Kiek pacientų Lietuvoje serga venų varikoze?

Birželio 28, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Vasarą ypatingai norisi sveikų ir gražių kojų. Deja, bet gerą fizinę ir emocinę  sveikatą gali sutrikdyti labai paplitusi lėtinė liga – venų varikozė. Kiek pacientų Lietuvoje ji palietusi, kokiais simptomais ji pasireiškia ir kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

Venų varikozės paplitimas

Išsiplėtusios kojų venos – labai dažna liga. Skaičiuojama, kad ja serga kas penktas suaugusysis. Taigi manoma, kad Lietuvoje yra apie 500-600 tūkstančių šia liga sergančių pacientų.

Skaičiuojama, kad liga dažniau paliečia moteris – moteriškoji lytis sudaro apie 60 procentų ligos atvejų. Vyrai šia liga serga pusantro karto rečiau – vyriškosios lyties pacientai sudaro apie 40 procentų ligos atvejų.

Vis dėlto nesunku pastebėti, kad vyrai nuo šios ligos taip pat neapsaugoti ir venų būklę jie sekti turėtų taip pat akylai kaip ir moterys. Ne paslaptis, kad moteris į gydytojų kabinetą dažniau atveja pakitęs kojų estetinis vaizdas, o vyrai kartais kenčia net ir labai sunkius skausmus ar net atvirų opų kraujavimą.

Itin nemalonūs simptomai, kenkiantys ir fizinei, ir emocinei sveikatai

Venų varikozė pasireiškia išsiplėtusiomis ir sustorėjusiomis kojų venomis. Taip pat kamuoja sunkumo jausmas kojose, nuovargis, gėlimo ir tinimo jausmas. Ten, kur stebimi odos ir poodžio pažeidimai, pacientui gali niežėti ir kutenti. Itin būdingas pojūtis, tarsi kojomis bėgiotų mažos skruzdėlytės. Kamuoja varginantis maudimas ir tvinkčiojimas, naktimis gali kamuoti stiprus mėšlungis.

Jau pažengusią kojų venų ligą rodo stipriai išsiplėtusios venos, susidarę mazgeliai, atsivėrusios žaizdos (trofinės opos) ir odos jautrumo sutrikimai. Šios trofinės opos įvairiems mikroorganizmams yra tarsi atviri vartai į kraujotakos sistemą, todėl dėl negydomų venų ligų pacientas gali susidurti su įvairiomis kur kas sudėtingiau valdomomis komplikacijomis. Vertėtų paminėti vietines ir sistemines infekcijas, pavyzdžiui, sepsį. Taip pat gresia paviršinių ar giliųjų venų uždegimas, trombų susiformavimas ir dėl to ištinkantis gyvybiškai svarbių kraujagyslių užkimšimas. Skaičiuojama, kad liga dažniau paliečia moteris – moteriškoji lytis sudaro apie 60 procentų ligos atvejų. Vyrai šia liga serga pusantro karto rečiau – vyriškosios lyties pacientai sudaro apie 40 procentų ligos atvejų.

Kada kreiptis į gydytoją?

Kreipkitės į gydytoją kuo skubiau, jei Jums būdingi kurie nors iš aukščiau minėtų simptomų. Ypatingai didelio atidumo reikia, jeigu:

  • Jaučiate kojų skausmą, tinimą ir nuovargį;
  • Matote sutrūkinėjusių kapiliarų, išsiplėtusių venų ir kraujo sankaupų bei odos pigmentacijos pasikeitimų;
  • Pastebite, kad trinka odos jautrumas ir atsiranda įvairiausių jos pigmentacijos pokyčių;
  • Jau stebite odos įtrūkimų, pažeidimų ir opų, iš kurių kraujuoja ir kurios sunkiai gyja;
  • Jei Jūsų kojos tapo itin skausmingos, karštos, paraudusios ir čiuopiate guzelių.

Pagalba pavargusioms kojoms

Pradinėse ligos stadijose gali pakakti heparino gelių vartojimo, o vėliau jie gali būti svarbi kompleksinio gydymo dalis. Lioton veiklioji medžiaga yra būtent heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui. Taip pat jis labai tinkamas ir po venų operacijų bei po įvairių traumų, kurių metu atsirado kraujosruvų. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Ar žinojote, kad apytikris visų žmogaus kraujagyslių ilgis – beveik 100 tūkstančių kilometrų? O ar žinojote, kad iš kojų venose esančiam kraujui tenka ilgiausias ir sunkiausias kelias, kad jis grįžtų į širdį? Galima pajuokauti, kad kojos pirštuose yra tolimiausi kraujagyslių taškai, be to, veniniam kraujui reikia įveikti nemenką sunkio jėgų pasipriešinimą. Taigi vertėtų visuomet stengtis, kad kraujotaka kojose nesulėtėtų, kitaip gali išsivystyti lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Pateikiame net 15 patarimų, kurie padės pasirūpinti savo kojų kraujotaka.

Plačiau:

15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (1 dalis)

0
+0 -0
  • lioton
  • kas yra venų varikozė
  • Išsiplėtusios venos
  • kojų skausmas
  • venų varikozė
  • kojų nuovargis
  • kojų tinimas
  • kojos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *