3 dantų skausmo gydymo klaidos

Balandžio 06, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+5
+5 -0

Dantų skausmas – tai nusiskundimas, dėl kurio dažniausiai kreipiamasi į gydytojus odontologus. Specialistai vis dar trūkčioja pečiais ir patys savęs klausia, kodėl kai kurie pacientai taip ilgai ignoruoja dantų skausmą ir laukia, kol nebelieka nieko kito, kaip tik pažeisto danties ar net keleto jų pašalinimas.

Pasirodo, labai daug pacientų jaučia odontologo kėdės baimę. Kokia pagrindinė šio odontologijos kabineto vengimo priežastis? Pasirodo, kad labai daug žmonių tiesiog jaučia skausmo baimę ir bijo vizitų. Paradoksalu, ar ne? Tačiau, kas geriau – ar ištisai kentėti dantų skausmą ir net nežinoti, kuo tai baigsis, ar kelias valandas pasėdėti odontologo kėdėje ir išspręsti pagrindinę skausmo priežastį? Negano to, šiuolaikinė odontologija pasirūpina, kad pacientas nejaustų jokio skausmo. Būna netgi ir taip, kad nuo dienos darbų pavargęs asmuo odontologo kėdėje tiesiog… užmiega. Pakalbėkime apie kitas dažnai daromas pacientų klaidas, kai užklumpa netikėtas danties skausmas – manymą, kad liaudiškos priemonės padės visiškai išspręsti problemą, internetu paremtą savigydą ir ilgą atidėliojimą, kol dantų ir dantenų problemos komplikuojasi.

  • Natūralumas – gerai, tačiau danties skausmo atveju jo dažniausiai nepakanka.

Burnos ertmės skalavimas šalavijų nuoviru ar silpnu druskos tirpalu, bičių pikio gabalėlio pridėjimas prie skaudančios vietos ar ramunėlių arbata gali iš tikrųjų padėti numalšinti ar sumažinti juntamą skausmą. Tačiau šios priemonės dažniausiai yra tik laikina pagalba. Jos gali būti naudingos tol, kol laukiama vizito pas gydytoją odontologą ir pagrindinės skausmo priežasties, kaip žinia, jos išspręsti negali, nebent tai būtų maža burnos opelė ar nedidelis dantenų pažeidimas, kurie galėtų užgyti savaime. Be to labai svarbu papildomai nepakenti, o eksperimentuojant su liaudiškomis priemonėmis taip tikrai gali nutikti. Pavyzdžiui, tikrai nepatariama ant skaudančios vietos tepti medaus, ypač kai kalbama apie vaikų dantų skausmą, nes tai tik papildomas mitybos šaltinis infekciją sukėlusioms bakterijoms ir galimas padidinto jautrumo reakcijų sukėlėjas alergiškiems asmenims.

Veiksminga ir daugumai suaugusiųjų pacientų tinkama pagalba nuo skausmo yra nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, Dolmen. Skausmo priežastį vis tiek reikia spręsti, tačiau vaistų veiksmingumas bent jau patvirtintas klinikiniais tyrimais. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. Pavyzdžiui, tikrai nepatariama ant skaudančios vietos tepti medaus, ypač kai kalbama apie vaikų dantų skausmą, nes tai tik papildomas mitybos šaltinis infekciją sukėlusioms bakterijoms ir galimas padidinto jautrumo reakcijų sukėlėjas alergiškiems asmenims.

  • Ar internetiniai šaltiniai žino daugiau nei gydytojas?

Paskutiniu metu daugybė žmonių į gydytojų kabinetus atskuba jau su savarankiškai nusistatytomis diagnozėmis. Kai kurie asmenys specialistų konsultacijų kryptingai vengia ir pas juos ateina tik tuomet, kai danties ar net kelių dantų išsaugoti tiesiog nebeįmanoma.

Vertėtų atminti, kad skausmas – tai organizmo siunčiamas signalas apie pažeidimą. Tad šalto ledo kompreso ar propolio purškalo, vartojamo vietiškai, gali ir nepakakti, nes infekcija susiformavusi vidiniuose danties sluoksniuose, kurių pacientas pats pasiekti ir „išsigydyti“ negali. Visuomet vertėtų pasikliauti savo sritį išmanančiais specialistais, o ne interneto platybėse randamais neaiškios kilmės informacijos šaltiniais.

  • Delsimas gali privesti prie blogiausio scenarijaus.

Dantų skausmas gali nuolat stiprėti, tačiau ūminis skausmas taip pat gali pereiti į lėtinę fazę ir tapti tarsi uždelsto veikimo bomba. Tarkime, ūminis tinkamai negydomas pulpitas gali tapti lėtiniu pulpitu (danties pulpos arba nervo uždegimu) ir jo metu pasireiškiantis lėtinis skausmas gali per daug nevarginti paciento, būti nesunkiai pakeliamas ir tiesiog „iškenčiamas“ pojūtis. Vis dėlto bet kokio ilgiau trunkančio, net ir nestipraus danties skausmo ignoruoti nereikėtų – jis rodo, kad burnoje jau vyksta procesai, kurių priežastį reikėtų nedelsiant nustatyti ir atitinkamai gydyti.

Be to, svarbu pabrėžti, kad dantis gali skaudėti ne tik dėl dantų ir dantenų problemų, kurios dažniausiai apima dantų ėduonį, pulpitą, pūlinius, netaisyklingą protinių dantų dygimą, griežimą dantimis, dantenų ir periodonto uždegimus ir kitas dažniausiai pasitaikančias bėdas, bet net ir dėl su burnos ertme nesusijusių ligų. Vertėtų paminėti prienosinių ančių ir vidurinės ausies uždegimus (sinusitą ir otitą), išemines širdies ligas, įvairias virusines ir navikines ligas, netgi cukrinį diabetą ar galvos įtampos skausmą, įvairias galvos traumas ir kt.

Dantų skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug, o kai kurioms iš jų būtinas skubus gydymas. Tad delsimui čia – ne vieta. Rūpinkimės savo sveikata ir reaguokime į organizmo siunčiamus ženklus.

Dantų skausmas visuomet pasirodo netinkamiausiu metu. Ūminis ir stiprus skausmas gali trikdyti darbingumą ir sukelti nemigą, o lėtinis, į maudimą panašus skausmas gali pradėti varginti ir sukelti ne tik fizines, bet ir emocines kančias.

Plačiau:

5 dantų skausmą malšinančios priemonės

+5
+5 -0
  • Dolmen
  • dantų skausmo gydymas
  • natūralios priemonės
  • savigyda
  • dantų praradimas
  • odontologo baimė
  • Natūrali medicina
  • dantų skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *