Kokie gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai ir galimos komplikacijos?

Sausio 13, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai liga, kurios simptomai gali nepasireikšti metų metus. Vis dėlto kai kuriems vyrams jau ir santykinai nedaug padidėjusi prostata sukelia gana ryškius šlapinimosi sutrikimus. Tuo tarpu kitiems apie ligą net nežinantiems vyriškiams net ir turint santykinai stipriai padidėjusią prostatą gali nepasireikšti praktiškai jokių apatinių šlapimo takų simptomų. Taigi tai gana individuali ir neretai gana ilgą laiką neaptinkama lėtinė liga.

Kokie gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai?

Įprasčiausi gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai susiję su dažnesniu šlapinimusi dieną ir naktį. Nikturija (padažnėjęs naktinis šlapinimas) gali ne juokais sutrikdyti vyro miegą ir naktinį jo poilsį. Kiti simptomai susiję su pastangomis, reikalingomis norint pradėti šlapintis arba lašėjimu užsibaigiančiu šlapinimusi. Vyrą gali kamuoti įvairūs šlapimo srovės pakitimai – ji gali susilpnėti, vis nutrūkti, tapti panaši į lašėjimą. Dėl pasikeitusios šlapimo srovės trajektorijos (krypties) vyrui gali tapti sunku ją tinkamai nukreipti į klozetą. Todėl atsiranda higienos problemų – vyras gali netikėtai apsišlapinti kelnes ar aptaškyti klozeto kraštus bei grindis.

Gerybine prostatos hiperplazija sergančius pacientus taip pat gali kankinti šlapimo susilaikymas arba, priešingai, šlapimo nelaikymas – tai bene dažniausios priežastys, dėl kurių vyrai atskuba į gydytojo urologo kabinetą. Tačiau būna net ir taip, kai šlapinimosi sutrikimai ignoruojami ilgą laiką, o vyras pas gydytojus patenka tik tuomet, kai išsivysto ūminis šlapimo susilaikymas ir būtina skubi medicininė pagalba. Neretai taip nutinka gausiau papuotavus ir piktnaudžiaujant alkoholiu, nušalus, susirgus kokia nors ūmine infekcija ir pan.

Kokios galimos gerybinės prostatos hiperplazijos komplikacijos?

Gerybinė prostatos hiperplazija paprastai nėra pavojinga liga, ypač tuomet, kai ji tinkamai kontroliuojama ir kai vyras reguliariai lankosi gydytojo urologo kabinete. Vis dėlto daugybei vyrų ši tema yra nemaloni ir jie gali metų metus vengti vizito pas gydytoją. Sutrikus normaliam šlapimo nutekėjimui iš šlapimo pūslės, vyrą kamuoja nuolatinis ne visiško nusišlapinimo jausmas. Vadinasi, šlapimo pūslėje užsilieka vis didesnis šlapimo kiekis, didėja liekamasis šlapimo tūris ir labai stipriai išauga įvairių šlapimo pūslės infekcijų rizika. Dažnos šlapimo sistemos infekcijos gali reikšmingai padidinti įvairių inkstų sutrikimų riziką, ypatingai atvejais išsivysto ir inkstų nepakankamumas. Vis dėlto viena dažniausių komplikacijų, kurios metu neretai nustatoma gerybinė prostatos hiperplazija – tai ūminis šlapimo susilaikymas. Jam būdingas labai stiprus pilvo apačios skausmas, priverstinė kūno padėtis (vyrui norisi būti susilenkus), visiškas negalėjimas nusišlapinti ir čiuopiama šlapimo pūslė. Taigi ilgai negydant ligos kyla ne tik ūminio šlapimo susilaikymo, bet ir lytinės funkcijos bei inkstų funkcijos sutrikimų rizika. Tačiau būna net ir taip, kai šlapinimosi sutrikimai ignoruojami ilgą laiką, o vyras pas gydytojus patenka tik tuomet, kai išsivysto ūminis šlapimo susilaikymas ir būtina skubi medicininė pagalba. Neretai taip nutinka gausiau papuotavus ir piktnaudžiaujant alkoholiu, nušalus, susirgus kokia nors ūmine infekcija ir pan.

Kuo gali būti naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?

Augaliniai vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno, pasižymi priešuždegiminiu ir antiandrogeniniu poveikiu, be to, jie slopina edemą, dėl kurios gali pasunkėti varginantys šlapinimosi sutrikimai. Svarbu augalinius vaistinius preparatus vartoti ilgesnį laiką – bent 3-6 mėnesius. Sabalpalmių (lot. Serenoae repens) vaisių tirštasis ekstraktas yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Tradiciniai augaliniai vaistai itin tinkami ligos pradžioje arba farmakoterapijos, skiriant prieš tai minėtus vaistinius preparatus ar jų derinius, papildymui. Prostamol Uno yra vaistas, kurio efektyvumas įrodytas klinikiniais tyrimais, skirtingai nei begalė maisto papildų, kuriems klinikiniai tyrimai nebūtini. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Statistiniai duomenys rodo, kad gerybinė prostatos hiperplazija - viena dažniausių ligų vyresnio amžiaus vyrų tarpe. Pasirodo, kad jai būdingais simptomais skundžiasi mažiausiai pusė vyresnių nei penkiasdešimt metų vyrų. Be to, neaišku, kiek vyrų apie patiriamus sunkumus tiesiog nutyli, kol dažnas sulaukia gana skausmingos bėdos…

Plačiau:

Gerybinė prostatos hiperplazija gali komplikuotis skausminga bėda

0
+0 -0
 • gerybinė
 • priešinė liauka
 • Šlapimo nelaikymas
 • prostatos padidėjimas
 • Gerybinis prostatos išvešėjimas
 • Gerybinė prostatos hiperplazija
 • Prostata
 • gerybinė priešinės liaukos hiperplazija
 • šlapinimosi sutrikimai
 • apatinių šlapimo takų simptomai
 • kaip gydyti šlapinimosi sutrikimus
 • apatinių šlapimo takų sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *