Cukrinis diabetas (Cukraligė)

0

Cukrinis diabetas – multietiologinis metabolinis sutrikimas. Jo metu organizme vyrauja padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje, o kartu stebimi angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitos sutrikimai. Ši liga atsiranda dėl insulino sekrecijos, jo veikimo sutrikimų arba dėl abiejų šių priežasčių kartu.

Pagal išsivystymo mechanizmą skiriami du cukrinio diabeto tipai. 

1 tipo cukriniu diabetu serga apie 5-10 % visų diabetą turinčių žmonių. Jis dažniausiai išsivysto vaikams ar jauniems žmonėms, nors gali pasireikšti bet kuriuo amžiaus laikotarpiu. Tiksli šio tipo diabeto atsiradimo priežastis vis dar nėra aiški, tačiau manoma, kad daugiausiai reikšmės turi genetika bei tam tikri aplinkos faktoriai. Šio tipo diabetu sergančio ligonio imuninė sistema pradeda kovoti prieš kasos insuliną gaminančias ląsteles ir jas naikina. Tai autoimuninis cukrinis diabetas. Mažėjant insulino kiekiui kraujyje, gliukozė negali patekti iš kraujo į audinių ląsteles, todėl jos koncentracija kraujyje didėja.

2 tipo cukrinis diabetas sudaro likusius 90-95 % atvejų. Juo daugiausiai serga vyresnio amžiaus asmenys. Šis tipas taip pat siejamas su genetiniu polinkiu, tačiau daug ryškesnis ryšys stebimas su nutukimu bei fizinio aktyvumo stoka. 2 tipo cukrinis diabetas išsivysto dėl audinių rezistentiškumo insulinui ar insulino sekrecijos defektų arba dėl abiejų šių priežasčių kartu. Audinių atsparumas insulinui atsiranda dėl insulino receptorių defekto, todėl net padidėjus insulino kiekiui kraujyje ląstelių receptoriai nereaguoja su insulinu ir gliukozė negali patekti į ląstelę. Esant sutrikusiai insulino sekrecijai ar organizmui gaminant nekokybišką insuliną, organizme atsiranda insulino trūkumas.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Simptomai

Ligos simptomai priklauso nuo ligos tipo.

1 tipo cukrinis diabetas prasideda staiga, dažniausiai suserga vaikai ar jauno amžiaus žmonės. Ligonius kamuoja troškulys, jie daug geria, o dėl to dažnai ir gausiai šlapinasi. Jie jaučiasi išalkę ir nusilpę. Kitaip nei 2 tipo cukriniu diabetu sergantys, šie ligoniai dažniausiai būna normalaus svorio. Jie, netgi priešingai, dažniausiai skundžiasi krentančiu svoriu. Negydant ir didėjant gliukozės koncentracijai kraujyje, dėl sutrikusios medžiagų apykaitos organizme vystosi ketoacidozė. Jos metu vyksta organizmo intoksikacija ketoninėmis medžiagomis. Dėl to galima pajusti acetono kvapą iš sergančiojo burnos. Šios pavojingos gyvybei būklės metu padažnėja ir pagilėja kvėpavimas, ligonį pykina, skauda pilvą, jis gali padėti vemti.

2 tipo cukrinis diabetas vystosi palaipsniui ir nepastebimai. Juo dažniausiai sergama vyresniame amžiuje (>40m.). Jam taip pat būdingas nedidelis troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, ypač naktį, silpnumas bei imuninės sistemos sutrikimai: blogesnis žaizdų gijimas, niežulys, įvairios odos infekcijos. Net 60 – 90 % turinčių šio tipo diabetą turi antsvorio.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Ligos eiga

1 tipo cukrinio diabeto simptomai prasideda staiga, o ligonio būklė greitai blogėja. Per kelias valandas ar paras išsivysčius ketoacidozei, sergantysis gali pasidaryti apatiškas, mieguistas ar net prarasti sąmonę. Tai vadinamoji ketoacidozinė koma arba diabetinė koma. Negydant ligonis gali mirti.

2 tipo cukrinio  diabeto simptomai nėra tokie ryškūs, todėl jis dažnai diagnozuojamas atsitiktinai profilaktinio patikrinimo metu ar išsivysčius jo komplikacijoms. Cukrinis diabetas labiausiai paveikia kraujagyslių sistemą, todėl kai kurie specialistai šią ligą siūlo laikyti kraujagyslių liga.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Diagnostika

Diagnozuojant cukrinį diabetą pagrindinis tyrimas yra gliukozės koncentracijos nustatymas kraujyje. Sveiko žmogaus gliukozės kiekis kraujyje turi būti 3,33-5,55 mmol/l ribose. Jei paciento gliukozės kiekis dviejų skirtingų vizitų metu nevalgius viršija 7 mmol/l – galima įtarti cukrinį diabetą.

Informatyvesnis yra gliukozės tolerancijos testas. Jo metu nustatoma gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius prieš gliukozės mėginį bei gliukozės koncentracija praėjus 2 val. po išgertos gliukozės.

Taip pat nustatomas gliukozės bei ketonų kiekis kraujyje bei šlapime, tiriamas glikuotas hemoglobinas.

Įtariant cukrinį diabetą svarbu atsižvelgti į šeiminę anamnezę, nes ši liga siejama su paveldėjimu.

1 ir 2 tipams diferencijuoti kraujyje ieškoma autoantikūnių prieš insuliną gaminančias ląsteles, kurie būdingi 1 tipui. Taip pat nustatomas insulino apykaitos produktas c-peptidas, kurio stipriai sumažėja sergančiam 1 tipo diabetu, o sergant 2 tipo diabetu jo kiekis būna normalus ar net padidėjęs.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Gydymas

Abu cukrinio diabeto tipai yra lėtinės, visą gyvenimą lydinčios ligos. Šiuo metu nėra vaisto, galinčio visam laikui išgydyti nuo cukrinio diabeto.

1 tipo diabetu sergantys pacientai privalo kasdien leistis insulino injekcijas tam, kad palaikytų gliukozės koncentraciją normos ribose. Šio tipo diabeto sergančiųjų kasa nebegali išskirti reikiamo insulino kiekio. Dėl šios priežasties šis diabeto tipas dar vadinamas nuo insulino priklausančiu diabetu.

2 tipo cukrinio diabeto gydymo pagrindą sudaro gyvensenos koregavimas. Kai kuriems, pakeitus mitybos įpročius, padidinus fizinį aktyvumą ir atsikračius antsvorio net nereikia vartoti vaistų. Tiems, kuriems gyvensenos korekcijos nepakanka, skiriami geriamieji vaistai. Jų parinkimas priklauso nuo diabeto išsivystymo mechanizmo. Ligai progresuojant, geriamųjų medikamentų gali neužtekti glikemijos kontrolei palaikyti. Tada gydymui taip pat skiriamas insulinas.

Cukriniu diabetu sergantieji, nepriklausomai nuo diabeto tipo, turi reguliariai matuoti savo gliukozės koncentraciją namuose bei laikytis jiems paskirto gydymo rėžimo. Svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją bei profilaktiškai tikrintis sveikatą, siekiant kuo ankščiau užkirsti kelią galimoms diabeto komplikacijoms.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Profilaktika

Geriausias būdas siekiant nesusirgti 2 tipo diabetu yra tinkamai pasirinktas gyvenimo būdas: subalansuota mityba, pakankamas fizinis aktyvumas bei palaikomas optimalus kūno svoris. Tai ypač svarbu žmonėms, turintiems rizikos veiksnių susirgti diabetu.

Deja, bet šiuo metu mokslininkai dar vis mėgina išsiaiškinti, kas galėtų padėti išvengti 1 tipo cukrinio diabeto.

Komplikacijos

Išskiriamos ūmios ir lėtinės cukrinio diabeto komplikacijos.

Pavojingiausioms ūmioms komplikacijoms priklauso ketoacidozė ir hipoglikeminė koma. Ketoacidozė išsivysto, kai gliukozės kiekis kraujyje būna neįprastai aukštas dėl nepakankamo insulino kiekio. Jos metu persitvarko medžiagų apykaita ir organizmas apsinuodija susidariusiomis ketoninėmis medžiagomis. Taip gali nutikti laiku nediagnozavus ligos, dėl nepakankamo vartojamų vaistų kiekio, prisidėjus infekcijai. Ketoacidozė pavojinga tuo, kad laiku nepradėjus gydyti, ligonis gali patekti į komą ir net mirti. Hipoglikeminė koma - tai sąmonės netekimas esant per žemai gliukozės koncentracijai. Ji gali ištikti pavartojus per didelę vaisto, dažniausiai insulino, dozę, per mažai pavalgius, po didesnio nei įprasta fizinio krūvio ar kitokio streso organizmui metu. Šios būklės metu gali būti pažeidžiamos smegenys, kurios yra labai jautrios gliukozės trūkumui.

Lėtinėms komplikacijos priklauso įvairios su kraujagyslių paržeidimu susijusios ligos. Cukrinis diabetas skatina aterosklerozės vystymąsi, dėl kurios siaurėja kraujagyslių spindis. Pagal tai, kokio diametro kraujagyslės paveikiamos, komplikacijos skirstomos į mikro- ir makrovaskulines. Mažųjų kraujagyslių pažeidimas gali sutrikdyti regą, inkstų veiklą, pažeisti nervus. Stambesnių kraujagyslių pažeidimai pasireiškia išemine širdies liga, gali pabloginti smegenų bei kitų organų ar galūnių kraujotaką.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25