5 mitai apie alergiją naminiams gyvūnams

Liepos 10, 2015 | Aistė Pucilauskaitė
+4
+4 -0
1

Žinoma, kad net 10 % visos populiacijos gali būti alergiška naminiams gyvūnams. Tiek Lietuvoje, tiek ir kitose pasaulio šalyse populiariausi naminiai gyvūnai – katės ir šunys. Šie augintiniai sukelia net 40 % visų naminių gyvūnų sukeliamų alerginių reakcijų. Maža to, šis alergijos tipas yra persmelktas daugybe mitų, todėl nusprendėme sugriauti bent 5 pagrindinius mitus apie alergiją naminiams gyvūnams. 

Mitas nr. 1. Tik katės ir šunys žmonėms gali sukelti alerginę reakciją. 

„Alergines reakcijas žmonėms sukelia naminių gyvūnų plaukuose, seilėse ar šlapime esantys baltymai.“ Faktas. Įrodyta, kad bet kuris gyvūnas, turintis kailį ar plunksnas, gali sukelti alerginę reakciją žmogui. Nors daugiau kaip 70 % žmonių namuose laiko kates ir šunis, tačiau alergiją naminiams gyvūnams taip pat gali sukelti: triušiai, naminiai šeškai, žiurkėnai, jūrų kiaulytės, pelės, smiltpelės, žiurkės, namuose laikomi paukščiai. Be to, net lauke ar tvarte laikomi gyvūnai: arkliai, karvės, ožkos, kiaulės, vištos, antys, žąsys, gali sukelti alerginių simptomų. Vis dėlto mokslininkai nustatė, kad būtent katės dažniausiai sukelia alergines reakcijas. 

Ar žinojote? Alergines reakcijas žmonėms sukelia naminių gyvūnų plaukuose, seilėse ar šlapime esantys baltymai. Pagrindiniai ir svarbiausi naminių gyvūnų alergenai yra šie: 

 • Fel d 1. Katės sukelia daugiausia alerginių reakcijų, nes jų seilėse yra ypatingai stipraus alergeno, vadinamo Fel d 1. Kačių seilės yra pirminis šio alergeno šaltinis, tačiau net ir ant jų kailiuko galima aptikti šio baltymo. Vyriškos giminės katės gamina daugiau šio alergeno negu moteriškos giminės katės.
 • Epidermis. Jau senai nustatyta, kad alergines reakcijas žmonėms sukelia ne naminių gyvūnų plaukai, o plaukų epidermis, t. y. negyvos odos ląstelės. Šis alergenas ne tik cirkuliuoja ore, bet yra randamas ir ant baldų, drabužių, patalų.
 • Šlapimas. Įrodyta, kad kačių, šunų, jūros kiaulyčių, žiurkėnų, naminių šeškų ir pelių šlapime esantys baltymai sukelia alergijai būdingus simptomus. 

Mitas nr. 2. Trumpaplaukiai šunys ir katės sukelia mažiau alerginių reakcijų negu ilgaplaukiai. 

Faktas. Tiek trumpaplaukiai, tiek ilgaplaukiai šunys ir katės yra potencialūs alergijos sukelėjai. Kaip jau minėta anksčiau, alerginę reakciją sukelia ne plaukas ar kailis, bet epidermis (negyvos odos ląstelės) ir seilių liaukose esantys baltymai. Trumpai tariant, trumpaplaukiai šunys ir katės paskleidžia ne ką mažiau alergenų negu ilgaplaukiai. 

Ar žinojote? Alergija paukščiams dažniausiai yra netiesioginė, nes alerginė reakcija pasireiškia ne dėl pačių paukščių, bet erkių, esančių jų plunksnose. 

3. „Hipoalerginės“ naminių gyvūnų rūšys nesukelia alergijos. 

Faktas. „Deja, bet neegzistuoja visiškai hipoalerginis šuo arba katė“, – teikia gydytojas Davidas R. Stukus iš Nacionalinės vaikų ligoninės Kolumbijoje. Nesvarbu, kokia yra šuns ar katės veislė, jie visi gali sukelti alerginių reakcijų. Tiek pudeliai, tiek Meksikos beplaukiai šunys, tiek sfinksai yra pavojingi. Pasklidus klaidinančiam mitui daugybė žmonių įsigijo minėtų veislių augintinius, tikėdamiesi išvengti alerginių reakcijų, tačiau „hipoalerginių“ gyvūnų nėra – alergiškam žmogui bet kokia šuns ar katės veislė sukels alerginių simptomų. 

Ar žinojote? Ką tik gimę gyvūnėliai keletą mėnesių yra nepavojingi alergiškiems žmonėms, nes dar nėra susidariusių negyvos odos ląstelių. Taigi ir alergenų tuo laikotarpiu aplinkoje negali būti. 

Mitas nr. 4. Naminio gyvūno laikymas viename ar dvejuose kambariuose sumažina alergijos simptomus.

Faktas. Kuo ilgiau naminis gyvūnėlis gyvena namuose, tuo daugiau alergenų pasklinda aplinkoje. Gyvūno izoliavimas tam tikroje namų erdvėje neapsaugo alergiško žmogaus nuo alergenų, kuriems patekus ant odos ar įkvėpus, sukeliama alerginė reakcija. 

Ar žinojote? Alergiją naminiams gyvūnams gali padėti atpažinti šie simptomai: 

 • Šienligė. Pasireiškia čiauduliu ir bėgančia ar užgulta nosimi.
 • Akių niežėjimas ar ašarojimas.
 • Astmos priepuolis (kosulys, dusulys).
 • Dilgėlinė. Pasireiškia niežtinčiu raudonu bėrimu. 
Kaip palengvinti šienligės simptomus? Naudingi gydytojos patarimai

„Grįžus iš lauko žiedadulkių žydėjimo metu, reikėtų išsiplauti nosį, akis, burną. Galima ir paprastu vandeniu. Jeigu ilgiau pasivaikštote lauke, grįžus namo reikėtų išsimaudyti duše.“ 

Alergologė-imunologė Rūta Tamošiūnienė pataria:
Kaip palengvinti šienligės simptomus? Naudingi gydytojos patarimai »

Mitas nr. 5. Žmonės yra vienintelė rūšis, kenčianti nuo alergijos. 

Faktas. Daugelis mano, kad tik žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos. Tai netiesa. Pavyzdžiui, šunims gana dažnai pasireiškia alerginės reakcijos dėl aplinkoje ar maiste esančių alergenų. Vis dėlto vietoj šnarpštimo ar čiaudėjimo augintiniams pasireiškia niežėjimas. Jeigu jūsų šuo dažnai kasosi arba jo oda yra paraudusi bei sudirgusi, tuomet gali būti, kad jūsų augintinis kenčia nuo alergijos. Katėms taip pat būdingos maisto ir aplinkos sukeltos alerginės reakcijos. 

Ar žinojote? Aukšta arklio temperatūra gali būti alerginės reakcijos simptomas, kurią dažniausiai sukelia pelėsis šiene. 

Alergiją naminiams gyvūnams gaubia daugybė mitų, todėl tikimės, kad šis straipsnis sugriovė bent penkis iš jų. Saugokite save nuo alerginių reakcijų ir būkite atsakingi, prieš įsigydami naminį gyvūnėlį.

+4
+4 -0
1
 • Toksoplazmozė
 • Alerginė sloga
 • Katė ir nėštumas
 • Alergologai
 • Imunologai
 • Čiaudėjimas
 • Akių ašarojimas
 • Akių perštėjimas
 • Dusulys
 • Alergijos gyvūnams

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *