Pirmieji dantys – svarbus gyvenimo įvykis ir mažyliui, ir jį auginantiems tėveliams

Rugpjūčio 25, 2020 | Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Data, kai pasirodo pirmasis pieninis dantukas, dažnai įrašoma į kūdikio nuotraukų albumą ar pasiekimų kalendorių. Ji tarsi nubrėžia laiko ribą, po kurios kūdikis įžengia į naują gyvenimo etapą – jo šypsena jau niekada nebebus bedantė. Viena vertus, pirmasis dantukas dažnai sutinkamas su dideliu džiaugsmu ir plojimais, kita vertus, pieninių dantų dygimas gali sukelti daug nemalonių pojūčių mažyliui. Tėveliams iš karto kyla daug klausimų: ar tai jau pirmųjų dantukų dygimo požymiai? Ar jau laikas pasirodyti pieniniams dantims? Ar gali dantys dygti taip anksti? Kodėl vis dar nėra jokių pieninių dantų požymių, nors vaikelis tuoj švęs pirmąjį gimtadienį? Ką daryti, kad šis etapas kūdikiui būtų kuo lengvesnis? Kaip dar galima padėti mažyliui? 

 

Dažniausi pieninių dantų dygimo požymiai

Vieniems vaikeliams pieniniai dantys dygsta lengviau, kitiems tai yra daug jėgų ir kantrybės reikalaujantis gyvenimo etapas. Apie pirmųjų dantukų dygimą gali pranešti šie simptomai:

  • Padidėjusi seilių gamyba (pagausėjęs seilėtekis);
  • Dantenų pokyčiai – jos parausta, patinsta, tampa jautrios ir skausmingos;
  • Pakitusi kūdikio elgsena – jis gali tapti irzlus;
  • Apetito sumažėjimas ir nebuvimas – dėl diskomforto kūdikis atsisako valgyti arba valgo žymiai mažiau;
  • Kūdikis dažnai kiša pirštus ir įvairius daiktus į burnytę, viską kramto ir kandžiojasi;
  • Sutrinka mažylio miegas ir pasitaiko daugiau prabudimų bei verkimo epizodų;
  • Dėl organizme vykstančių pokyčių gali šiek tiek pakilti kūno temperatūra, kamuoti lengvos viršutinių kvėpavimo ir žarnyno infekcijos (sloga ir viduriavimas), tačiau šie požymiai nebūtinai susiję su pirmųjų dantų dygimu. 
"Rimčiau susirūpinti reikėtų, jei jokių dantų dygimo požymių nepastebima iki pusantrų metų amžiaus."

Pirmųjų dantukų dygimo laikas

Jei visiems kūdikiams dantys dygtų vienodu metu, tuomet, tikėtina, tokio klausimo net nekiltų. Pastebima, kad pirmieji pieniniai dantys mažyliams dažniausiai išdygsta tarp penkto ir septinto gyvenimo mėnesių, tačiau tai tikrai nėra nesugriaunama taisyklė. Trijų mėnesių ar pusės metų mažylis kartais turi jau ne vieną pieninį dantuką. Gali pasitaikyti įvairiausių itin įdomių ir rekordų knygos vertų atvejų. Užfiksuota netgi tokių atvejų, kai pirmuosius dantis turi ką tik gimę kūdikiai, tačiau pasitaiko ir situacijų, kad pirmąjį savo gimtadienį vaikelis švenčia dar neturėdamas nei vieno danties. 

 

Priežastys, galinčios lemti tai, kad dantys išdygs anksčiau

Pastebima, kad dantys anksčiau pasirodo tiems mažyliams, kurių tėvams ar seneliams dantys taip pat dygo anksčiau. Dėl šios priežasties verta pasiklausinėti savo tėvų ir artimųjų, kada dantys pasirodė ir patiems mažylio tėveliams. Ankstesnis dantų dygimas būdingas ir naujagimiams, kurių svoris didesnis arba kai kuriomis sunkiomis infekcinėms ligomis sergantiems mažyliams. Ankstyvą pieninių dantų formavimąsi gali lemti ir įvairūs hormoniniai sutrikimai bei kitos priežastys. 

 

Priežastys, galinčios daryti įtaką vėlesniam dantų dygimui

Žinoma, kad vienas svarbiausių vėliau įvykstančio pirmųjų dantų pasirodymo faktorių yra būtent genetinis. Pastebima, kad vėliau dantys išdygti gali ir mažesnio svorio naujagimiams. Kartais ilgą laukimą lemia sunkios įvairios kilmės ligos, vystymosi dar gimdoje ar medžiagų apykaitos sutrikimai – tuomet priežastis ir galimus gydymo metodus nustato medikai. Rimčiau susirūpinti reikėtų, jei jokių dantų dygimo požymių nepastebima iki pusantrų metų amžiaus. 

 

Ką daryti, kad dantų dygimas taptų lengvesnis?

Padėti gali atšaldyti kramtukai ir švelnus dantenų masažas silikoniniu antpirščiu. Ypač rekomenduojami specialūs geliai, skirti mažylių dantukų dygimo sukeliamų nemalonių simptomų palengvinimui. Anaftin baby sudėtyje nėra alkoholio ir cukraus. Natūralios medžiagos padeda sumažinti skausmą ir diskomfortą, o specialus silikoninis šepetėlis ne tik tolygiai paskirsto gelį, bet ir maloniai masažuoja jautrias dantenas. 

 

Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės.

Plačiau:

Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
+2
+2 -0
  • Kūdikio verkimas
  • Pieniniai dantys
  • dantų skausmas
  • Kūdikis
  • Dantys
  • Dantų gydymas
  • Skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *