Kaip padėti nuo pilvo pūtimo kenčiančiam mažyliui?

Gruodžio 23, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+6
+6 -0

Pilvo pūtimas – tai bėda, kuri jauniems tėveliams gali sukelti labai daug klausimų. Ką reikėtų žinoti apie vaikelio pilvo pūtimą, kad mažylį auginantys tėvai jaustųsi geriau tam pasiruošę?

Ar pilvą pučia visiems mažyliams?

Pilvuką daugiau ar mažiau pūsti gali praktiškai visiems mažyliams, tačiau pasitaiko ir tokių laimingųjų, kurie nejaučia jokio diskomforto. Tai labai individualu. Reikėtų nepamiršti ir to, kad vieni vaikeliai skausmą ir diskomfortą iškenčia lengviau nei kiti, t.y. jiems būdingas aukštesnis skausmo slenkstis. Tuo tarpu jautresni kūdikiai gali tapti neramūs ir nenumaldomai verkti ir gana dėl nedidelio pilvo maudimo. Taigi nereikėtų nusiteikti, kad vaikeliui būtinai skausmingai pūs pilvuką. Be to, vaikai labai jaučia mūsų emocijas – nervingesnių tėvų vaikai taip pat gali būti nervingesni ir dažniau patirti psichogeninės kilmės pilvo pūtimo priepuolių.

Kaip atskirti, kad mažyliui pučia pilvuką?

Jauniems tėvams, ypač tiems, kurie vaikelį augina pirmą kartą, gali būti labai nelengva suprasti, kad vaikelis jaučia būtent pilvo pūtimo sukeliamą diskomfortą. Pilvo pūtimo požymiai gali būti raugėjimas po valgio, nenumaldomas verkimas ir neramumas bei irzlumas, kojyčių traukimas prie pilvelio, įsitempimas, pilvuko kietumas ir išsipūtimas, kumštukų spaudimas. Tokį mažylį nuraminti dažniausiai labai sunku – jis tampa ramesnis tik tuomet, kai iš žarnyno pasišalina žarnyno sieneles skausmingai tempiantis dujų perteklius.

Ar pilvą pučia tik žindomiems kūdikiams?

Kažkodėl gana dažnai sklando mitas, kad pilvuką skausmingai pučia tik motinos pienu maitinamiems kūdikiams. Vis dėlto tai tikrai yra tik mitas – skausmingas žarnų sienelių tempimas būdingas ir pieno mišiniais maitinamiems kūdikiams, ypač tuomet, kai jiems tas mišinys netinkamas, nenaudojami specialūs buteliukai su vožtuvais, apsaugantys nuo papildomo oro nurijimo ir vaikai maitinami netinkami technika (pavyzdžiui, mažylis žinduką ne apžioja ties jo pagrindu, o čiulpia ir vis nuryja oro).

Manoma, kad kūdikių pilvo pūtimą sukelia keletas priežasčių – per gausus oro nurijimas, virškinimo sistemos nebrandumas, nepakankamas virškinimo fermentų funkcionavimas, per silpna skrandžio ir žarnyno sienelių peristaltika, labai jautri nervų sistema ir t.t.

Žarnyno dujų perteklius susidaro trim pagrindiniais keliais – į virškinimo sistemą patenkant per daug dujų, virškinimo sistemoje pagausėjant dujų gamybai ir sutrinkant normaliam dujų pasišalinimui iš žarnyno. Vienu metu gali veikti keletas priežasčių, tuomet pilvelis išsipūsti gali itin skausmingai.

Dėl kokių priežasčių pilvą pučia didesniems vaikams?

Dažniau pilvą pučia ne tik kūdikiams, bet ir mažiems vaikams, ypač iki 2-3 metų amžiaus. Kuo vyresnis vaikas, tuo jo pilvo pūtimo priežastys panašesnės į suaugusiųjų meteorizmo priežastis. Didesniems vaikams pilvą pūsti gali ir dėl žarnyno ligų, ir dėl disbakteriozės, ir dėl tam tikro suvalgomo maisto, ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, itin didelio streso. Jei vaikelis išgers daug gazuotų gėrimų ar suvalgys daug vynuogių, tuomet pilvo pūtimo pojūčiai jam praktiškai garantuoti. Tad mažylių mitybą reikia ypatingai sekti ir stengtis, kad valgomi maisto produktai nesukeltų vaikeliui diskomforto. Žarnyno dujų perteklius susidaro trim pagrindiniais keliais – į virškinimo sistemą patenkant per daug dujų, virškinimo sistemoje pagausėjant dujų gamybai ir sutrinkant normaliam dujų pasišalinimui iš žarnyno. Vienu metu gali veikti keletas priežasčių, tuomet pilvelis išsipūsti gali itin skausmingai.

Ką daryti, kad pilvuką mažyliui pūstų kuo rečiau?

Yra keletas būdų, padedančių išvengti itin skausmingų ir visus ant „kojų sukeliančių“ pilvo pūtimo epizodų:

 • Žindomi ir iš buteliuko maitinami vaikeliai turi būti maitinami nei per retai, nei per dažnai. Per retai maitinami kūdikiai labai išalksta ir skubėdami pasisotinti nuryja daug papildomo oro. Permaitintų vaikelių žarnyne taip pat susidaro dujų perteklius, tad reikėtų laikytis tinkamo mitybos režimo.
 • Labai svarbi ir teisinga maitinimo technika. Mažylis turėtų žįsti, o ne čiulpti ir teisingai apžioti krūtinės rudąjį laukelį arba žinduko pagrindą. Čiulpiant labai didėja aerofagijos (oro nurijimo) tikimybė – tuo pačiu didėja ir pilvo pūtimo rizika. Maitinantis žmogus turėtų stengtis dėmesingai maitinti vaikelį ir neužsiimti pašalinėmis veiklomis, pavyzdžiui, nekalbėti telefonu.
 • Žindanti mama turėtų atsisakyti tokių produktų (arba apriboti jų kiekį), nuo kurių mažylis galimai pasijunta blogai. Gali būti, kad didesnę mažylio pilvo pūtimo tikimybę sukelia kopūstinių ir ankštinių daržovių valgymas, fermentuotų produktų valgymas, aštrių patiekalų valgymas, rūkytų pusgaminių valgymas. Vertėtų žinoti, kad kai kurie mažyliai netoleruoja karvės pieno produktų.
 • Prieš maitinimą mažylį naudinga paguldyti ant pilvuko. Tokia poza padeda pasišalinti dujų pertekliui, stiprina mažylio raumenis, padeda pažvelgti į pasaulį „kitu kampu“, spartina kūdikio raidą.
 • Po maitinimo kūdikį reikia panešioti vertikaliai, kad jis atsirūgtų. Tokiu būdu iš viršutinės virškinimo trakto dalies pasišalina didžioji dalis nuryto oro. Jei šis oras nepasišalina, jis keliauja toliau žarnynu ir gali sukelti skausmingą lygiųjų raumenų įtempimą.
 • Mažyliui gali netikti pieno mišinys, kuriuo jis maitinamas. Jam gali pasireikšti dažnesnis atpylimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, raugėjimas, pilvo pūtimas ir skausmas. Mažylis taip pat tampa neramus, irzlus, jis dažniau verkia. Kai kuriems tėvams tenka rimtai „paprakaituoti“, kol atrandamas tinkamas pieno mišinys. Dabar jų pasirinkimas itin didelis, todėl, tikėtina, tinkamą mišinį galiausiai pavyks atrasti kiekvienai šeimai.
 • Pilvo pūtimo sukeliamą skausmą veiksmingai mažina šilumos terapija. Galima tiesiog priglausti šiltą delną prie mažylio pilvo ar pasimėgauti odos-odos kontaktu. Taip pat galima šiek tiek pašildyti vystyklą ar specialią vyšnių kauliukų, linų sėmenų ar grikių pripildytą pagalvėlę. Atsargiai – tokios pagalvėlės negali būti per karštos ir jos gali būti dedamos tik ant rūbelių, jokiais būdais ne ant nuogos odos.
 • Gali būti naudingas švelnus pilvelio sienos masažas. Rankos turi būti šiltos ir švelnios – ant jų negali būti papuošalų ar žiedų. Geriau, kai nagai trumpi. Masažas atliekamas sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę, atkartojant link kojų krypstančius žarnyno judesius. Pilvo sienelė spaudžiama tik labai švelniai. Geriausia, kai masažo atlikimo techniką parodo vaikelio gydytojas arba kvalifikuotas kūdikių kineziterpeutas/ masažuotojas. Tokį masažą galima atlikti tik tuomet, jei mažylis leidžia tai daryti ir jam tai patinka.
 • Kai kada naudingos specialios mankštelės. Tai „dviratuko mynimas“, keliukų lenkimas prie pilvelio, „lėktuvėlio“ skraidinimas, kai mažylis paguldomas pilveliu ant šilto delno ir labai švelniai supamas. Tokias mankšteles galima atlikti tik tuomet, jei mažylis leidžia tai daryti ir jam tai patinka.
 • Kai kurie mažyliai nusiramina šiltoje vonelėje arba tuomet, kai jie suvystomi.
 • Kai kuriems kūdikiams labai patinka baltasis triukšmas, važiavimas automobiliu, sūpavimasis ant pripūsto gimnastikos kamuolio ar minkštos lovos. Sakoma, kad kiekvienai šeimai reikia atrasti „savą būdą“, padedantį nuraminti pilvo pūtimo skausmų kamuojamą mažylį.
 • Pilvo pūtimą mažina švelnūs pankolių, kmynų, ramunėlių nuovirai. Tai seniai žinomi liaudies medicinos patarimai.

Sumažinti pilvo pūtimo sukeliamus nepatogumus gali ir specialiai tam skirti vaistiniai preparatai. Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) vartojami simptominiam ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Pilvo pūtimas arba meteorizmas – nemaloni būklė, kai kamuoja sunkumo jausmas, liemens apimties padidėjimas, pilvo raižymas, nevalingas dujų šalinimas, raugėjimas ir panašūs pojūčiai. Jis gali varginti dėl įvairiausių priežasčių – skuboto valgymo, kai nuryjama per daug oro, didelio patiriamo streso, kalbėjimo valgant, tam tikro maisto, laktozės netoleravimo, kai kurių ūminių ar lėtinių ligų bei vartojamų vaistų. Vis dėlto viena dažniausių pilvo pūtimo priežasčių yra tam tikro maisto valgymas – ir tai tikrai nėra vien kopūstai, žirniai ir pupelės, kaip dauguma mano. Pateikiame 7 produktus, kurių geriau vengti, jei Jums dažnai pučia pilvą.

Plačiau:

7 produktai, kurių geriau vengti, jei Jums dažnai pučia pilvą

+6
+6 -0
 • kaip sumažinti pilvo pūtimą
 • vaikų pilvo pūtimas
 • kūdikio meteorizmas
 • kūdikių pilvo pūtimas
 • kaip gydyti kūdikių meteorizmą
 • Vaikų pilvo skausmai
 • kaip sumažinti kūdikio pilvo pūtimą
 • Kūdikio verkimas
 • Pilvo pūtimas
 • Espumisan L
 • simetikonas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *