Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai)

+4
1

Aritmija – tai netaisyklingas širdies ritmas. Esant aritmijai, širdies funkcija sutrinka ir organizmas blogiau aprūpinamas krauju (kartu ir reikalingomis maisto medžiagomis, deguonimi).

Dažniausios aritmijų priežastys yra organinės širdies ligos (miokardo infarktas, krūtinės angina, miokarditas, kardiomiopatija ir t. t.), rečiau jas sukelia tam tikri medikamentai, kofeinas, stresas, tabakas, alkoholis.

Nedidelės aritmijos gali būti fiziologinės kilmės. Pavyzdžiui, po fizinio krūvio, emocinės įtampos paprastai atsiranda tachikardija. Kai kuriems sportininkams būdinga bradikardija (suletėjęs širdies ritmas).

Įkvepiant ritmas gali padažnėti, iškvepiant – sulėtėti.

„... gana plačiai paplitusi priežastis – nepakankamas širdies audinio aprūpinimas krauju. Itin neigiamą poveikį turi piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikais, rūkymas, pernelyg didelis gėrimų, turinčių daug kofeino, vartojimas.“

Plačiau skaitykite čia:
 vertėtų žinoti apie tachikardiją? »

 

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Simptomai

Dažniausi aritmijos simptomai:

- silpnumas;
- greitas nuovargis;
- jaučiamas širdies plakimas;
- aukštas  kraujo spaudimas;
- dažnesnis pulsas;
- galvos svaigimas;
- alpimas;
- oro trūkumo jausmas.

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Ligos eiga

Pirminė širdies funkcija – pumpuoti kraują ir jame esančiomis reikiamomis medžiagomis aprūpinti kiekvieną kūno vietą. Taisyklingas širdies ritmas ir susitraukimas užtikrina normalų kraujo tekėjimą.

Sveika širdis sinusiniame mazge generuoja elektrinius impulsus. Jie sklinda į atrioventrikulinį (AV) mazgą, po to iš jo per Hiso pluoštą ir jo kojytes į Purkinjė skaidulas. Taip paeiliui susitraukia prieširdžiai, o vėliau ir skilveliai, kurie sukelia širdies susitraukimą ir, jei susitraukimai reguliarūs, užtikrina normalų širdies ritmą.

Jei ši elektrinė sistema sutrinka, širdis nustoja reguliarai plakusi. Toks netaisyklingas jos ritmas vadinamas aritmija. 

Aritmijos pasekmės.

Skilveliai blogiau prisipildo krauju, todėl iš širdies jo pašalinama mažiau. Tai dažniausiai įvyksta, kai elektrinis signalas verčia širdį plakti per greitai ir kraujas nespėja pritekėti į skilvelius.

Kai širdis plaka per lėtai ar stipriai neritmiškai, į kūną gali būti išpompuojamas nepakankamas kiekis kraujo.

Taip organizmas neadekvačiai aprūpinamas krauju, pernešančiu deguonį ir maisto medžiagas.

Esant deguonies ir maistų medžiagų trūkumui, juntami minėti simptomai (galvos svaigimas, nuovargis, silpnumas). Kadangi širdis taip pat krauju aprūpinama prasčiau, pradedamas jausti skausmas, diskomfortas krūtinėje. Užsitęsus šiems ritmo sutrikimams, gali išsivystyti širdies nepakankamumas.

Yra daug aritmijos rūšių, kurios klasifikuojamos pagal pasireiškimo sritį. 

Aritmijos, prasidedančios ne skilveliuose, vadinamos supraventrikulinėmis (antskilvelinėmis). Prasidedančios skilveliuose – ventrikulinėmis (skilvelinėmis).

Supraventrikulinės aritmijos.

Priešlaikinis prieširdžio susitraukimas – tai papildomas širdies susitraukimas, kuris kyla ne sinusiniame mazge ir todėl sukelia ankstyvą širdies susitraukimą. Tai labai dažnai pasitaikantis reškinys įvairaus amžiaus žmonėms, dažniausiai nepavojingas.

Sinusinė aritmija – tai būklė, kai nevienodo dažnio sinusiniai elektriniai impulsai formuojasi sinusiniame mazge. Sinusinė aritmija priklauso nuo kvėpavimo: įkvėpiant – padažnėja, iškvėpiant – sulėtėja.

Supraventrikulinė paroksizminė  tachikardija – tai reguliarūs, dažni širdies susitraukimai, kuriuos sukelia nenormaliūs elektriniai impulsai, dažniausiai susidarantys prieširdžiuose ar AV mazge. Paroksizminė tachikardija gali būti funkcinės kilmės (po nervinės, psichinės įtampos) ar sukelta organinių širdies ligų, rečiau – medikamentų.

Prieširdžių plazdėjimas – tai reguliari, labai dažna prieširdžių veikla, maždaug 200–430 k./min. Didžiumą plazdėjimo atvejų lemia nenormalūs elektriniai impulsai dešiniajame prieširdyje. Atsiranda dėl organinių širdies pažeidimų (reumatinių dviburio vožtuvo ydų, miokardito, kardiomiopatijos ir kt.)

Prieširdžių virpėjimas – tai dažnas (370–600 k./min) ir nereguliarus prieširdžių susitraukimas, kurį sukelia daugybė elektrinių impulsų, atsirandančių prieširdžių sienelėse ir nulemiančių koordinuoto prieširdžių susitraukimo nebuvimą. Dažniausios priežastys: dviburio vožtuvo angos stenozė, išeminė širdies liga, kardiomiopatija, tirotoksikozė, hipokalemija ir kt.

Ventrikulinės aritmijos.

Priešlaikinis skilvelinis kompleksas – silvelyje kyla nenormalus elektrinis impulsas, kuris sukelia ankstyva širdies susitraukimą. Dažniausiai po šio susitraukimo širdis grįžta į normalų ritmą.

Skilvelinė paroksizminė tachikardija – greiti ir dažniausiai reguliarūs impulsai, sukeliantys labai spartų širdies ritmą (100-250 k./min). Dažniausiai tai gyvybei pavojinga tachikardija, reikalaujanti kuo skubesnės medicininės pagalbos. Ją gali sukelti organinės širdies ligos (ūminis miokardo infarktas, nestabili krūtinės angina, miokarditas ir t.t.), kartais gali atsirasti ir dėl širdį veikiančių vaistų, alkoholio, elektrolitų disbalanso. Ji gali pereiti į skilvelių virpėjimą.

Skilvelių virpėjimas – ritmas nereguliarus, dažnas (150-500 k./min). Elektriniai impulsai skilveliuose kyla dažnai ir be jokios tvarkos, todel širdis praranda gebėjimą plakti ir pumpuoti kraują. Jei laiku nesuteikiama medicininė pagalba – žmogus miršta.

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Diagnostika

Pajutus simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Ištyręs ligonį (surinkęs anamnezę, apklausęs ir išgirdęs netaisyklingą širdies ritmą, užčiuopęs netaisyklingą pulsą), gydytojas aritmiją gali tik įtarti. Diagnozei patvirtinti būtina atlikti elektrokardiografija (EKG). Tai tyrimas, kuris užfiksuoja širdies elektrinį aktyvumą.

EKG rūšys.

Ramybės  EKG – ant krūtinės, rankų ir kojų pritvirtinami elektrodai. Jie prie EKG mašinos prijungti laidais. Tiriant apie minutę registruojama širdies veikla. Pacientas atliekant tyrimą guli.

Krūvio EKG – tyrimas panašus į ramybės EKG, tik pacientas ne guli, o atlieka fizinius pratimus.

Veloergometrija – specialiu medicininiu dviračiu atliekamas tyrimas.

Holterio monitoringas – tai EKG registravimas visą parą. EKG fiksuojama pacientui laikantis įprastinio dienos režimo.

Kai kuriais atvejais daroma stemplinė EKG. Atliekant šį tyrimą į stemplę įkišamas lankstus vamzdelis (sujungtas su EKG aparatu). Kadangi vamzdelis būna netoli prieširdžių, širdies veikla užfiksuojama tiksliau.

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Gydymas

Jei aritmijos priepuolis sunkus ir staigus – reikalingas skubus gydymas, kad būtų atstatytas normalus širdies ritmas.

Pagrindiniai širdies ritmo atstatymo būdai:

- elektros šoko terapija (defibriliacija);
- po oda implantuojamas širdies stimuliatorius;
- medikamentinis gydymas į veną.

Taip pat, siekiant išvengti aritmijos, gali būti skiriamas ilgalaikis medikamentinis gydymas antiaritminiais vaistais.

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Profilaktika

Jei sergate širdies ligomis (krūtinės angina, širdies nepakankamumas), optimaliai jas gydant mažėja aritmijų tikimybė.

Taip pat aritmijų atsiradimo tikimybę mažina:

- aukštas kraujo spaudimo kontroliavimas;
- cholesterolio kiekio kraujyje kontrolė;
- tinkamai gydomas cukrinis diabetas;
- reguliari mankšta
- saikingas alkoholio ir kofeino vartojimas;
- tabako gaminių vengimas;
- specialios dietos, sukurtos širdies ligų atsiradimo tikimybei mažinti.

Susiję straipsniai

  • modestas / 2015-05-28 14:12:42

    oho

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25