Cukrinis diabetas (Cukraligė)

0
+2 -2

Cukrinis diabetas – multietiologinis metabolinis sutrikimas. Jo metu organizme vyrauja padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje, o kartu stebimi angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitos sutrikimai. Ši liga atsiranda dėl insulino sekrecijos, jo veikimo sutrikimų arba dėl abiejų šių priežasčių kartu.

Pagal išsivystymo mechanizmą skiriami du cukrinio diabeto tipai. 

1 tipo cukriniu diabetu serga apie 5-10 % visų diabetą turinčių žmonių. Jis dažniausiai išsivysto vaikams ar jauniems žmonėms, nors gali pasireikšti bet kuriuo amžiaus laikotarpiu. Tiksli šio tipo diabeto atsiradimo priežastis vis dar nėra aiški, tačiau manoma, kad daugiausiai reikšmės turi genetika bei tam tikri aplinkos faktoriai. Šio tipo diabetu sergančio ligonio imuninė sistema pradeda kovoti prieš kasos insuliną gaminančias ląsteles ir jas naikina. Tai autoimuninis cukrinis diabetas. Mažėjant insulino kiekiui kraujyje, gliukozė negali patekti iš kraujo į audinių ląsteles, todėl jos koncentracija kraujyje didėja.

2 tipo cukrinis diabetas sudaro likusius 90-95 % atvejų. Juo daugiausiai serga vyresnio amžiaus asmenys. Šis tipas taip pat siejamas su genetiniu polinkiu, tačiau daug ryškesnis ryšys stebimas su nutukimu bei fizinio aktyvumo stoka. 2 tipo cukrinis diabetas išsivysto dėl audinių rezistentiškumo insulinui ar insulino sekrecijos defektų arba dėl abiejų šių priežasčių kartu. Audinių atsparumas insulinui atsiranda dėl insulino receptorių defekto, todėl net padidėjus insulino kiekiui kraujyje ląstelių receptoriai nereaguoja su insulinu ir gliukozė negali patekti į ląstelę. Esant sutrikusiai insulino sekrecijai ar organizmui gaminant nekokybišką insuliną, organizme atsiranda insulino trūkumas.

Cukrinis diabetas (Cukraligė). Simptomai

Ligos simptomai priklauso nuo ligos tipo.

1 tipo cukrinis diabetas prasideda staiga, dažniausiai suserga vaikai ar jauno amžiaus žmonės. Ligonius kamuoja troškulys, jie daug geria, o dėl to dažnai ir gausiai šlapinasi. Jie jaučiasi išalkę ir nusilpę. Kitaip nei 2 tipo cukriniu diabetu sergantys, šie ligoniai dažniausiai būna normalaus svorio. Jie, netgi priešingai, dažniausiai skundžiasi krentančiu svoriu. Negydant ir didėjant gliukozės koncentracijai kraujyje, dėl sutrikusios medžiagų apykaitos organizme vystosi ketoacidozė. Jos metu vyksta organizmo intoksikacija ketoninėmis medžiagomis. Dėl to galima pajusti acetono kvapą iš sergančiojo burnos. Šios pavojingos gyvybei būklės metu padažnėja ir pagilėja kvėpavimas, ligonį pykina, skauda pilvą, jis gali padėti vemti.

2 tipo cukrinis diabetas vystosi palaipsniui ir nepastebimai. Juo dažniausiai sergama vyresniame amžiuje (>40m.). Jam taip pat būdingas nedidelis troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, ypač naktį, silpnumas bei imuninės sistemos sutrikimai: blogesnis žaizdų gijimas, niežulys, įvairios odos infekcijos. Net 60 – 90 % turinčių šio tipo diabetą turi antsvorio.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *