Trys svarbūs klausimai apie venų varikozę

Lapkričio 17, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Ar žinojote, kad tinkamiausias metas pasirūpinti savo kojomis – šaltasis metų laikas? Būtent tuomet gydytojai rekomenduoja atlikti operacinį venų varikozės gydymą. Kai kuriems gali pakakti ir putų skleroterapijos, o dar kitiems – klasikinių profilaktikos priemonių. Ką kiekvienam reikėtų žinoti apie vieną dažniausių ligų – venų varikozę?

Kas yra kojų venų varikozė?

Kojų venų varikozė – tai mazginio arba maišelinio tipo paviršinių kojų venų išsiplėtimas. Jis pirmiausiai išsivysto dėl venų vožtuvų nesandarumo. Iš pradžių išsiplečia paviršinės venos. Pirmieji pokyčiai dažniausiai pastebimi blauzdose. Kai liga progresuoja, pradeda plėstis ir giliau esančios kojų venos. Kuo ilgiau vystosi liga, tuo daugiau venų pažeidžiama. Jei liga negydoma, pradeda rastis ne tik išsiplėtusių venų ir odos pakitimų, bet ir poodinių mazgų.

Kiek žmonių serga venų varikoze?

Daugelyje šaltinių teigiama, kad kojų venų varikoze serga bent kas penktas suaugusysis. Vis dėlto vieno ar kito laipsnio varikoze gali sirgti net kas antras bendrosios populiacijos narys – tai iš tiesų dideli skaičiai. Manoma, kad maždaug kas dešimtam asmeniui ši liga apriboja normalų darbingumą ir kasdienę veiklą, o maždaug 25 procentai pacientų patiria komplikacijų, kurios gali būti ir labai rimtos ar net sukelti mirtį.

Gydytojai nerimauja, kad venų varikozė paliečia vis jaunesnius asmenis. Manoma, kad didėjančiam ligos dažniui labai daug įtakos turi besikeičiantis gyvenimo būdas, kuris susijęs su ilgomis sėdėjimo arba stovėjimo valandomis, mažu fiziniu aktyvumu, nesveika mityba, žalingais įpročiais ir t.t.

Kokie rizikos faktoriai didina tikimybę susirgti venų varikoze?

Pačioje ligos pradžioje galima net neįtarti, kad lėtinis susirgimas jau vystosi. Specialistai teigia, kad ligos išsivystymą dažniausiai nulemia giliųjų venų vožtuvų nesandarumas. Tokiu atveju kraujas sunkiau grįžta į širdį, apatinėse galūnėse didėja spaudimas ir venos po truputėlį plečiasi. Plečiantis venoms kinta normali jų struktūra – jos pradeda storėti, ilgėti, vingiuoti. Kuo labiau plečiasi venos, tuo daugiau kraujo užsistovi apatinėse galūnėse. Galiausiai pradeda formuotis įvairaus dydžio poodiniai mazgai, kurie išsidėsto pagal venos eigą.

Žinoma, kad ligą gali nulemti įgimtos priežastys, pavyzdžiui, venų sienelių silpnumas, vožtuvų nepilnavertiškumas, netinkamai išsivystęs sienelių raumeninis audinys ir t.t. Priežastys gali būti ir įgytos, pavyzdžiui, venų vožtuvų pažeidimai, susiformavę po tokių ligų kaip venų trombozė ar giliųjų venų pažeidimai bei traumos. Manoma, kad maždaug kas dešimtam asmeniui ši liga apriboja normalų darbingumą ir kasdienę veiklą, o maždaug 25 procentai pacientų patiria komplikacijų, kurios gali būti ir labai rimtos ar net sukelti mirtį.

Dažniau venų varikozė nustatoma nėščioms ir kelis kartus gimdžiusioms moterims. Dažniau šia problema skundžiasi ir antsvorio turintys ar nutukę asmenys, labai aptemptus drabužius dėvintys asmenys. Kartais tai vadinama „profesine liga“, nes dažniau išsiplėtusias venas pastebi ilgai sėdintys arba stovintys darbuotojai, pavyzdžiui, kirpėjai, tolimųjų reisų vairuotojai, pardavėjai, padavėjai, biurų darbuotojai ir t.t. Vis dėlto itin daug įtakos turi paveldėjimas, žalingi įpročiai (pavyzdžiui, rūkymas) ir geriamųjų kontraceptikų vartojimas. Įvairių venų traumų gali patirti profesionalūs sportininkai ar sunkumų kilnotojai. Kai kada venų išsiplėtimo priežastys net nežinomos. Kartais venų varikozė nustatoma net paaugliams.

Greita pagalba pavargusioms kojoms

Jaučiant kojų skausmą ir nuovargį itin naudingi heparino natrio druskos turintys geliai. Lioton veiklioji medžiaga yra būtent heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui; pažeistų venų sienelių uždegimo, pasireiškusio po chirurginių operacijų gydymui; dėl venų operacijos atsiradusių simptomų slopinimui (pvz., mėlynių, patinimo). Esant poreikiui Lioton gelis vietiniam gydymui gali būti vartojamas vienas arba derinant su sisteminėmis gydymo priemonėmis. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Ar žinojote, kad apytikris visų žmogaus kraujagyslių ilgis – beveik 100 tūkstančių kilometrų? O ar žinojote, kad iš kojų venose esančiam kraujui tenka ilgiausias ir sunkiausias kelias, kad jis grįžtų į širdį? Galima pajuokauti, kad kojos pirštuose yra tolimiausi kraujagyslių taškai, be to, veniniam kraujui reikia įveikti nemenką sunkio jėgų pasipriešinimą. Taigi vertėtų visuomet stengtis, kad kraujotaka kojose nesulėtėtų, kitaip gali išsivystyti lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Pateikiame net 15 patarimų, kurie padės pasirūpinti savo kojų kraujotaka.

Plačiau:

15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (1 dalis)

0
+0 -0
  • kojų skausmas
  • išsiplėtusių kojų venų gydymas
  • venų varikozė
  • kojų nuovargis
  • kojų venos
  • kojų tinimas
  • venų nepakankamumas
  • lioton
  • lėtinis venų nepakankamumas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *