Kūdikių burnos higiena

Sausio 25, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Mažylio burną reikia prižiūrėti nuo pat jo gimimo. Nesvarbu, kad joje dar nėra dantukų – naudinga nuvalyti dantenas, taip pašalinant susikaupusius nešvarumus ir po truputį pratinant kūdikį prie dantų priežiūros rutinos.

Daugiau nei 90 procentų šešiamečių dantys jau pažeisti ėduonies

Nors šiuolaikiniai tėvai tikrai labai viskuo domisi, pastebima, kad vis dar per mažai dėmesio skiriama mažylių dantų priežiūrai. Klaidingai manoma, kad pieninių dantų valyti ir gydyti nebūtina – juk vis tiek jie iškris. Neretu atveju dantys pradedami prižiūrėti tiesiog per vėlai arba nepakankamai dėmesio skiriama jų priežiūrai, dantys valomi per retai arba atmestinai, netinkamomis priemonėmis ir taip toliau. Pieninius dantis valyti ir gydyti būtina, nes jie svarbūs kramtymo funkcijai, taisyklingam žandikaulio formavimuisi, mažylio šypsenai ir po jais esančių nuolatinių dantų užuomazgų apsaugai. Kas jau kas, bet infekcijos šaltinis burnoje tikrai nėra geras dalykas.

Tad visiems verta daugiau pasidomėti apie kūdikių ir mažų vaikų dantų priežiūra, kad būtų išvengiama ankstyvos dantų pažeidimo rizikos. Deja, bet statistika kraupi – daugiau nei 70 procentų trimečių dantys jau pažeisti karieso, o vėliau šis skaičius tik didėja ir labai retas priešmokyklinukas ar pirmokas savo burnoje neturi ėduonies pažeistų dantų.

Kūdikio dantenų priežiūra

Kaip ir minėjome prieš tai, dantų priežiūra prasideda dar prieš jiems išvystant dienos šviesą. Tokia rutina padeda paruošti švaresnę aplinką naujiems dantukams, masažuoja jautrias mažylio dantenas, pratina prie dantų priežiūros rutinos.

Taigi kaip prižiūrėti mažylio dantenas? Paimkite švaraus ir minkšto audinio gabalėlį – tinkama marlė, natūrali medvilnė. Sudrėkinkite virintu vandeniu, apsukite aplink pirštą ir braukite per dantenas. Pirmieji kartai kūdikiui gali ir nepatikti, tačiau ilgainiui jis turėtų priprasti. Šiai procedūrai tinkami ir specialūs antpirščiai. Dantenas reikėtų valyti du kartus per parą – ryte (po pusryčių) ir vakare (prieš miegą). Taip geriau matysite, kas vyksta mažylio burnelėje, ar nekamuoja pienligė, kada dygsta dantukai ir panašiai.

"Dantukų dygimo metu ir jiems jau išdygus, burnos higiena tampa dar svarbesnė ne tik dėl to, kad burnoje jau randasi pirmųjų dantukų, bet ir dėl to, kad kinta maisto pobūdis."

Kūdikio dantų priežiūra

Pirmieji pieniniai dantukai dažniausiai pasirodo apie 5-7 gyvenimo mėnesį, tačiau jie gali išlįsti ir šiek tiek anksčiau, ir šiek tiek vėliau. Šiaip ar taip, apatiniai centriniai kandžiai dažniausiai pasirodo iki pirmojo gimtadienio.

Dantukų dygimo metu ir jiems jau išdygus, burnos higiena tampa dar svarbesnė ne tik dėl to, kad burnoje jau randasi pirmųjų dantukų, bet ir dėl to, kad kinta maisto pobūdis. Nuo maždaug pusės metų mažylio mitybos racionas tampa įvairesnis, tad ir dantų ėduonies rizika tampa didesnė.

Dantukų priežiūrai naudokite silikoninį antpirštį ir po truputėlį pereikite prie minkšto, mažiems vaikams skirto dantų šepetėlio. Dantų valymui naudokite specialų gelį, nors pirmaisiais gyvenimo metais jis tikrai nebūtinas. Jei mažylio dantukai dygsta itin skausmingai, galite į pagalbą pasitelkti specialius gelius, padedančius mažinti dantenų skausmą ir diskomfortą, pavyzdžiui, Anaftin Baby.

Pirmojo vizito pas gydytoją odontologą įspūdis dažniausiai išlieka visam gyvenimui

Iki pirmojo vaiko gimtadienio verta apsilankyti pas gydytoją odontologą ir aptarti su juo visus pieninių dantų valymo, priežiūros ir gydymo niuansus. Pirmasis apsilankymas labai svarbus ne tik dėl burnos ertmės apžiūros ir susipažinimo su burnos higiena, bet ir gero pirmojo įspūdžio sudarymo. Jei pirmieji vizitai bus malonūs, tuomet labai tikėtina, kad mažylis jų nebijos ir ateityje. Taip bus lengviau ir vaikui, ir Jums patiems.

Odontologo kėdėje užsibūti nenori niekas – geriau, kai kasmetinė profilaktinė apžiūra praeina be nemalonaus verdikto dėl atsiradusių skylių. Kartais patikrinus dantų būklę ji būna puiki, kartais, po tokio paties laikotarpio – reikalingas taisymas. Dantų sveikata iš dalies priklauso nuo paveldėto atsparumo, tačiau didelę įtaką jų būklei daro mūsų pačių įpročiai. Tad štai sąrašas 12 nuodėmių, kurias kartodami kaskart vis labiau priartinate odontologo grąžtą ir naują plombą skylėje.

Plačiau:

12 įpročių, kurie gadina dantis
+1
+1 -0
  • Dantys
  • dantų priežiūra
  • kūdikių burnos higiena
  • burnos higiena
  • mažylių dandų valymas
  • pirmieji dantys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *