Šlapimo nelaikymas

+4

Šlapimo nelaikymas – tai sutrikimas, kuriam būdingas požymis - nekontroliuojamai išsiskiriantis šlapimas ir nesugebėjimas šlapinimosi proceso sulaikyti. Ši liga gali pasireikšti staigiai ir netikėtai bet kuriuo amžiaus periodu, tačiau tai gali būti tik laikinas sutrikimas dėl perdisponuojančios esamos sveikatos būklės (pavyzdžiui, ūmi šlapimo takų infekcija, sąmonės netekimas, vaistų poveikis). Moterys, vyresnės nei 50 metų amžiaus, yra didžiausioje rizikos grupėje. Lėtinis šlapimo nelaikymas yra kompleksinė problema, skiriami keli lėtinio šlapimo nelaikymo tipai, kurie turi skirtingas priežastis.

Urgentinis šlapimo nelaikymas. Tai būklė, kai ligonis nesugeba sulaikyti šlapimo esant stipriam šlapinimosi poreikiui. Šios situacijos metu šlapimo pūslės sienelės raumenys susitraukia spontaniškai ir nevalingai, todėl jaučiamas poreikis šlapintis, net jei pūslėje yra nedidelis kiekis šlapimo. Dažniausios urgentinio šlapimo nelaikymo priežastys – cukrinis diabetas, infarktas, demencija, Parkinsono liga (degeneracinė smegenų liga, pasireiškianti nekontroliuojamu galūnių drebėjimu ir intelekto sutrikimais) ir išeminė sklerozė (uždegiminė smegenų dangalų liga, pažeidžianti galvos ir nugaros smegenis), šlapimo takų infekcijos, prostatos išvešėjimas, šlapimo pūslės onkologinės ligos. 

Įtampos šlapimo nelaikymas. Tai dažniausias ligos tipas, pasireiškiantis nevalingu pasišlapinimu, kai padidėja spaudimas pilve (kosint, juokiantis, čiaudint, keliant sunkius daiktus), o silpni dubens raumenys (jie palaiko šlapimo pūslę, gimdą, makštį ir tiesiąją žarną) nesulaiko iš spaudžiamos šlapimo pūslės išsiskiriančio šlapimo. Šis šlapimo nelaikymo tipas dažnesnis daug kartų gimdžiusioms moterims, nutukusiems ir pagyvenusiems žmonėms.

Neurogeninis šlapimo nelaikymas. Sergant šio tipo sutrikimu būdingas šlapimo nutekėjimas dėl centrinės nervų sistemos pažeidimų (galvos ar nugaros smegenų), kai poreikis šlapintis net nejaučiamas. Nervų ligos lemia šlapimo pūslės raumenų ir raukų disfunkciją. 

Persipildymo šlapimo nelaikymas pasireiškia, kai šlapimo pūslė iki kritinės ribos persipildo šlapimu. Kita priežastis – susiaurėję šlapimo takai (vyrams dėl prostatos išvešėjimo, moterims – navikiniai procesai).

Šlapimo nelaikymas. Simptomai

Kiekvienam sergančiajam simptomai gali būti skirtingi, tačiau pagrindiniai yra šie: negalėjimas pasišlapinti, skausmas (susijęs su pūslės prisipildymu), progresuojantis šlapimo takų silpnėjimas be visiško šlapimo pūslės išsituštinimo, padažnėjęs šlapinimasis, dažnas nekontroliuojamas poreikis šlapintis, dažnos šlapimo takų infekcijos. 

Šlapimo nelaikymas. Ligos eiga

Šlapimo pūslė, kuri kaupia šlapimą iki jo valingo pašalinimo, yra rezervuaras, esantis pilvo apatinėje dalyje. Šlapimo pūslės sienelės sudarytos iš raumeninio sluoksnio, kurį išraizgo nervinės skaidulos. Kai šlapimo kiekis rezervuare pasiekia ribą ir žmogus pajunta išsituštinimo poreikį, nervinės skaidulos dirgina šlapimo pūslės raumenis, šie susitraukia, mažėja pūslės tūris ir šlapimas „išstumiamas“ lauk. Aplink šlapimo pūslės angą, pro kurią šlapimas patenka į šlaplę, yra vidinis pūslės raukas, kuris užsitraukia pašalinus šlapimą. 

Lėtinio šlapimo nelaikymo atveju atsiranda kitų sveikatos problemų: būdingi odos bėrimai, odos, šlapimo takų infekcijos. Pasikeičia asmeninis gyvenimas, pomėgiai, neigiamai paveikiama darbo kokybė.

Šlapimo nelaikymas. Diagnostika

Gydytojas surenka išsamią ligos istoriją (kada liga prasidėjo, kokie rizikos faktoriai, gretutinės ligos, vartojami medikamentai), atlieka fizinį ištyrimą. Atliekami šlapimo laboratoriniai tyrimai infekcijos ar anomalijų identifikavimui, kraujo tyrimas (įvertinama kraujo sudėtis, cheminių medžiagų kiekiai).

Kitas tyrimas – procedūra, kurios tikslas – išmatuoti šlapimo kiekį. Gydytojas išmatuoja šlapimo likučius šlapimo pūslėje ultragarsiniu tyrimu, o paskui su specialiu kateteriu išsiurbia tą likusį šlapimą. Jei likutinio šlapimo yra daug, tai reiškia, kad šlapimo takai gali būti susiaurėję, arba nusilpę šlapimo pūslės raumenys.

Dubens ultragarsinis tyrimas – aukso standartas, nes padeda apžiūrėti ne tik šlapimo pūslę, bet ir lytinius organus.

Urodinaminis testas – tai spaudimo matavimas pūslėje jai prisipildžius ir esant tuščiai. Gydytojas ar slaugytojas į šlapimo pūslę įveda kateterį ir užpildo ją vandeniu. Tuo metu monitoriuje matuojamas spaudimas pūslėje. Šis tyrimas padeda nustatyti šlapimo pūslės rauko būklę.

Cistograma – tai rentgenografinis šlapimo pūslės tyrimas. Kateteris įvedamas į šlapimo pūslę, per kateterį suleidžiama kontrastinė medžiaga, kuri vizualizuoja šlapimo pūslės vidinį paviršių ir šlapimo takų spindžius atliekant rentgenoskopinį tyrimą.

Anomalijoms šlapimo takuose aptikti tinka ir cistoskopija, kurios metu plonas vamzdelis su optine sistema įvedamas į šlaplę.

Šlapimo nelaikymas. Gydymas

Urgentinis šlapimo nelaikymas gydomas modifikuojant elgesį (eiti šlapintis dar prieš prasidedant stipriam poreikiui), skiriant vaistus, kurie sumažina šlapimo pūslės sienos raumenų susitraukimus.

Vidutinio sunkumo įtampos šlapimo nelaikymo atvejai gydomi stiprinant dubens raumenis, o jei liga sunkesnė, atliekama raumenų įtempimo operacija (dažnai kartu pašalinant gimdą).

Neurogeninis šlapimo nelaikymas gydomas pagal ligos specifiką: jei šlapimo nelaikymo pagydyti negalima, ligoniui pritaikomos išoriniai šlapimo rezervuarai.

Esant fistuliniam šlapimo nelaikymui, kai šlapimas dėl įgimtų anomalijų šlapimtakiuose nuteka į makštį arba pilvo ertmę, reikalinga operacija.

Dubens raumenys gali būti stiprinami reguliariai atliekant Kegelio pratimus (30-80 kartų per dieną mažiausiai 8 savaites), makšties raumenų stiprinimo pratimus (keliant svorius naudojant makšties raumenų jėgą), dubens dugno elektrinę stimuliaciją.

Nesant galimybės ligą pagydyti naudojamos specialios sauskelnės ir išoriniai šlapimo rezervuarai.

Šlapimo nelaikymas. Profilaktika

Būdų išvengti šlapimo nelaikymo daugeliu atvejų nėra, nes tai yra anatominiai ir raidos sutrikimai. Tačiau kai kuriais atvejais gali padėti: normalios kūno masės palaikymas, metimas rūkyti, pastovus fizinis aktyvumas, skaidulų turtingas maistas (tai apsaugo nuo vidurių užkietėjimo, kas yra šlapimo nelaikymo rizikos veiksnys). Taip pat patariama riboti maisto produktus ir gėrimus, kurie dirgina šlapimo takus. Pavyzdžiui, žinant, kad daugiau nei du puodeliai kavos jus verčia nevalingai pasišlapinti, gerkite tik vieną puodelį. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25