Žmonės vis dar nesuvokia rūkymo ir užteršto oro daromos žalos

Rugsėjo 23, 2020
+1
+1 -0

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)ir išsivysčiusių, ir mažiau pažengusių šalių problema. Oficialiai žinoma, kad visame pasaulyje LOPL serga mažiausiai 60 – 70 milijonų žmonių, bet manoma, kad šie skaičiai gali būti net kelis kartus didesni. Nors rūkymas kasmet vien Europoje sukelia daugiau nei pusę milijono gana ankstyvų mirčių, žmonės vis dar nesuvokia, kokia tikroji tabako dūmų daroma žala. Teigiama, kad šiame amžiuje šis žalingas įprotis jau bus nusinešęs mažiausiai milijardą gyvybių. Kadangi LOPL yra viena dažniausių šiomis dienomis mirtį sukeliančių priežasčių, kiekvienam vertėtų žinoti, kokių faktorių derėtų vengti dėl geresnės savo kvėpavimo takų ir plaučių apsaugos. Taigi kokie pagrindiniai šios ligos rizikos veiksniai? 

 

Liga – mirties priežasčių trejetuke 

 

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos rizikos veiksniai šiomis dienomis paliečia daugybę pasaulio gyventojų. Dėl to sergamumas šia liga ne mažėja, o tik didėja – ja serga vis daugiau asmenų, todėl tai tampa ir viena dažniausių mirties priežasčių. Tai labai didelė sveikatos, ekonominė ir socialinė problema. Liga pavojinga sveikatai, jos gydymas atsieina didžiulius piniginius kaštus, o pagalbos nesulaukiantys asmenys patiria itin sunkių emocinių išgyvenimų. 

Pasaulinė sveikatos organizacija pateikia duomenis, kad LOPL jau patenka į pavojingiausių ligų sąrašą. Tikėtina, kad taip nebūtų, jei liga labai ilgus metus nesivystytų be jokių simptomų. Blogiausia tai, kad daugybė asmenų, ypač rūkančių, tiesiog numoja ranka į vis dažnėjantį kosulį, dusulio priepuolius ir net labai intensyvų gleivingų išskyrų atkosėjimą, tad LOPL neretai  diagnozuojama jau gana pažengusiose stadijose. 

 

Vertėtų atsiminti, kad laikas čia taip pat labai svarbus – kuo anksčiau liga aptinkama, tuo sėkmingiau ji kontroliuojama, be to, tuo geresnius gyvenimo kokybės rodiklius galima pasiekti, taikant efektyvų medikamentinį gydymą bei gyvenimo būdo korekciją. Gydyti LOPL niekada nevėlu – net ir tuomet, kai pacientui atrodo, kad sveikatos būklė tiesiog beviltiška. 

 

Tarp ligos rizikos veiksnių pirmauja rūkymas 

 

Didžiausias ir reikšmingiausias LOPL rizikos veiksnys yra tabako rūkymas, ypač jei jis ilgalaikis. Dauguma pacientų su LOPL diagnoze būna prarūkę 10-15, o kartais net ir 20 metų ar dar ilgiau. Nesvarbu, koks rūkymo pobūdis  – aktyvus ar pasyvus – kvėpavimo takams ir plaučiams tabako dūmai kenkia bet kuriuo atveju. Net ir viena cigaretė padaro nepataisomos žalos. Statistika rodo, kad tabako rūkymas „atsakingas“ už mažiausiai 4 ligos atvejus iš 5, o kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad rūkymas nulemia net 90 proc. visų LOPL diagnozių. Prisiminkime ir plaučių vėžį – rūkymas taip pat stipriai padidina ne tik šios, bet ir kitų pavojingų ligų riziką. 

 

Kiti svarbūs ligos rizikos veiksniai yra: 

 

  • Užterštas aplinkos oras – svarbu, kur asmuo gyvena arba dirba. Jei jo aplinkoje gausu dūmų, cheminių garų, dulkių ir pan., tuomet labai išauga rizika susirgti LOPL. Daug nulemia tai, kaip šildomi namai, kokios darbo sąlygos. LOPL kartais vadinama ir profesine liga – jos išsivystymą neretai išprovokuoja profesinės dulkės, chemikalai ir t.t.;
  • Paveldimas genetinis polinkis, kaip teigiama, ligos atvejus nulemia žymiai rečiau – dėl šios priežasties visuomet domimasi, ar LOPL minima šeimos ligų istorijose;
  • LOPL dažniau išsivysto tiems suaugusiesiems, kurių vaikystėje pasitaikė sunkių ir (arba) dažnų respiracinių infekcijų, be to, pirmieji LOPL simptomai (paūmėjimai) neretai pasirodo būtent susirgus virusine ar bakterine kvėpavimo sistemos infekcija. 

 

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga – viena dažniausiai neįgalumą ir mirtį sukeliančių susirgimų. Ji paplitusi visame pasaulyje, tik jos paplitimas įvairiose šalyse reikšmingai skiriasi, nes liga susijusi ne tik su ilgalaikiu rūkymu, bet ir su stipriu aplinkos užterštumu, o kartais ir su genetiniais ypatumais. Manoma, kad vien Europoje sergamumas šia liga gali siekti net nuo 5 iki 10 procentų – o tai tikrai reikšmingi skaičiai.

Plačiau:

4 dažniausi rimtos plaučių ligos išsivystymą nulemiantys faktoriai
+1
+1 -0
  • Rūkymas
  • Dusulys
  • Plaučių ligos
  • Plaučių vėžys
  • Lėtinė obstrukcinė plaučių liga
  • LOPL
  • Kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *