Tikriausiai ne kartą tekę girdėti, kaip sakoma, kad viskas gerai, kai vaikai sveiki. O kai jie suserga? Svarbu nepanikuoti ir tikėtis, kad liga praeis lengvai ir mažylis su ja greitai susidoros. Viena dažniausių „vaikiškų“ ligų – paprastasis peršalimas. Kovojant su negalavimais labai svarbu, kad tėvai stengtųsi ne tik numalšinti simptomus, bet ir ir išliktų ramūs bei savimi pasitikintys.
Ačiū peršalimui. Kodėl ačiū?
Pradėkime nuo to, kad sirgti yra normalu. Mažylių imunitetas dar nebrandus ir nesusiformavęs. Jis formuojasi ne tik augant, bet ir duodant jam šiek tiek darbo – imunitetas bręsta, stiprėja, kaupia informaciją, kovodamas su aplinkoje esančiais patogenais (dažniausiai virusais, rečiau bakterijomis, grybeliais ir kitais ligų sukėlėjais). Kartais gali atrodyti, kad sloga tiesiog niekuomet nenustos tekėti – juk vaikas ja sirgti gali ir 10 kartų per metus. Suprantama, kad bet koks vaiko negalavimas tėvams kelia didelį stresą, tačiau vertėtų susiimti ir į paprastąjį peršalimą (kuris yra dažniausia vaikų liga) reaguoti gana ramiai. Sloga, pakilusi kūno temperatūra, nesunkus kosulys – visiškai normalūs simptomai, kuriuos įmanoma sėkmingai valdyti. Labai svarbu jaustis ramiai ir pasitikėti savimi bei vaiko galimybėmis pasveikti – juk mažyliai jaučia visas mūsų emocijas! Suteikiant vaikui ramybę ir saugumo jausmą gera savijauta grįš visai netrukus. Nesuklysime teigdami, kad šiltas glėbys – geriausias vaistas, o visa kita – tik pagalbinės priemonės, padedančios lengviau susidoroti su karščiavimu, sloga, kosuliu ir kitais paprastojo peršalimo simptomais.
Pakilusi kūno temperatūra – ženklas, kad organizmas kovoja su infekcija
Šiek tiek pakilusi kūno temperatūra ar karščiavimas – vienas svarbiausių ženklų, kad organizmas mėgina susidoroti su patogenų jam keliamais pavojais. Pagrindinė tėvų užduotis – vaiko savijautą stebėti ne tik dieną, bet ir naktį. Jei nedaug pakilusi kūno temperatūra vaikelį priverčia jaustis blogai – jis irzlus, nieko nenori, atsisako gerti, tuomet rekomenduojama nedelsti ir duoti vaistų nuo karščiavimo. Populiariausi – paracetamolis ir ibuprofenas (pavyzdžiui, Ibustar geriamoji suspensija vaikams). Būtina skaityti vaistų informaciją ir laikytis dozavimo nurodymų, kad būtų išvengta perdozavimo rizikos.
"Nesuklysime teigdami, kad šiltas glėbys – geriausias vaistas, o visa kita – tik pagalbinės priemonės, padedančios lengviau susidoroti su karščiavimu, sloga, kosuliu ir kitais paprastojo peršalimo simptomais."Jei karščiavimas didesnis, t.y., viršija 38,5 laipsnio, tuomet vaistiniai preparatai taip pat indikuotini. Jų nebūtina duoti tuomet, kai temperatūra pakilusi nedaug ir vaikelis jaučiasi gerai – geria skysčius, valgo, žaidžia, yra aktyvus ir kokybiškai miega. Tai reiškia, kad organizmas pats sėkmingai kovoja su liga.
Pavojaus signalai – tinkamai parinkta vaistų dozė temperatūros nemažina, būklė blogėja, vaikas atsisako gerti ir praranda skysčius, pasireiškia kitų simptomų, pavyzdžiui, vėmimas, odos bėrimas, vangumas, traukuliai ir t.t.
Sloga ir kosulys – normalios apsauginės organizmo reakcijos
Padidėjusi nosies gleivinės sekreto gamyba padeda apsaugoti apatinius kvėpavimo takus nuo patogenų ir juos neutralizuoti dar nosyje. Labai svarbu stengtis, kad būtų užtikrinamas laisvas mažylio kvėpavimas – dėl to gali prireikti dažnai valyti nosytę mažesniems vaikams ir kantriai įkalbinėti vyresnius vaikus išpūsti susikaupusias gleives per kiekvieną nosies šnervę atskirai. Puikią valomąją funkciją atlieka izotoninis jūros vanduo, o nosies paburkimą papildomai mažina hipertoninis jūros vanduo. Kadangi tai visiškai natūralios priemonės, nereikia jaudintis dėl jų perdozavimo. Vis dėlto jei nosies landos itin užburkusios, po nosytės išvalymo galima sulašinti gleivinės paburkimą mažinančių nosies lašų (dėl jų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku). Patalpos neturi būti per šiltos ir per sausos – tai blogybės, sunkinančios slogos simptomus.
Kosulys vaikams itin dažnai atsiranda būtent dėl skystos virusinės kilmės slogos tekėjimo nosiarykle ir dėl to kylančio viršutinių kvėpavimo takų dirginimo. Jis vadinamas gerkliniu kosuliu ir nėra pavojingas – dažniausiai praeina tinkamai gydant slogą. Kosėjant svarbu vartoti pakankamai skysčių, o medikamentus į pagalbą pasitelkti tuomet, kai kosulį būtina palengvinti. Su sveikatos priežiūros specialistais verta pakalbėti apie inhaliacijų teikiamą naudą, nes įrodyta, kad teisingai atliekamos inhaliacijos padeda išvengti komplikacijų. Jei kosulys itin sunkus, trukdo mažyliui kvėpuoti, sukelia dusulį ar vėmimą, tuomet būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Kai papilkėję medžių lapai praneša apie artėjantį šaltuką, o žvarbus vėjas priverčia dar stipriau užsivynioti vilnonį šaliką, tampa akivaizdu: atėjo metas ruoštis šaltajam žiemos sezonui. Jei jus vis dar šildo vasaros prisiminimai ir net baisu pagalvoti apie sniego pusnis ar kumštines pirštines, turime pasiūlymų, kaip pasiruošimą šaltajam metų laikui paversti atpalaiduojančia ir malonia veikla. Dešimt skirtingų procedūrų – dešimt būdų sustiprėti! Plačiau: 10 būdų, kaip per savaitgalį pasiruošti šaltajam sezonui |