Dabar, kai pasaulį valdo elektroniniai ekranai, vaiką sudominti knygomis – itin sudėtinga. Kai kurie net juokauja, kad pamatyti vaiką su knyga autobuse ar parke prilygsta stebuklui. Taip, vaikas gali net nežinoti, kas yra knyga. Tačiau knygų kultūra ne tik kad niekur nedingo – ji išgyvena naują atgimimą. Žinoma, labai daug priklauso nuo to, kokioje aplinkoje vaikas auga – ar knyga šeimoje gerbiama, ar ne.
Kai kurie vaikai šiais laikais skaityti išmoksta itin anksti – vieni gali skaityti nesudėtingus tekstus jau būdami 4 ar 5 metų amžiaus, o kartais ir dar anksčiau. Tačiau vien mokėti skaityti nepakanka – vaikas knyga turi domėtis pats ir iš visos širdies. Tik tuomet, tikėtina, šis įgūdis išliks visam jo gyvenimui. Kaip to pasiekti? Pateikiame 3 paprastus būdus.
- Tiesiog kasdien skaitykite savo vaikams.
Jei knygos skaitymas taps kasdiene rutina, labai tikėtina, kad vaikas tiesiog negalės gyventi be knygos. Bent kelių puslapių perskaitymas jam taps toks pats svarbus kaip ir dantų valymas šepetėliu ar rankų plovimas prieš valgį. Įpročio ugdymas – sėkmės dalis.
Kiekvieną vakarą garsiai skaitydami įvairias knygeles ne tik plečiate vaiko žodyną ir auginate jo empatijos pojūtį, bet ir stiprinate jo ryšį su Jumis ir su knyga, kurioje telpa tiek daug pasaulio išminties. Svarbu rinktis knygas pagal amžių – pačių mažiausiųjų knygelėse daugiau dėmesio skiriama paveikslėliams, kiekviename puslapyje yra mažiau teksto, o raidės – didesnės ir išraiškingesnės. Augant vaikui šio teksto daugėja, tad mažylis pradeda skaityti kartu ir ne tik girdėti žodžius, bet jau ir suprasti jų prasmę. Kai kurie vaikai šiais laikais skaityti išmoksta itin anksti – vieni gali skaityti nesudėtingus tekstus jau būdami 4 ar 5 metų amžiaus, o kartais ir dar anksčiau. Tačiau vien mokėti skaityti nepakanka – vaikas knyga turi domėtis pats ir iš visos širdies. Tik tuomet, tikėtina, šis įgūdis išliks visam jo gyvenimui.
Perskaičius kokią nors istoriją galima ją aptarti, o skaitymo metu galima šiek tiek stabtelėti ir pakalbėti apie paveikslėliuose besislepiančius personažus ar veikėjų poelgių teisingumą. Tas neįtikėtinas pažinimo džiaugsmas pasės meilės knygoms sėklą Jūsų vaiko širdelėje. Tad skaitymas turi tapti malonia rutina. Svarbiausia, kad skaitytumėte patys ir rodytumėte gerą pavyzdį savo vaikams. Meilė knygoms šeimoje turi būti puoselėjama natūraliais būdais – tuomet ir vaiko noras skaityti bus natūralus.
- Dainuokite lopšines ir daineles.
Vietoje to, kad niūniuotumėte kokią nors melodiją, išmokite keletą lopšinių ir eiliuotų dainelių. Vaikas girdės žodžių tartį, o malonus ritmas jį ramins ir lengvai nuneš į sapnų karalystę. Vėliau vaikas mėgins suprasti lopšinių ir dainelių turinį, pradės dainuoti kartu.
Muzika ir knygos turi ypatingų galių. Mažylis pajus, kad kasdienis knygų skaitymas ir lopšinių dainavimas bei trumpų eilėraštukų deklamavimas padeda nusiraminti, pamiršti visas dienos negandas ir nesėkmes. Tad tokiu būdu susiesite lopšines, daineles ir knygas su maloniais pojūčiais, streso malšinimu, ramia dienos pabaiga. Jei vaikui knygos siesis pirmiausiai su gerais jausmais, labai tikėtina, kad taip bus ugdomas natūralus noras skaityti. Prievarta čia netinkama – verčiamas skaityti vaikas vargu ar galės pajusti natūralią ir savanorišką meilę knygoms.
- Ieškokite raidžių aplinkoje ir išradingai jų mokykitės.
Mažylis klausia, kokios raidės ant Jūsų marškinėlių? Puiku! Būtinai jam nuoširdžiai atsakykite kiekvieną kartą, kai jis to klausia, nors klausimas gali nuskambėti ir šimtąjį kartą. Tai rodo, kad vaikas domisi raidėmis. Tereikia šiek tiek Jūsų kantrybės. Galite įsigyti piešimo lentą ir vis nupiešti kokią nors raidelę, aiškiai ištarti, kaip ji skamba. Abėcėlės nebūtina mokytis paeiliui, pirmiausiai galite rodyti lengviausiai ištariamas ir paprasčiausiai parašomas raides, pavyzdžiui, „O – kaip obuolys“ ar „M – kaip mama“.
Jei vaikas raidėmis visai nesidomi, galima pamėginti įsigyti specialiai raižių pažinimui sukurtų knygelių. Jos dažniausiai esti labai spalvingos ir nuotaikingos, tad vaikas turėtų natūraliai jomis susidomėti. Jūsų mažylis visai nesidomi raidėmis? Jokiais būdais nenusiminkite ir šiek tiek palaukite, kol jis pats parodys norą – o tuomet nerkite į raidžių, knygų ir muzikos karalystę.
Plačiau: |