Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai)

+4
1

Aritmija – tai netaisyklingas širdies ritmas. Esant aritmijai, širdies funkcija sutrinka ir organizmas blogiau aprūpinamas krauju (kartu ir reikalingomis maisto medžiagomis, deguonimi).

Dažniausios aritmijų priežastys yra organinės širdies ligos (miokardo infarktas, krūtinės angina, miokarditas, kardiomiopatija ir t. t.), rečiau jas sukelia tam tikri medikamentai, kofeinas, stresas, tabakas, alkoholis.

Nedidelės aritmijos gali būti fiziologinės kilmės. Pavyzdžiui, po fizinio krūvio, emocinės įtampos paprastai atsiranda tachikardija. Kai kuriems sportininkams būdinga bradikardija (suletėjęs širdies ritmas).

Įkvepiant ritmas gali padažnėti, iškvepiant – sulėtėti.

„... gana plačiai paplitusi priežastis – nepakankamas širdies audinio aprūpinimas krauju. Itin neigiamą poveikį turi piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikais, rūkymas, pernelyg didelis gėrimų, turinčių daug kofeino, vartojimas.“

Plačiau skaitykite čia:
 vertėtų žinoti apie tachikardiją? »

 

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Simptomai

Dažniausi aritmijos simptomai:

- silpnumas;
- greitas nuovargis;
- jaučiamas širdies plakimas;
- aukštas  kraujo spaudimas;
- dažnesnis pulsas;
- galvos svaigimas;
- alpimas;
- oro trūkumo jausmas.

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Ligos eiga

Pirminė širdies funkcija – pumpuoti kraują ir jame esančiomis reikiamomis medžiagomis aprūpinti kiekvieną kūno vietą. Taisyklingas širdies ritmas ir susitraukimas užtikrina normalų kraujo tekėjimą.

Sveika širdis sinusiniame mazge generuoja elektrinius impulsus. Jie sklinda į atrioventrikulinį (AV) mazgą, po to iš jo per Hiso pluoštą ir jo kojytes į Purkinjė skaidulas. Taip paeiliui susitraukia prieširdžiai, o vėliau ir skilveliai, kurie sukelia širdies susitraukimą ir, jei susitraukimai reguliarūs, užtikrina normalų širdies ritmą.

Jei ši elektrinė sistema sutrinka, širdis nustoja reguliarai plakusi. Toks netaisyklingas jos ritmas vadinamas aritmija. 

Aritmijos pasekmės.

Skilveliai blogiau prisipildo krauju, todėl iš širdies jo pašalinama mažiau. Tai dažniausiai įvyksta, kai elektrinis signalas verčia širdį plakti per greitai ir kraujas nespėja pritekėti į skilvelius.

Kai širdis plaka per lėtai ar stipriai neritmiškai, į kūną gali būti išpompuojamas nepakankamas kiekis kraujo.

Taip organizmas neadekvačiai aprūpinamas krauju, pernešančiu deguonį ir maisto medžiagas.

Esant deguonies ir maistų medžiagų trūkumui, juntami minėti simptomai (galvos svaigimas, nuovargis, silpnumas). Kadangi širdis taip pat krauju aprūpinama prasčiau, pradedamas jausti skausmas, diskomfortas krūtinėje. Užsitęsus šiems ritmo sutrikimams, gali išsivystyti širdies nepakankamumas.

Yra daug aritmijos rūšių, kurios klasifikuojamos pagal pasireiškimo sritį. 

Aritmijos, prasidedančios ne skilveliuose, vadinamos supraventrikulinėmis (antskilvelinėmis). Prasidedančios skilveliuose – ventrikulinėmis (skilvelinėmis).

Supraventrikulinės aritmijos.

Priešlaikinis prieširdžio susitraukimas – tai papildomas širdies susitraukimas, kuris kyla ne sinusiniame mazge ir todėl sukelia ankstyvą širdies susitraukimą. Tai labai dažnai pasitaikantis reškinys įvairaus amžiaus žmonėms, dažniausiai nepavojingas.

Sinusinė aritmija – tai būklė, kai nevienodo dažnio sinusiniai elektriniai impulsai formuojasi sinusiniame mazge. Sinusinė aritmija priklauso nuo kvėpavimo: įkvėpiant – padažnėja, iškvėpiant – sulėtėja.

Supraventrikulinė paroksizminė  tachikardija – tai reguliarūs, dažni širdies susitraukimai, kuriuos sukelia nenormaliūs elektriniai impulsai, dažniausiai susidarantys prieširdžiuose ar AV mazge. Paroksizminė tachikardija gali būti funkcinės kilmės (po nervinės, psichinės įtampos) ar sukelta organinių širdies ligų, rečiau – medikamentų.

Prieširdžių plazdėjimas – tai reguliari, labai dažna prieširdžių veikla, maždaug 200–430 k./min. Didžiumą plazdėjimo atvejų lemia nenormalūs elektriniai impulsai dešiniajame prieširdyje. Atsiranda dėl organinių širdies pažeidimų (reumatinių dviburio vožtuvo ydų, miokardito, kardiomiopatijos ir kt.)

Prieširdžių virpėjimas – tai dažnas (370–600 k./min) ir nereguliarus prieširdžių susitraukimas, kurį sukelia daugybė elektrinių impulsų, atsirandančių prieširdžių sienelėse ir nulemiančių koordinuoto prieširdžių susitraukimo nebuvimą. Dažniausios priežastys: dviburio vožtuvo angos stenozė, išeminė širdies liga, kardiomiopatija, tirotoksikozė, hipokalemija ir kt.

Ventrikulinės aritmijos.

Priešlaikinis skilvelinis kompleksas – silvelyje kyla nenormalus elektrinis impulsas, kuris sukelia ankstyva širdies susitraukimą. Dažniausiai po šio susitraukimo širdis grįžta į normalų ritmą.

Skilvelinė paroksizminė tachikardija – greiti ir dažniausiai reguliarūs impulsai, sukeliantys labai spartų širdies ritmą (100-250 k./min). Dažniausiai tai gyvybei pavojinga tachikardija, reikalaujanti kuo skubesnės medicininės pagalbos. Ją gali sukelti organinės širdies ligos (ūminis miokardo infarktas, nestabili krūtinės angina, miokarditas ir t.t.), kartais gali atsirasti ir dėl širdį veikiančių vaistų, alkoholio, elektrolitų disbalanso. Ji gali pereiti į skilvelių virpėjimą.

Skilvelių virpėjimas – ritmas nereguliarus, dažnas (150-500 k./min). Elektriniai impulsai skilveliuose kyla dažnai ir be jokios tvarkos, todel širdis praranda gebėjimą plakti ir pumpuoti kraują. Jei laiku nesuteikiama medicininė pagalba – žmogus miršta.

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Diagnostika

Pajutus simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Ištyręs ligonį (surinkęs anamnezę, apklausęs ir išgirdęs netaisyklingą širdies ritmą, užčiuopęs netaisyklingą pulsą), gydytojas aritmiją gali tik įtarti. Diagnozei patvirtinti būtina atlikti elektrokardiografija (EKG). Tai tyrimas, kuris užfiksuoja širdies elektrinį aktyvumą.

EKG rūšys.

Ramybės  EKG – ant krūtinės, rankų ir kojų pritvirtinami elektrodai. Jie prie EKG mašinos prijungti laidais. Tiriant apie minutę registruojama širdies veikla. Pacientas atliekant tyrimą guli.

Krūvio EKG – tyrimas panašus į ramybės EKG, tik pacientas ne guli, o atlieka fizinius pratimus.

Veloergometrija – specialiu medicininiu dviračiu atliekamas tyrimas.

Holterio monitoringas – tai EKG registravimas visą parą. EKG fiksuojama pacientui laikantis įprastinio dienos režimo.

Kai kuriais atvejais daroma stemplinė EKG. Atliekant šį tyrimą į stemplę įkišamas lankstus vamzdelis (sujungtas su EKG aparatu). Kadangi vamzdelis būna netoli prieširdžių, širdies veikla užfiksuojama tiksliau.

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Gydymas

Jei aritmijos priepuolis sunkus ir staigus – reikalingas skubus gydymas, kad būtų atstatytas normalus širdies ritmas.

Pagrindiniai širdies ritmo atstatymo būdai:

- elektros šoko terapija (defibriliacija);
- po oda implantuojamas širdies stimuliatorius;
- medikamentinis gydymas į veną.

Taip pat, siekiant išvengti aritmijos, gali būti skiriamas ilgalaikis medikamentinis gydymas antiaritminiais vaistais.

Aritmija (Širdies ritmo sutrikimai). Profilaktika

Jei sergate širdies ligomis (krūtinės angina, širdies nepakankamumas), optimaliai jas gydant mažėja aritmijų tikimybė.

Taip pat aritmijų atsiradimo tikimybę mažina:

- aukštas kraujo spaudimo kontroliavimas;
- cholesterolio kiekio kraujyje kontrolė;
- tinkamai gydomas cukrinis diabetas;
- reguliari mankšta
- saikingas alkoholio ir kofeino vartojimas;
- tabako gaminių vengimas;
- specialios dietos, sukurtos širdies ligų atsiradimo tikimybei mažinti.

Susiję straipsniai

  • modestas / 2015-05-28 14:12:42

    oho

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24