Vaistai ir maistas: ką būtina žinoti?

Vasario 20, 2018 | L.Rimgailė
+33
+33 -0

Atėjote į vaistinę, pasiėmėte gydytojo išrašytus ir jums skitus vaistus. Grįžote namo. Pagal nurodymus ėmėte juos vartoti, tačiau greitai pastebėjote, jog vaistai sukėlė šalutinį poveikį – atsirado skrandžio skausmas…Ir tik vėliau supratote, kad taip nutiko dėl to, jog net nepagalvojote, jog jūsų vartojamą vaistą neigiamai veikia tam tikri maisto produktai, dėl to atsirado šalutinis poveikis.

Tik tada puolėte skaityti vaisto informacinį lapelį, ir, o ne, supratote, jog nereikėjo greipfruto sultimis užsigerti vaistų…

Antidepresantai ir riebus maistas

Jei sergate depresija ir gydytojai išrašė antidepresantų, tuomet turėtumėte žinoti, jog vartojant šiuos vaistus reikėtų nevalgyti riebaus maisto. Toks maistas ne tik kad sukelia įvairius virškinimo sutrikimus, bet dar ir neigiamai sąveikauja su antidepresantais: riebalai stiprina vaistų poveikį, dėl to gali sutrikti miegas.

Taip pat verta atsiminti, jog antidepresantų poveikį sustiprina ir šokoladas, bananai, avokadai, sūris – tie maisto produktai, kuriuose yra gausu tiramino. Būtent dėl jo poveikio susitraukia kraujagyslės, padidėja hipertenzinės krizės pavojus.

"2008 metais rinkoje buvo galima atrasti 17 medikamentų, kurių negalima vartoti kartu su greipfrutu, o 2012-aisiais tokių vaistų skaičius išaugo iki 43."

Kraujui skystinti skirti vaistai neigiamai reaguoja su žaliomis daržovėmis

Antikoaguliantai  – tai vaistai, kurie dažniausiai yra skiriami po širdies infarkto, turintiems širdies ritmo sutrikimų, tuomet, kai padidėja kraujagyslių trombozės rizika.

Jei vartojate tokius vaistus, tuomet privalote žinoti, jog žalios spalvos daržovės, tokios kaip brokoliai, smidrai, lapinės salotos, špinatai, briuselio kopūstai  – visos šios daržovės yra vitamino K šaltinis, yra linkusios silpninti kraują skystinančių vaistų poveikį. Tad geriau atsisakykite žalių daržovių ir keiskite jas į kitas, ne žalios spalvos daržoves, pavyzdžiui, moliūgas, pamidoras, saldžios bulvės – visa tai gali būti puikus garnyras prie mėsos.

 

Antibiotikai ir pieno produktai

Gripo epidemijai nuvilnijus per visą Lietuvą ne vienam iš mūsų teko atsigulti į lovą. Deja, neišvengiamai teko imti ir antibiotikų. Tačiau kuomet sergame, tuomet mažiausiai domimės, kaip vaistai sąveikauja su mūsų kasdienine mityba.

Lietuviai mėgsta gerti pieną, tačiau jo nereikėtų vartoti tuomet, kai gydytojas paskyrė antibiotikų. Kalcis, kuris yra randamas pieno produktuose, neigiamai veikia antibiotikus, silpnina vaisto pasisavinimą ir poveikį.

 

Kai išėjau iš ginekologinio kabineto, rodos, mano visas pasaulis apsivertė aukštyn kojomis. Nemaniau, kad ilgai užsitęsę pilvo skausmai man „padovanojo“ tokią klastingą ligą. Pamenu, tą dieną vienoje rankoje laikiau ginekologo išrašytą siuntimą į ligoninę, kitoje – mobilųjį telefoną. „Reiks gyventi kitaip. Reiks“, - pagalvojau sau tyliai mintyse...

Plačiau:

Didelės problemos – lengvi sprendimo būdai su „Vaistinėlė”

Statinai ir greipfrutai

Nuo aukšto cholesterolio kiekio kraujyje gydytojai savo pacientams kartais išrašo statinų grupės preparatų. Tačiau jei mėgstate greipfrutų sultis, tuomet jų teks atsisakyti.

Atlikti tyrimai rodo, jog greipfrutų sultys gali daryti neigiamą įtaką statinų pasisavinimui, sukelti šalutinį poveikį, nes didėja toksiškumo raumeniniam audiniui rizika, gali atsirasti stiprus raumenų skausmas.

Beje, greipfruto sulčių sąveika yra pastebima ne tik su statinais, bet ir su kitais vaistais. Tą savo tyrimuose aprašė Lawsono instituto mokslininkai, kurie savo išvadas paskelbė Kanados medikų asociacijos žurnale. Jų atlikti tyrimai parodė, jog 2008 metais rinkoje buvo galima atrasti 17 medikamentų, kurių negalima vartoti kartu su greipfrutu, o 2012-aisiais tokių vaistų skaičius išaugo iki 43. Tad net nėra abejonių, jog vaistai ir greipfrutų sultys – nekoks derinys.

 

 Atvejai, kai maistas ir vaistas – puikiai tinka 

  • Vartodami grybelį naikinančius preparatus, rinkitės kuo rūgštesnius maisto produktus – sustiprės vaisto poveikis. Taip pat vartokite B grupės vitaminų.
  • Jei gydytojas paskyrė skatinančius skysčių išsiskyrimą vaistus, tuomet pasirūpinkite, jog kasdieniniame Jūsų valgiaraštyje netrūktų produktų, kuriuose yra daug kalio bei kalcio, kuris su skysčiais yra pašalinamas vartojant vaistus.
  • Jei geriate geležies preparatus, tuomet nepamirškite į savo mitybą įtraukti maisto produktų, kuriuose gausu vitamino C: taip bus daug geriau įsisavinami geležies preparatai. 
+33
+33 -0
  • Homeopatiniai vaistai
  • Homeopatiniai vaistai nuo gripo
  • Širdies artimija
  • Virškinimo gerinimas
  • Gerina širdies darbą
  • Skrandžio opa
  • Virškinimo sutrikimai
  • Virškinamojo trakto ligos
  • Širdies ir kraujagyslių ligos
  • Virškinimo organų ligos
  • Išeminė širdies liga

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *