Cukrinis diabetas (Cukraligė)

0

Cukrinis diabetas – multietiologinis metabolinis sutrikimas. Jo metu organizme vyrauja padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje, o kartu stebimi angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitos sutrikimai. Ši liga atsiranda dėl insulino sekrecijos, jo veikimo sutrikimų arba dėl abiejų šių priežasčių kartu.

Pagal išsivystymo mechanizmą skiriami du cukrinio diabeto tipai. 

1 tipo cukriniu diabetu serga apie 5-10 % visų diabetą turinčių žmonių. Jis dažniausiai išsivysto vaikams ar jauniems žmonėms, nors gali pasireikšti bet kuriuo amžiaus laikotarpiu. Tiksli šio tipo diabeto atsiradimo priežastis vis dar nėra aiški, tačiau manoma, kad daugiausiai reikšmės turi genetika bei tam tikri aplinkos faktoriai. Šio tipo diabetu sergančio ligonio imuninė sistema pradeda kovoti prieš kasos insuliną gaminančias ląsteles ir jas naikina. Tai autoimuninis cukrinis diabetas. Mažėjant insulino kiekiui kraujyje, gliukozė negali patekti iš kraujo į audinių ląsteles, todėl jos koncentracija kraujyje didėja.

2 tipo cukrinis diabetas sudaro likusius 90-95 % atvejų. Juo daugiausiai serga vyresnio amžiaus asmenys. Šis tipas taip pat siejamas su genetiniu polinkiu, tačiau daug ryškesnis ryšys stebimas su nutukimu bei fizinio aktyvumo stoka. 2 tipo cukrinis diabetas išsivysto dėl audinių rezistentiškumo insulinui ar insulino sekrecijos defektų arba dėl abiejų šių priežasčių kartu. Audinių atsparumas insulinui atsiranda dėl insulino receptorių defekto, todėl net padidėjus insulino kiekiui kraujyje ląstelių receptoriai nereaguoja su insulinu ir gliukozė negali patekti į ląstelę. Esant sutrikusiai insulino sekrecijai ar organizmui gaminant nekokybišką insuliną, organizme atsiranda insulino trūkumas.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Simptomai

Ligos simptomai priklauso nuo ligos tipo.

1 tipo cukrinis diabetas prasideda staiga, dažniausiai suserga vaikai ar jauno amžiaus žmonės. Ligonius kamuoja troškulys, jie daug geria, o dėl to dažnai ir gausiai šlapinasi. Jie jaučiasi išalkę ir nusilpę. Kitaip nei 2 tipo cukriniu diabetu sergantys, šie ligoniai dažniausiai būna normalaus svorio. Jie, netgi priešingai, dažniausiai skundžiasi krentančiu svoriu. Negydant ir didėjant gliukozės koncentracijai kraujyje, dėl sutrikusios medžiagų apykaitos organizme vystosi ketoacidozė. Jos metu vyksta organizmo intoksikacija ketoninėmis medžiagomis. Dėl to galima pajusti acetono kvapą iš sergančiojo burnos. Šios pavojingos gyvybei būklės metu padažnėja ir pagilėja kvėpavimas, ligonį pykina, skauda pilvą, jis gali padėti vemti.

2 tipo cukrinis diabetas vystosi palaipsniui ir nepastebimai. Juo dažniausiai sergama vyresniame amžiuje (>40m.). Jam taip pat būdingas nedidelis troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, ypač naktį, silpnumas bei imuninės sistemos sutrikimai: blogesnis žaizdų gijimas, niežulys, įvairios odos infekcijos. Net 60 – 90 % turinčių šio tipo diabetą turi antsvorio.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Ligos eiga

1 tipo cukrinio diabeto simptomai prasideda staiga, o ligonio būklė greitai blogėja. Per kelias valandas ar paras išsivysčius ketoacidozei, sergantysis gali pasidaryti apatiškas, mieguistas ar net prarasti sąmonę. Tai vadinamoji ketoacidozinė koma arba diabetinė koma. Negydant ligonis gali mirti.

2 tipo cukrinio  diabeto simptomai nėra tokie ryškūs, todėl jis dažnai diagnozuojamas atsitiktinai profilaktinio patikrinimo metu ar išsivysčius jo komplikacijoms. Cukrinis diabetas labiausiai paveikia kraujagyslių sistemą, todėl kai kurie specialistai šią ligą siūlo laikyti kraujagyslių liga.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Diagnostika

Diagnozuojant cukrinį diabetą pagrindinis tyrimas yra gliukozės koncentracijos nustatymas kraujyje. Sveiko žmogaus gliukozės kiekis kraujyje turi būti 3,33-5,55 mmol/l ribose. Jei paciento gliukozės kiekis dviejų skirtingų vizitų metu nevalgius viršija 7 mmol/l – galima įtarti cukrinį diabetą.

Informatyvesnis yra gliukozės tolerancijos testas. Jo metu nustatoma gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius prieš gliukozės mėginį bei gliukozės koncentracija praėjus 2 val. po išgertos gliukozės.

Taip pat nustatomas gliukozės bei ketonų kiekis kraujyje bei šlapime, tiriamas glikuotas hemoglobinas.

Įtariant cukrinį diabetą svarbu atsižvelgti į šeiminę anamnezę, nes ši liga siejama su paveldėjimu.

1 ir 2 tipams diferencijuoti kraujyje ieškoma autoantikūnių prieš insuliną gaminančias ląsteles, kurie būdingi 1 tipui. Taip pat nustatomas insulino apykaitos produktas c-peptidas, kurio stipriai sumažėja sergančiam 1 tipo diabetu, o sergant 2 tipo diabetu jo kiekis būna normalus ar net padidėjęs.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Gydymas

Abu cukrinio diabeto tipai yra lėtinės, visą gyvenimą lydinčios ligos. Šiuo metu nėra vaisto, galinčio visam laikui išgydyti nuo cukrinio diabeto.

1 tipo diabetu sergantys pacientai privalo kasdien leistis insulino injekcijas tam, kad palaikytų gliukozės koncentraciją normos ribose. Šio tipo diabeto sergančiųjų kasa nebegali išskirti reikiamo insulino kiekio. Dėl šios priežasties šis diabeto tipas dar vadinamas nuo insulino priklausančiu diabetu.

2 tipo cukrinio diabeto gydymo pagrindą sudaro gyvensenos koregavimas. Kai kuriems, pakeitus mitybos įpročius, padidinus fizinį aktyvumą ir atsikračius antsvorio net nereikia vartoti vaistų. Tiems, kuriems gyvensenos korekcijos nepakanka, skiriami geriamieji vaistai. Jų parinkimas priklauso nuo diabeto išsivystymo mechanizmo. Ligai progresuojant, geriamųjų medikamentų gali neužtekti glikemijos kontrolei palaikyti. Tada gydymui taip pat skiriamas insulinas.

Cukriniu diabetu sergantieji, nepriklausomai nuo diabeto tipo, turi reguliariai matuoti savo gliukozės koncentraciją namuose bei laikytis jiems paskirto gydymo rėžimo. Svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją bei profilaktiškai tikrintis sveikatą, siekiant kuo ankščiau užkirsti kelią galimoms diabeto komplikacijoms.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Profilaktika

Geriausias būdas siekiant nesusirgti 2 tipo diabetu yra tinkamai pasirinktas gyvenimo būdas: subalansuota mityba, pakankamas fizinis aktyvumas bei palaikomas optimalus kūno svoris. Tai ypač svarbu žmonėms, turintiems rizikos veiksnių susirgti diabetu.

Deja, bet šiuo metu mokslininkai dar vis mėgina išsiaiškinti, kas galėtų padėti išvengti 1 tipo cukrinio diabeto.

Komplikacijos

Išskiriamos ūmios ir lėtinės cukrinio diabeto komplikacijos.

Pavojingiausioms ūmioms komplikacijoms priklauso ketoacidozė ir hipoglikeminė koma. Ketoacidozė išsivysto, kai gliukozės kiekis kraujyje būna neįprastai aukštas dėl nepakankamo insulino kiekio. Jos metu persitvarko medžiagų apykaita ir organizmas apsinuodija susidariusiomis ketoninėmis medžiagomis. Taip gali nutikti laiku nediagnozavus ligos, dėl nepakankamo vartojamų vaistų kiekio, prisidėjus infekcijai. Ketoacidozė pavojinga tuo, kad laiku nepradėjus gydyti, ligonis gali patekti į komą ir net mirti. Hipoglikeminė koma - tai sąmonės netekimas esant per žemai gliukozės koncentracijai. Ji gali ištikti pavartojus per didelę vaisto, dažniausiai insulino, dozę, per mažai pavalgius, po didesnio nei įprasta fizinio krūvio ar kitokio streso organizmui metu. Šios būklės metu gali būti pažeidžiamos smegenys, kurios yra labai jautrios gliukozės trūkumui.

Lėtinėms komplikacijos priklauso įvairios su kraujagyslių paržeidimu susijusios ligos. Cukrinis diabetas skatina aterosklerozės vystymąsi, dėl kurios siaurėja kraujagyslių spindis. Pagal tai, kokio diametro kraujagyslės paveikiamos, komplikacijos skirstomos į mikro- ir makrovaskulines. Mažųjų kraujagyslių pažeidimas gali sutrikdyti regą, inkstų veiklą, pažeisti nervus. Stambesnių kraujagyslių pažeidimai pasireiškia išemine širdies liga, gali pabloginti smegenų bei kitų organų ar galūnių kraujotaką.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sergant sloga verta į pagalbą pasitelkti hipertoninį jūros vandenį
Sergant sloga verta į pagalbą pasitelkti hipertoninį jūros vandenį Sloga (arba rinitas) yra nosies ertmių gleivinės uždegimas. Tai dažnai pasitaikantis ir itin varginantis sveikatos sutrikimas, kurio metu užburksta nosis, pasireiškia dažnesnis čiaudulys ir nosies niežulys bei padaugėja išskyrų iš nosies. Gali kamuoti ir kiti simptomai – galvos skausmas, temperatūros pakilimas, bendras... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +3 / 0 +3

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Klausimai, kurie padės suprasti, ar verta sunerimti dėl lytinės funkcijos
Klausimai, kurie padės suprasti, ar verta sunerimti dėl lytinės funkcijos Priešlaikinė ejakuliacija – tai dažnai pasitaikantis lytinės funkcijos sutrikimas. Teigiama, kad šią problemą patiria nuo trijų iki penkių vyrų iš dešimties, tačiau vos kas dešimtas vyras išdrįsta dėl priešlaikinės ejakuliacijos kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus. Penki paprasti klausimai gali padėti suprasti,... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +4 / 0 +4

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24