Lytinė vyrų sveikata – jautri, bet labai svarbi tema

Balandžio 20, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Rūpintis savo sveikata reiškia rūpintis ne tik savimi, bet ir savo artimu. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), „Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas“. Tai reiškia, kad sveikas žmogus turi būti sveikas ne tik fiziškai, bet ir emociškai bei dvasiškai, o tai, kad jis neturi jokios negalios, dar tikrai nereiškia, kad jis yra visiškai sveikas. Lytinė sveikata – viena iš pilnavertės sveikatos sudedamųjų dalių, tad ja taip pat labai svarbu rūpintis – ir ne tik moterims, bet ir vyrams.

Erekcijos funkcija – viena iš vyro lytinės sveikatos atspindžių. Jei atsiranda erekcijos sutrikimų, tuomet gali griūti ne tik lytinio gyvenimo kokybė. Žala daroma ir psichologinei asmens sveikatai, be to, gali pašlyti santykiai su antrąja puse bei kilti sunkumų kitose gyvenimo srityse. Tad kas yra erekcijos sutrikimas, kas kenkia gerai erekcijos funkcijai ir ko griebtis, jei lytiniame gyvenime atsiranda su erekcija susijusių problemų?

Kas yra erekcijos sutrikimas?

Tai yra sutrikimas, kai vyras negali pasiekti erekcijos arba išlaikyti varpos standumo tiek, kad galėtų lytiškai santykiauti. Jis gali atsirasti dėl organinių (dažniau vyresniems vyrams) ir dėl psichologinių (dažniau jaunesniems vyrams) priežasčių. Manoma, kad erekcijos sutrikimai gali kamuoti mažiausiai kas penktą lytiškai aktyvų vyrą, o kai kuriose šalyse šis sutrikimas paplitęs dar labiau. Beje, su amžiumi erekcijos sutrikimų dažnis didėja – jų gali turėti bent kas antras penkiasdešimtmetis. Deja, bet šiuolaikinis gyvenimo būdas skaičius ne mažina, o didina – į gydytojus kreipiasi vis jaunesni pacientai, kurie kartais nebūna sulaukę net ir 30-ojo gimtadienio. Erekcijos funkcija – viena iš vyro lytinės sveikatos atspindžių. Jei atsiranda erekcijos sutrikimų, tuomet gali griūti ne tik lytinio gyvenimo kokybė.

Kokios dažniausios erekcijos sutrikimų priežastys?

Jauniems vyrams erekcijos sutrikimus dažniau sukelia psichologinės priežastys, pavyzdžiui, nepasitikėjimas savo jėgomis ar per dideli lūkesčiai, kuriuos nepelnytai išpučia šiuolaikiniai, dažnai nerealūs tobulo vyro standartai. Be to, daug įtakos normaliai erekcijos funkcijai gali padaryti nuovargis, įvairios baimės, nepatogumai ir nemalonūs atsiminimai. Vyresniems vyrams (dažniausiai nuo 50 metų) dažniausia ir įprasčiausia erekcijos sutrikimų priežastis – kraujagyslių ligos, kai sutrinka normalus kraujo pritekėjimas į varpą ir nebeįmanoma pasiekti ir (arba) išlaikyti reikiamo lytinio organo standumo, reikalingo lytiniam aktui atlikti.

Ko griebtis?

Erekcijos funkcijos gerinimas – tai kompleksinis procesas. Geriausia savo bendrąja sveikata rūpintis sveikai maitinantis, pakankamai judant ir vengiant žalingų įpročių bei streso. Tam niekada ne per vėlu. Jei žala jau padaryta, svarbiausia veikti pagrindinę erekcijos sutrikimų atsiradimo priežastį, pavyzdžiui, atsisakyti sunkaus ir emocinei sveikatai kenkiančio darbo, kuris kelia labai didelę įtampą, trukdančią įvairioms gyvenimo sritims. Geriausia atlikti reikiamus tyrimus ir nuoširdžiai pasikalbėti su gydytoju urologu.

Itin dažnu atveju gali būti naudingas medikamentinis gydymas. Lietuvoje jau yra antros kartos vaistas, veikiantis greitai, padedantis išsaugoti spontaniškumą ir sukeliantis mažiau nepageidaujamų reiškinių. Šis vaistas yra priskiriamas prie vaistų, vadinamų 5 tipo fosfodiesterazės (PDE5) inhibitoriais. Tai yra gydymo priemonė, skirta suaugusiems vyrams, kenčiantiems nuo erekcijos disfunkcijos (dar vadinamos impotencija, tačiau šis terminas vartojamas vis rečiau). Šis vaistas veikia padėdamas atpalaiduoti varpoje esančias kraujagysles. Dėl to padidėja kraujo srautas į varpą, o tai padeda seksualiai susijaudinus išlaikyti varpos standumą ir erekciją. Tokia priemonė neišgydo  paciento ligos, tačiau gali padėti susigrąžinti kokybišką lytinį gyvenimą ir pasitikėjimą savimi. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad šis vaistinis preparatas veikia tik esant seksualinei stimuliacijai. Kad asmuo būtų pasirengęs lytiniams santykiams, jam ir jo partnerei vis tiek reikės pradėti nuo glamonių – lygiai taip pat, kaip būtų elgiamasi, jei vaistas būtų nevartojamas. Tai padeda išsaugoti spontaniškumą.

Daugelis erekcijos disfunkciją išgyvenančių vyrų vis dar nenoriai šneka apie šį sutrikimą. Tačiau jie tikrai nėra vieni - su šia problema susiduria dažnas vyras. Ką reikėtų žinoti apie erekcijos disfunkciją?

Plačiau:

10 faktų, kurių tikriausiai nežinojote apie erekcijos disfunkciją

+1
+1 -0
  • Erekcijos sutrikimai
  • Erekcijos sutrikimų priežastys
  • Erekcijos sutrikimų gydymas
  • erekcijos disfunkcija
  • vaistai nuo erekcijos sutrikimų
  • lytinė vyro sveikata
  • impotencija

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *