Beržų sula – energijos ir atgaivos šaltinis po žiemos pavargusiam kūnui

Kovo 11, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Beržų sula vartojama nuo senų senovės. Šiandien dauguma žmonių ieško natūralumo iš gamtos, todėl šis gaivus, šiek tiek salstelėjęs gėrimas ir vėl atgauna populiarumo pozicijas. Be abejonės, sula yra naudingesnė nei paprastas vanduo, tačiau ir ją reikėtų vartoti su saiku, nes suloje yra angliavandenių – fruktozės, gliukozės ir sacharozės. Ypač atsargiai ją reikėtų vartoti cukriniu diabetu sergantiems asmenims, vis dėlto keletas stiklinių šviežios sulos per didelės žalos nepadarys, ypač jei žmogus ją labai mėgsta ir kiekvieno pavasario laukia ir dėl to, kad ir vėl gali atsigerti gyvybe alsuojančio gėrimo. Kodėl verta gerti sulą? Kokia beržų sulos cheminė sudėtis? Kuo ji naudinga organizmui? Kaip ji gali praversti rūpinantis grožiu?

Kokia cheminė sulos sudėtis?

Suloje randama angliavandenių (gliukozės, fruktozės, sacharozės – greitai įsisavinami angliavandeniai sudaro apie 1-2 proc. visos maistinės sulos sudėties), baltymų, antioksidantinių savybių turinčių medžiagų (tarp jų ir vitamino C, kurio, priklausomai nuo sulos rūšies, gali būti nuo 3 iki 8 mg/ litre) ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios pasižymi organizmą valančiomis savybėmis – organinių rūgščių, saponinų, taninų. Beržų sula – tikras mineralinių medžiagų lobynas. Joje randama kalcio (apie 40-50 mg/litre), ir kalio (apie 40-60 mg/litre), ir mangano, taip pat yra geležies, kalio, cinko, chromo, magnio ir kt. Taip pat randama sulfatų, chloridų, fosfatų, amonio ir kitų junginių.  Sula vertinama ne tik dėl puikios cheminės sudėties, bet ir dėl to, kad tai „švarus gėrimas“, kartais vadinamas beržų krauju.

Kokia sula vertingiausia?

Pati naudingiausia yra visiškai šviežia sula, kuri iš medžio nutekėjo vos prieš kelias valandas. Geriausiai sulos rinkimui tinka švari, stiklinė tara. Tokioje šviežioje beržų suloje daugiausia vertingų medžiagų. Keletą dienų sulą galima laikyti ir šaldytuve (geriausia – stikliniame inde, kad ji neįgautų specifinio skonio), tačiau ne ilgiau kaip 2-3 paras. Ilgiau laikyta sula paprastai tampa nebetinkama vartoti, surūgsta. Vis dėlto žmonės sugalvojo, kaip ilgiau džiaugtis sula – vieni ją konservuoja, kiti perka pasterizuotą ir tinkamai supakuotą gėrimą. Grožio reikmėms naudojamą beržų sulą galima ir šaldyti – ledo formelėse užšaldyta sula puikiai tiks odos atgaivinimui, paakių patinimo šalinimui, kojų masažui ir t.t.

Kuo sula naudinga organizmui?

Beržų sula pasižymi organizmą valančiomis savybėmis – teigiama, kad ji padeda išvalyti kepenis nuo susikaupusių toksinų. Taip pat ji gerina inkstų veiklą, padėdama per juos pašalinti įvairius organizme susikaupusius šlakus. Tad sula pirmiausiai pasižymi organizmą detoksikuojančiomis savybėmis, o ši jos savybė po ilgos ir sunkios žiemos yra labai svarbi. Pastebėta, kad sula gerina virškinimo trakto funkciją, grąžina apetitą, skatina seilių sekreciją ir tulžies pūslės veiklą. Jau nuo seno sula vartojama inkstų akmenligės, podagros, artrito ir osteochondrozės gydymui. Manoma, kad sula gali padėti veiksmingai sumažinti įvairius tinimus (pabrinkimus), nes turi švelnų skysčius varantį poveikį. Beje, tai puikus ir greitas energijos šaltinis, kuriame yra ne tik natūralių ir greitai pasisavinamų angliavandenių, bet ir svarbių mineralinių medžiagų, kai kurių vitaminų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Nesunku pastebėti, kad sula kur kas naudingesnė nei paprastas stalo vanduo ar gazuotas bei saldus gėrimas. Grožio reikmėms naudojamą beržų sulą galima ir šaldyti – ledo formelėse užšaldyta sula puikiai tiks odos atgaivinimui, paakių patinimo šalinimui, kojų masažui ir t.t.

Kuo sula naudinga grožiui?

Jau senovėje sula buvo naudojama odos ir plaukų plovimui. Tai puikus ir natūralus odos valiklis, kurį galima naudoti vietoje toniko. Taip, sula negali būti šviežia ilgiau kaip 2-3 paras, tačiau vėliau galima naudoti ledo formelėse užšaldytą sulą. Pastebėta, kad sula turi natūralių odos regeneraciją paskatinančių, odos uždegimines reakcijas slopinančių ir odą valančių medžiagų, todėl ji puikiai tiks rūpinantis jautria, spuoguota, kitaip išberta, žvyneline ar egzema sergančia oda. Beržų sula puikiai tiks plaukų skalavimui, rankų ir kojų vonelėms. Tad beržų sulos sezonu galima pasirūpinti ne tik savo sveikata, bet ir grožiu.

Būkime sveiki ir gražūs!

Plačiau:

+1
+1 -0
  • beržų sula
  • pavasaris
  • Sveika mityba
  • Natūrali medicina
  • Organizmo valymas
  • Sula

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *