Kada kosulį galima gydytis savarankiškai, o kada jau būtina kreiptis į gydytojus?

Lapkričio 10, 2020 | Farmacininkė Rūtelė Foktienė
+5
+5 -0

Prireikia visai nedidelio oro sąlygų pasikeitimo ir gydymo įstaigų koridorius užplūsta peršalimo ir kitų ligų simptomus jaučiantys pacientai. Vienas dažniausių skundų – sausas arba drėgnas kosulys, kuris kartais tiesiog „plėšo krūtinę“. Vis dėlto ne visi puola gydytis kosulį – daug kas į jį numoja ranka manydami, kad šis nemalonus simptomas praeis savaime. Deja, ūminis kosulys dažnai linkęs pereiti į lėtinį. Kai kuriais atvejais kosulys yra labai rimtų ligų simptomas. Taigi kada kosulį galima gydytis savarankiškai, o kada jau būtina kreiptis į gydytojus? 

 

Kada kosulį galima gydytis savarankiškai?

Jei kosulys kamuoja neilgai (iki 3 savaičių), nėra karščiavimo, asmuo jaučiasi gana gerai, tuomet galima mėginti kosulį gydyti namuose. Svarbiausia gerti pakankamai skysčių ir pailsėti. Verta pasitelkti saugias inhaliacijas, patalpų drėkinimą ir vėdinimą. Sauso kosulio „drėkinimui“ tinkamos vaistažolių arbatos, ypač specialiai pritaikyti vaistinių augalinių žaliavų mišiniai, kurių galima rasti vaistinėse. Visuomet verta išradingai pagardinti arbatas imbieru, citrina, apelsinu, medumi ir kitais pagardais – taip jos taps dar naudingesnės ir skanesnės. 

 

Jei kosulys itin sausas ir varginantis, keletą dienų galima vartoti kosulį slopinančius vaistinius preparatus, bet tik tuo atveju, jei kosulys trukdo kasdieninei veiklai ir miegui. Kadangi kosulys yra apsauginė bronchų reakcija, geriausia stebėti jo pobūdį ir intensyvumą (slopinantys vaistai „užblokuoja“ šią galimybę). Sausam kosuliui netinkami bronchų sekreto išsiskyrimą paskatinantys vaistai, nes jie tik dar labiau suerzina ir taip daug išbandymų turinčią atlaikyti bronchų gleivinę. 

 

Per keletą parų sausas kosulys paprastai tampa drėgnu ir tai gana geras ženklas – vadinasi, organizmas mėgina pašalinti ligos sukėlėjus; pereinama į tolimesnę sveikimo stadiją. Tuomet itin tikslinga vartoti bronchų sekretą skystinančius ir jų pasišalinimą paskatinančius vaistinius preparatus, pavyzdžiui, Flavamed. Žinotina, kad ambroksolio efektyvumui itin svarbus pakankamas skysčių vartojimas. Reikėtų pabrėžti, kad drėgno kosulio negalima slopinti. Slopinant produktyvų kosulį, bronchų sekretas, kuris turėtų būti pašalintas, pradeda kauptis kvėpavimo takuose, apsunkina normalią kvėpavimo funkciją, sukelia dusulį, didina plaučių uždegimo ir kitų kvėpavimo sistemos komplikacijų riziką. 

 

  • Jei būklė blogėja, kyla temperatūra, atsiranda kitų pavojingų simptomų, tuomet būtina kreiptis į gydytoją. Su gydytoju visuomet reikėtų konsultuotis dėl vaikų ir lėtinėmis ligomis sergančių asmenų kosulio
"Svarbiausia gerti pakankamai skysčių ir pailsėti."

Ilgalaikio kosulio priežastys – įvairios

Poūmis arba užsitęsęs kosulys (trunkantis 3-8 savaites) dažnai kamuoja po persirgtos kvėpavimo takų infekcijos. Bronchų gleivinei reikia atsinaujinti, be to, ji daug jautresnė įvairiems aplinkoms veiksniams, pavyzdžiui, šaltam orui. Toks kosulys dirginantis ir nemalonus, tačiau dažniausiai praeina savaime. 

 

Lėtinio kosulio (trunkančio ilgiau nei 8 savaites) priežasčių – tūkstantis ir viena. Nuo rūkymo, alergijų žiedadulkėms, naminių gyvūnų kailiui ir pelėsiams iki skrandžio, onkologinių ir plaučių ligų ar tam tikrų vartojamų vaistų bei labai sunkių infekcijų, kurioms būtinas gydymas. Įdomu tai, kad dažnas pacientas prie kosulio tiesiog pripranta ir nekreipia į jį dėmesio. Blogiausia tai, kad kai kurios ligos, kurių vienas iš simptomų – labai sunkus kosulys, yra pavojingos ir aplinkiniams. Pakanka paminėti aktyvios formos tuberkuliozę – jei ji nebus tinkamai gydoma, nukentėti gali daugybė asmenų. Negana to, ši liga mirtina. Artimieji ir draugai turėtų paskatinti išsitirti asmenis, kurie į numoja ranka į sunkų kosulį, pasireiškiantį kartu su dusuliu, skrepliavimu ar net kraujo atkosėjimu – tai gali būti lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, sunkios formos bronchinės astmos, plaučių vėžio, tuberkuliozės ar kitų rimtų ligų ženklai. 

 

Vienas iš peršalimo požymių – kosėjimas – daugeliui asocijuojasi su bronchitu. Ši sąsaja teisinga: kosulys yra pagrindinis bronchito simptomas. Sergant šia liga kamuoja ir dusulys, silpnumas, neaukšta temperatūra. Turint omenyje tai, kad bronchitas dažniausiai pasireiškia lengvomis formomis, kai kurie jo apskritai negydo. Tačiau taip elgdamiesi sergantieji bronchitu tik silpnina savo organizmą, vietoj to, kad jam padėtų. Bronchitas gali būti gydomas imunitetą stiprinančiais, atsikosėjimą lengvinančiais ir kitais medikamentais. Tačiau net ir šeimos gydytojai pirmiausia pataria gydytis liaudiškomis priemonėmis.

Plačiau:

5 natūralūs bronchito gydymo būdai
+5
+5 -0
  • Bronchitas
  • Medus
  • Kosulys
  • Plaučių ligos
  • sloga
  • drėgnas kosulys
  • peršalimo ligos
  • arbata
  • Peršalimas
  • inhaliacijos
  • Tuberkuliozė
  • Sausas kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *