Mažylių pilvo pūtimas – dažna, bet įveikiama problema

Spalio 28, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Mažylių pilvo pūtimas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurios susirūpinę tėvai skuba pas vaikų gydytoją. Dėl kokių priežasčių dažniausiai pučia pilvuką ir kokia priemonė galėtų padėti palengvinti ne tik mažylio, bet ir aplinkinių patiriamus nepatogumus?

Dėl kokių priežasčių mažyliams pučia pilvuką?

Kūdikiams ir mažiems vaikams pilvą dažniau nei suaugusiesiems pučia dėl anatominių ir funkcinių vaiko organizmo ypatybių. Dažniau pilvą pučia žindomiems kūdikiams, tačiau taip nutikti gali ir mišiniu maitinamiems kūdikiams. Teigiama, kad vyresniame vaikų amžiuje pilvo pūtimo priežastys pradeda panašėti į suaugusiųjų pilvo pūtimo priežastis. Tai reiškia, kad dažniau vyresniems vaikams pilvo pūtimą sukelia tam tikras maistas ar net psichogeninės priežastys.

Teigiama, kad kūdikių pilvo pūtimui labai daug įtakos turi tai, kad virškinimo sistema dar nebrandi. Skrandžio ir žarnyno motoriniai judesiai dar neišsivystę – raumeninės sienelės juda silpniau, todėl ir dujos virškinamuoju traktu juda lėčiau. Negana to, kūdikių ir mažų vaikų virškinimo fermentų funkcija dar nėra pilnai išsivysčiusi. Pilvą pūsti gali dėl permaitinimo. Meteorizmas gali kamuoti tuos kūdikius, kurie maitinami per retai (skubotai valgydami jie nuryja daug papildomo oro) arba priešingai, tuos kūdikius, kurie maitinami per dažnai (virškinimo traktas nespėja „susitvarkyti“ su dideliais maisto kiekiais). Pilvo pūtimą gali sukelti netinkamas ir amžiaus neatitinkantis maistas.

Kokia dažniausia kūdikių pilvo pūtimo priežastis?

Manoma, kad apie du trečdalius pilvo pūtimo atvejų sukelia per didelio oro kiekio patekimas į kūdikių virškinimo traktą. Tokį per didelį oro nurijimą (aerofagiją) gali lemti netaisyklinga žindymo technika, netinkamas buteliukas, per dažnas maitinimas ir per retas maitinimas. Jautresni kūdikiai gali nuryti daugiau oro. Manoma, kad žindančios motinos mityba tik iš dalies nulemia kūdikio pilvo pūtimą. Netinkamas mišinys taip pat gali didinti meteorizmo pasireiškimo riziką. Mišinio netoleravimas pasireiškia tokiais simptomais kaip dažnesnis atpylimas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo pūtimas, nepakankamas svorio prieaugis ir kt.

Kodėl jautresniems kūdikiams pilvą pučia dažniau?          

Kūdikių nervų sistema dar nėra brandi, todėl ji labai jautri. Pernelyg didelis nervinis stimuliavimas gali padidinti meteorizmo pasireiškimo tikimybę. Pasirodo mokslinių tyrimų, teigiančių, kad pilvo pūtimas ir pilvo diegliai yra tarsi „vaikiškoji migrena“. Tokiu būdu kūdikis tarsi išsikrauna – visos patiriamos emocijos daro įtaką padidėjusiam lygiųjų žarnyno raumenų tonusui, stipresniems žarnyno spazmams, pilvo skausmams ir panašiai. Manoma, kad apie du trečdalius pilvo pūtimo atvejų sukelia per didelio oro kiekio patekimas į kūdikių virškinimo traktą. Tokį per didelį oro nurijimą (aerofagiją) gali lemti netaisyklinga žindymo technika, netinkamas buteliukas, per dažnas maitinimas ir per retas maitinimas. Jautresni kūdikiai gali nuryti daugiau oro.

Dėl kokių priežasčių pilvą pučia vyresniems vaikams?

Teigiama, kad vyresnių vaikų pilvo pūtimo priežastys kur kas panašesnės į suaugusiųjų. Jis gali atsirasti dėl fermentų nepakankamumo, kai žarnyno spindyje prasideda puvimo procesai ir gaminasi daugiau tam tikrų dujų, sukeliančių pilvo pūtimą ir pilvo skausmą. Taip gali nutikti ne tik suvalgius tam tikro maisto ar persivalgius ir nepakankamai sukramčius maistą, bet ir tuomet, kai žarnyne susiformuoja disbakteriozė. Ji dažniausiai atsiranda tuomet, kai vaikas vartoja antibiotikus. „Blogosios“ bakterijos pradeda vyrauti virškinimo trakte, todėl normalius virškinimo procesus dažniau keičia puvimo procesas, o kartu su juo atsiranda daugiau dujų, kurios skausmingai tempia žarnyno sieneles. Pilvą gali pūsti ir dėl virškinimo trakto judesių sutrikimo bei dėl gausesnio tam tikro maisto, kuris pučia žarnyną, vartojimo. Tikriausiai visiems žinoma, kad meteorizmo pasireiškimo tikimybę labai didina kopūstinės ir ankštinės daržovės, ridikai, svogūnai, obuoliai, kriaušės, slyvos, vynuogės, gazuoti gėrimai. Pilvo pūtimą gali sukelti net ir kramtomosios gumos kramtymas ar gėrimų vartojimas per šiaudelį. Tokių įpročių geriau vengti ir vaikams, ir suaugusiems.

Espumisan L – veiksminga pagalba nuo mažylių pilvo pūtimo

Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jį galima vartoti nuo pirmųjų mažylio gyvenimo dienų. Jo veiklioji medžiaga simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) vartojami simptominiam ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis gydymui. Šis vaistas tinkamas nuo pirmųjų mažylio gyvenimo dienų, tačiau jį gali vartoti ir vyresni vaikai, ir suaugusieji. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Nuolatinis pilvo pūtimas (meteorizmas) gali būti ne tik nemalonus virškinimo sutrikimų simptomas. Jis gali gerokai pabloginti gyvenimo kokybę. Pilvo skausmas, raižymas ir gurgimas tikrai negali būti lengvos ir sėkmingos dienos palydovais. Kai kuriems pacientams vidurių pūtimas tampa nelengvu psichologiniu išbandymu, apribojančiu galimybę laisvai jaustis viešumoje. Retkarčiais pasitaikantys ir savaime praeinantys meteorizmo epizodai neturėtų prognozuoti jokių sunkesnių sveikatos sutrikimų, tačiau labai dažnai arba nuolat kankinančio pilvo pūtimo priežasčių ieškoti būtina.

Plačiau:

3 pilvo pūtimo priežastys

0
+0 -0
  • Pilvo pūtimas
  • simetikonas
  • kūdikių pilvo skausmas
  • kūdikių meteorizmas
  • vaikų pilvo pūtimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *