Dėl kokių priežasčių išsivysto venų varikozė?

Spalio 13, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Venų varikozės išsivystymopriežasčių yra tikrai labai daug. Vis dėlto kartais lieka neaišku, kodėl jau paaugliai skundžiasi išsiplėtusiomis venomis, o garbingą amžių skaičiuojantys senoliai gali džiaugtis kur kas sveikesnėmis kojomis nei kai kurie vidutinio amžiaus asmenys.

Paveldimumas ir lytis – svarbūs venų ligos rizikos faktoriai

Manoma, kad itin daug įtakos venų ligų išsivystymui turi paveldimumas. Pavyzdžiui, jei abu moters tėvai sirgo venų varikoze, tai tikimybė jai patirti šią ligą siekia net iki 80, o kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad net iki 90 proc. Jei venų varikoze sirgo ar serga abu vyro tėvai, tuomet tikimybė jam susirgti venų ligomis gali siekti net iki 60-70 proc. Vadinasi, labai dažnai liga yra įgimta. Dėl šios priežasties tikrai verta pasidomėti šeimos ir artimų giminaičių ligos istorija.

Kuo anksčiau diagnozuojama venų varikozė, tuo geresnės jos gydymo prognozės. Be to, kojų venų vožtuvų pažeidimai gali būti ir įgimti, ir įgyti. Vis dėlto paveldimumas ir lytis nėra vieninteliai faktoriai, dėl kurių labai stipriai padidėja venų ligų išsivystymo tikimybė. Pakalbėkime apie kitus veiksnius, kurie turi nemažai įtakos venų varikozės atsiradimui. Skirtumas tik toks, kad toliau minimus veiksnius, pavyzdžiui, kūno svorį ar gyvenimo būdą mes dažniausiai galime koreguoti.

Hipodinamija arba mažas judrumas – labai svarbus venų ligų vystymąsi paskatinantis faktorius

Labai svarbi venų ligų tikimybę didinanti priežastis – nepakankamai judrus gyvenimo būdas. Manoma, kad ypatingai daug įtakos daro stovimas arba sėdimas darbas, pertraukėlių nedarymas. Pavyzdžiui, daug didesnę tikimybę susirgti venų ligomis turi tolimųjų reisų vairuotojai, kompiuteriu visą dieną dirbantys asmenys, kirpėjai, pardavėjai ir t.t. Nesunku suprasti, kad tokiu atveju „aptingsta“ blauzdos raumenys, lėtėja kraujotakos ir mikrocirkuliacijos procesai, pažeidžiama vis daugiau vožtuvėlių, todėl liga nuolat progresuoja. Jei nesiimama gydymo, galima sulaukti ir komplikacijų, kurios apima atvirų žaizdų atsivėrimą, kraujo užkrėtimą, giliųjų venų trombozę ir kt. Jei nesiimama gydymo, galima sulaukti ir komplikacijų, kurios apima atvirų žaizdų atsivėrimą, kraujo užkrėtimą, giliųjų venų trombozę ir kt.

Dažniau venų sutrikimais skundžiasi antsvorio turintys ir nutukę asmenys, tačiau kraujagyslių tinklas greičiau pastebimas ant lieknų ir ploną poodį turinčių asmenų kojų

Antsvoris ir nutukimas taip pat turi nemažai įtakos. Pastebėta, kad dažniau venų ligomis serga daugiau sveriantys asmenys, nes venoms paprasčiausiai tenka didesnis krūvis, kurį joms sunkiau įveikti. Negana to, antsvoris ar nutukimas bei storas poodis gali trukdyti savalaikei ligos diagnostikai, mat tuomet išsiplėtusios venos pastebimos žymiai sunkiau. Vis dėlto išsiplėtusios venos nebūtinai yra pats pirmasis venų varikozės simptomas. Reikėtų susirūpinti tuomet, kai kojas pradeda skaudėti, mausti, jos tampa sunkios, pavargusios ir tarsi „švininės“. Taigi kojų nuovargis, skausmas ir naktinis mėšlungis gali būti pirmieji požymiai, kai jau reikėtų susirūpinti savo sveikata ir kreiptis į šeimos gydytoją arba kraujagyslių chirurgą.

Didelis slėgis, tenkantis apatinei kūno daliai – ir dėl sunkumų kilnojimo, ir dėl dubens srities navikų

Didelis slėgis, tenkantis apatinei kūno daliai, taip pat gali turėti nemažai įtakos lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo vystymuisi. Tokį spaudimą pilvo ertmėje gali padidinti vidurių užkietėjimas, o nuolatinis stanginimasis dėl sunkumų, kylančių mėginant pasituštinti, tik dar labiau pablogina būklę. Žinoma, kad venų varikoze dažniau serga ir tam tikrų sporto šakų propaguotojai. Pavyzdžiui, sunkumų kilnotojai nuolat sukelia didelį spaudimą į apatinę kūno dalį, todėl kraujui tampa ne tik sunkiau grįžti į širdį, bet ir labai stipriai didėja venų vožtuvėlių ir jų sienelių pažeidimo rizika. Kai kurių sporto šakų atveju taip pat labai ženkliai didėja kraujagyslių pažeidimo tikimybė. Venų ligomis sergantiems asmenims geriau nebėgioti ir neminti dviračių labai ilgomis distancijomis, vengti venas galimai traumuojančių sporto šakų, pavyzdžiui, aktyvių aerobinių žingsnelių. Kai kuriais atvejais venų varikozė išsivysto arba paūmėja dėl pilvo ertmėje besikaupiančio skysčio arba onkologinių ligų, kurių metu augantys navikai padidina spaudimą, tenkantį apatinei kūno daliai.

Dažnai venų varikoze susergama po nėštumų ir gimdymų

Ne taip jau ir retai nutinka taip, kad su pakitusia kojų išvaizda moteris pirmą kartą susiduria tuomet, kai ji laukiasi arba yra neseniai pagimdžiusi. Didėjantis nėštumų ir gimdymų skaičius taip pat didina venų ligų tikimybę. Nėštumo metu kartu su vaisiumi didėja ir gimda, todėl vis labiau spaudžiamos dubens venos. Negana to, padidėja bendras kūno svoris, bendras kraujo kiekis ir pakinta hormonų balansas. Visa tai nulemia venų išsiplėtimą, o kartu su juo ir galimą kojų skausmą, nuovargį bei tinimą.

Lioton gelis – lengvesnėms kojoms

Lioton veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Kojų venų varikozė – tai liga, apie kurią žinoma jau seniai, tačiau anksčiau jai nebuvo skiriama tiek daug dėmesio. Pirmiausiai dėl to, kad nebuvo sukurta tokių veiksmingų ir saugių gydymo metodų kaip dabar, be to, apie šią ligą nebuvo žinoma tiek daug, kiek žinoma šią dieną. Jei prieš daugelį metų buvo manoma, kad išsiplėtusios venos – visiškai normali vyresnio amžiaus ir senatvės dalis, šiandien šį nusistatymą stengiamasi paneigti ir paskatinti pacientus venų ligas gydyti anksčiau, nelaukiant tam „tinkamesnės dienos“.

Plačiau:

5 priežastys, kodėl kojų venų sveikata reikia susirūpinti jau šiandien

0
+0 -0
  • kojų venų varikozė
  • venų varikozė
  • venų nepakankamumas
  • venų gydymas
  • venų vožtuvai
  • venų ligų gydymas
  • Kojų venų ligos
  • Kojų venų operacijos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *