ši liga dar kažkur labai toli… 

"Arterinės hipertenzijos komplikacijos gali suluošinti žmogų, tad nuomonė, kad padidėjęs kraujo spaudimas – ne bėda, yra mažų mažiausiai klaidinga."

Arterinė hipertenzija pasižymi sveikatai ar net gyvybei pavojingomis komplikacijomis ir stipriai padidina miokardo infarkto ar smegenų insulto riziką. Arterinė hipertenzija kenkia širdies raumeniui, todėl gali sutrikti jos ritmas (atsirasti aritmija), pakisti jos natūrali fiziologinė būsena (raumuo sustorėja ir padidėja tam tikros širdies struktūros), be to, daug krūvio patiria ir aorta, ir kitos kraujagyslės, nes jos nuolat turi atlaikyti padidėjusį kraujo slėgį į jų sieneles. Hipertenzija taip pat labai kenkia tiems organams, kuriuose itin gausus kraujagyslių tinklas, tad gana dažnai pasitaikančios komplikacijos yra inkstų nepakankamumas, regėjimo sutrikimai ar netgi aklumas. Arterinės hipertenzijos komplikacijos gali suluošinti žmogų, tad nuomonė, kad padidėjęs kraujo spaudimas – ne bėda, yra mažų mažiausiai klaidinga.  

 

Arterinės hipertenzijos daromą žalą gali pažaboti tinkamai parinkti vaistiniai preparatai ir profilaktinės priemonės. Svarbiausia kuo anksčiau diagnozuoti ligą ir pradėti tinkamą nemedikamentinį ir medikamentinį (jei reikia) jos gydymą. Vaistinius preparatus parenka gydytojas, tačiau jų tikrai nepakanka. Nuomonė, kad pažangūs vaistiniai preparatai viską išspręs – labai klaidinga. Itin svarbu keisti ir gyvenseną – sumažinti druskos vartojimą (jos kiekio ir hipertenzijos atvejų ryšys įrodytas), atsisakyti žalingų įpročių, sveikiau maitintis, daugiau judėti ir… mažiau jaudintis dėl įvairiausių menkniekių. 

 

Kad ir kaip būtų skaudu suvokti, arterinė hipertenzija dažnai yra nemeilės sau išraiška, tad metas pradėti mylėti save – ir sveikata, tikėtina, greitai taps daug geresnė. Sąžiningas sveikos gyvensenos propagavimas gali sumažinti sistolinį kraujo spaudimą net 5 mmHg bei padėti sumažinti vartojamų vaistų dozes. Nors to, ką nulemia genetika ir amžius, pakeisti negalime, tačiau tikrai galime pasirūpinti, kad: 

  • mityba būtų sveika ir subalansuota;
  • kad mityboje būtų kuo mažiau druskos ir kuo daugiau vitaminų bei mineralų iš šviežių vaisių ir daržovių;
  • kad alkoholis ir nikotinas nenuodytų mūsų organizmo;
  • kad nuolatinį stresą pakeistų harmonija bei kokybiškas poilsis. 

 

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti
+5
+5 -0
  • Sveika mityba
  • Arterinė hipertenzija
  • Širdies veiklos gerinimas
  • Širdies stiprinimas
  • lėtinės ligos
  • sveikas gyvenimo būdas
  • Širdies ir kraujagyslių ligos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *