Burnos opos susiformuoja dėl pačių įvairiausių priežasčių

Lapkričio 05, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Burnos opelė, žaizdelė arba afta – apvalios ar ovalios formos burnos gleivinės vientisumo pažeidimas, kurio krašteliai dažniausiai būna raudonos ar rožinės spalvos, o centras – baltos arba pilkšvos spalvos. Burnos opos susiformuoja dėl pačių įvairiausių priežasčių. Pakalbėkime apie dažniausias.

Įprasčiausia pažeidimų kilmė – mechaninis, cheminis arba terminis burnos gleivinės sužalojimas

Burnos opų susiformavimo priežastys žinomos ne visuomet. Vis dėlto dažniausia jų priežastys yra įvairūs atsitiktiniai trauminiai burnos gleivinės vientisumo pažeidimai. Taigi dažniausiai burnos gleivinė pažeidžiama nauju (ar per kietu) dantų šepetėliu, neatsargiai valant dantis, nuskilus danties kampui, valgant per karštą ar per aštrų maistą, naudojant netinkamai pritaikytas burnos ertmės plokšteles.

Trauminiai burnos gleivinės pažeidimai gali būti mechaninės, terminės ar cheminės kilmės. Kai kurių asmenų burnos audiniai jautresni tai tikroms burnos higienos priemonėms, pavyzdžiui, natrio laurilsulfato turinčioms dantų pastoms ar alkoholio turintiems burnos skalavimo skysčiams. Burnos higienos priemones derėtų rinktis atidžiau.

Opelių atsiradimas gali pranešti apie anemiją

Dabar jau žinoma, kad maždaug kas trečias pacientas polinkį į burnos opeles paveldi – jiems jos formuojasi dažniau ir lengviau.

Daliai pacientų burnos žaizdelės atsiranda dėl tam tikrų mažakraujystės arba anemijos formų, kurių kilmė susijusi su geležies, folio rūgšties junginių ir vitamino B12 trūkumu maiste ir (arba) sutrikusiu jų pasisavinimu bei kai kuriomis lėtinėmis medžiagų apykaitos ligomis. Tai gali būti ženklas, kad metas „pastiprinti“ savo kraują.

Dažniau kenčia moterys ir „padrikai“ besimaitinantys asmenys

Pastebėta, kad burnos opelės dažniau formuojasi moterims nei vyrams, nes jų atsiradimą gali lemti ir hormonų koncentracijų pokyčiai organizme (jos lengviau susiformuoja prieš menstruacijas).

Pažeidimai burnos ertmėje gali atsirasti dėl didesnio streso ar patiriamo nuovargio, netinkamo poilsio ir darbo režimo, nesubalansuotos mitybos, tam tikrų žalingų įpročių. Pavyzdžiui, kai kurie pacientai pastebi, kad metimas rūkyti naudingas net keliomis prasmėmis. Viena iš jų – išnyksta pasikartojančių opų susiformavimo reiškinys, kuris iš tiesų labai kenkia gyvenimo kokybei.

Kai kurie asmenys negali valgyti tam tikro maisto, nes iš karto po to atsiranda opelių – tai gali būti rūgščios uogos, ananasai, šokoladas ir kt. Tokiu atveju ta tikrų maisto produktų geriau tiesiog vengti. Trauminiai burnos gleivinės pažeidimai gali būti mechaninės, terminės ar cheminės kilmės. Kai kurių asmenų burnos audiniai jautresni tai tikroms burnos higienos priemonėms, pavyzdžiui, natrio laurilsulfato turinčioms dantų pastoms ar alkoholio turintiems burnos skalavimo skysčiams. Burnos higienos priemones derėtų rinktis atidžiau.

Anaftin burnos purškalas – žaizdelėms sunkiai pasiekiamose vietose

Anaftin purškalas rekomenduojamas esant dauginėms burnos opoms ar žaizdelėms sunkiai pasiekiamose vietose. Dėl ilgo antgalio gaminio galima užpurkšti tiesiai ant žaizdelės ir yra lengviau pasiekti galinę burnos dalį. Skirtas suaugusiesiems ir vaikams, jei jie gali tinkamai naudoti gaminį.

Anaftin purškalas padeda kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Purškalas taip pat tinkamas išplitusių aftinių opų atvejais.

Negyjanti, tačiau nebūtinai skausminga burnos opelė turėtų priversti susirūpinti

Retkarčiais susiformuojančios burnos opos dažniausiai nepraneša apie jokius rimtesnius sveikatos sutrikimus. Vis dėlto jei burnos opelės formuojasi dažnai, pavyzdžiui, bent keletą kartų per metus ar net kiekvieną mėnesį, tuomet tai gali būti signalas, kad reikėtų susirūpinti savo sveikata.

Pasikartojantis burnos žaizdelių susiformavimas gali pranešti apie tam tikras pilvo ertmės ligas, odos ligas, sunkias sistemines ir (arba) infekcines ligas, kurioms būtinas gydymas. Burnos pažeidimų gali atsirasti ir dėl kai kurių vartojamų vaistų. Jei pasikartojantis opelių atsiradimas neduoda ramybės, tuomet reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją arba pas gydytoją odontologą. Jie patars, ką daryti toliau.

Tris savaites negyjanti, tačiau nebūtinai skausminga burnos opelė gali pranešti apie burnos vėžį. Tai gana reta opelių priežastis, vis dėlto ilgą laiką alkoholiu ir rūkalais piktnaudžiaujantys vyresni asmenys turėtų pasitikrinti ir suprasti, kad laukimas gali pridaryti tik dar daugiau žalos.

Burnos opelės – nemalonus ir gyvenimą trikdantis sveikatos sutrikimas. Histologiniu požiūriu tai burnos gleivinės vientisumo pažeidimai, o pagal savo dydį burnos žaizdos skirstomos į smulkias, herpinio tipo opeles, nedideles opeles ir dideles opas, kurios pažeidžia ir pogleivį. Kokie burnos opų sukeliami simptomai ir koks jų gydymas?

Plačiau:

10 burnos opelių požymių

0
+0 -0
  • burnos opos
  • burnos žaizdos
  • aftinis stomatitas
  • anaftin
  • burnos žaizdelės
  • aftinės opos
  • burnos opelės
  • dėl ko atsiranda burnos žaizdos
  • kaip gydyti burnos opas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *