Kuo pavojingas cukrinis diabetas?

Rugsėjo 27, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Dauguma yra bent kažką girdėję apie cukrinį diabetą. Tačiau ne kiekvienas atsakytų, kuo ši liga pavojinga ir kaip ji paveikia gyvenimo kokybę. Taigi kaip pasireiškia cukrinis diabetas ir kokios galimos jo komplikacijos? Kaip gydomas cukrinis diabetas? Kuo šios ligos kontroliavimui svarbi dieta? Kokios medikamentinio gydymo galimybės?

Kaip pasireiškia cukrinis diabetas ir kokios galimos jo komplikacijos?

Pagrindiniai cukrinio diabeto simptomai yra alkio jausmas, troškulys, neaiškios kilmės svorio mažėjimas, odos niežėjimas ir labai dažnas šlapinimasis. Taip pat gali būti jaučiamas nuolatinis silpnumas ir nuovargis. Asmuo pastebi, kad sunkiau gyja žaizdos, kamuoja įvairios odos infekcijos. Labiau pažengusi liga susijusi su įvairiais regos sutrikimais, padidėjusiu kraujo spaudimu, besikartojančiomis infekcijomis, inkstų funkcijos sutrikimais. Pavyzdžiui, dažniau gali kamuoti šlapimtakių infekcijos, pūlingi odos susirgimai. Ši liga labai „slapta“, todėl neretas apie ją sužino tik patyręs sveikatai ir gyvybei pavojingų komplikacijų, pavyzdžiui, miokardo infarktą, insultą. Apie galimą cukrinį diabetą praneša įvairios neuropatijos, kojų kraujotakos sutrikimai (trofinių opų atsivėrimas, gangrenuojantys audiniai ir t.t.). Nemedikamentinio gydymo pagrindą sudaro dieta. Cukriniu diabetu sergantiems pacientams itin pavojingi gliukozės kiekio šuoliai kraujyje, tad jiems rekomenduojama valgyti labai dažnai – net 5 ar 6 kartus per dieną, tačiau mažomis porcijomis. Valgyti reikėtų tuo pačiu metu – tokiu būdu lengviau išlaikyti tolygų gliukozės kiekį kraujyje.

Kaip gydomas cukrinis diabetas? Kuo svarbi dieta?

Cukrinio diabeto gydymo metodai skirstomi į medikamentinį ir nemedikamentinį gydymą.

Nemedikamentinio gydymo pagrindą sudaro dieta. Cukriniu diabetu sergantiems pacientams itin pavojingi gliukozės kiekio šuoliai kraujyje, tad jiems rekomenduojama valgyti labai dažnai – net 5 ar 6 kartus per dieną, tačiau mažomis porcijomis. Valgyti reikėtų tuo pačiu metu – tokiu būdu lengviau išlaikyti tolygų gliukozės kiekį kraujyje.

Patariama gerti daug vandens, neužkandžiauti saldžiais patiekalais.

Rekomenduojama valgyti kuo daugiau daržovių, ypač ankštinių.

Labai riebius produktus reikėtų pakeisti liesesniais, pavyzdžiui, dažniau rinktis liesą mėsą, liesus pieno produktus (tačiau geriau rinktis fermentuotus, o ne šviežio pieno produktus). Puikiai tiks liesa paukštiena, liesa triušiena, liesa kalakutiena ar jautiena, liesa varškė, jogurtas, kefyras, pasukos.

Keptus, gruzdintus patiekalus geriau keisti garuose virtais, troškintais ir orkaitėje keptais patiekalais.

Jeigu norisi kažko saldaus, tinkamos datulės, tačiau labai nedideliais kiekiais – jomis ir stevijomis galima saldinti kepinius, nes tai natūralūs saldikliai.

Alkoholis cukriniu diabetu sergantiems asmenims itin žalingas, tad jo geriau nevartoti arba apriboti kiekį iki 40 g stipraus alkoholinio gėrimo per dieną.

Ne paslaptis, kad miltiniai patiekalai nenaudingi net ir sveikiems asmenims, tačiau cukriniu diabetu sergantiems pacientams jie, kaip ir baltieji ryžiai bei kiti rafinuoti produktai yra nerekomenduojami.

Saldumynų, žinoma, geriausia atsisakyti, o vaisių kiekį reikėtų riboti ir valgyti juos atsakingai. Tarkime, geriau vengti bananų ir vynuogių, tačiau braškėmis, juodaisiais serbentais, mėlynėmis ir šilauogėmis tikrai verta pasimėgauti (saikingai), nes tai svarbus antioksidantų ir vitaminų šaltinis.

Reikėtų vengti druskos, o cukrų keisti saldikliais.

Būtina skaityti maisto produktų etiketes, nes cukraus gali būti net ir ten, kur jo net nesitikima, pavyzdžiui, gana daug cukraus dedama į duoną.

Cukrinio diabeto paliesti asmenys turi suprasti, kad mityba vaidina labai svarbų vaidmenį. Taip pat rekomenduojama reguliariai sportuoti. Mitybos ir judėjimo rekomendacijas gydytojas pritaikys individualiu atveju.

Kokios medikamentinio gydymo galimybės?

I tipo cukrinis diabetas gydomas insulino preparatais. II tipo cukrinio diabeto gydymui iš pradžių gali pakakti tik dietos. Taip pat gali būti skiriami geriamieji vaistiniai preparatai – jų dozės, pasirinkimas ir vartojimo dažnis labai priklauso nuo to, kiek pažengusi liga, ar jau yra kokių nors komplikacijų, kokiomis gretutinėmis ligomis serga pacientas ir t.t. Šiandien geriamųjų vaistų pasirinkimas itin didelis, tačiau savo populiarumo pozicijų neapleidžia būtent metforminas. Pasirodo, kad jis turi ne vieną naudingą savybę. Jau yra ir tokių vaistinių preparatų, kurie suteikia galimybę per parą suvartoti vos vieną tabletę, nes pailginto atpalaidavimo tabletėse esanti ypatinga matrica veikliąją medžiagą atpalaiduoja palaipsniui. Toks vartojimo režimas pacientui daug patogesnis, be to, didėja tikimybė, kad jis vaistinį preparatą išgers kasdien. Mat vaistinių preparato vartojimo režimas cukriniu diabetu sergantiems asmenims itin svarbus. Taip pat mažėja nepageidaujamo poveikio virškinimo traktui tikimybė.  Geriamieji vaistai gali būti derinami su insulino preparatais – gydymas taip pat paskiriamas individualiai, atsižvelgiant į daugybę ypatybių.  

Plačiau:

0
+0 -0
  • ką valgyti sergant cukriniu diabetu
  • Cukrinis diabetas
  • Cukraligė
  • cukrinio diabeto gydymas
  • cukrinio diabeto požymiai
  • cukrinio diabeto dieta

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *