Kaip valyti mažylio nosytę?

Sausio 28, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Virusinės viršutinių kvėpavimo takų ligos – bene dažniausios kūdikių ir mažų vaikų tarpe. Padidėjusi nosies gleivinės sekrecija, užburkusi nosies gleivinė ir pasunkėjęs kvėpavimas – vieni įprasčiausių paprastojo peršalimo palydovų. Kadangi kūdikiai ir maži vaikai dar nemoka tinkamai kvėpuoti per burną ir jiems sunku susitaikyti su užsikimšusia nosimi, paprasčiausia sloga gali tapti didžiausiu išbandymu. Sergantis vaikas gali tapti irzlus, jam sunkiau užmigti ir valgyti. Ką jau kalbėti apie kokybišką poilsį ir atradimo džiaugsmą žaidžiant.

Gali atrodyti, kad vaikas sloguoja ištisus metus

Taigi ką daryti, jei ir vėl užklupo sloga? Sakydami žodelį „vėl“, turime galvoje, kad sloga yra vienas dažniausių negalavimų kūdikių ir mažų vaikų tarpe. Visiškai normalu, jei ji aplanko apie 10 kartų per metus. Nesunku suskaičiuoti, kad ji gali pasirodyti kone kas mėnesį… O kadangi sloga trunka vidutiniškai apie savaitę, o kartais dar ilgiau, tai gali atrodyti, kad vaikas amžinai vaikšto su varvančia nosimi. Net jei ji ir neatrodo rimta, negalima į slogą numoti ranka – negydoma ji gali komplikuotis ausų uždegimu, sinusitu ir kitomis ligomis.

Nosytė visuomet turi būti švari – taip palengvinamas mažylio kvėpavimas

Laisvas kvėpavimas svarbus kiekvienam, ypač kūdikiams iki pusės metų amžiaus, nes jie tiesiog nemoka kvėpuoti per burną. Net jei ir didesni vaikai jau gali kvėpuoti per burną, nereikėtų galvoti, kad tai puikus ir pilnavertis pakaitalas kvėpavimui per nosį. Oras tinkamai paruošiamas tik įkvepiant jį per nosį – taip jis išvalomas, sudrėkinamas ir sušildomas. Kvėpavimas per burną džiovina gleivinę ir dėl to gali kilti papildomų bėdų, be to, oras neparuošiamas taip gerai, kaip tai padaro sveika ir švari nosies gleivinė. Be to, kaip valgyti ar gerti, jei neįmanoma įkvėpti per nosytę? Reikėtų suprasti, kad mažyliui tokia būklė gali būti itin sunki.

Kaip valyti nosytę?

Mažąją nosytę reikia valyti taip dažnai, kaip to reikia. Gali prireikti ir 10 kartų per parą ar dar daugiau – svarbu, kad mažylis galėtų laisvai kvėpuoti per nosį. Jei sekretas labai skystas, jį pašalinti galima specialiu siurbtuku (vaikai iki 2-3 metų tikrai nemoka išpūsti nosytės patys). Jei sekretas sukietėjęs, jį suminkštinti gali izotoninis jūros vanduo, pavyzdžiui, Quixx Baby nosies lašai, tinkami nuo pirmųjų gyvenimo dienų ar Quixx soft nosies purškalas, tinkamas nuo pusės metų amžiaus. Suskystintą nosies sekretą daug lengviau pašalinti vata arba siurbtuku.

Apie dažniausią kosulio priežastį

Gleivinės sekretas, tekėdamas gilyn „už nosies“, gali sukelti kosulį, kuris pats intensyviausias gulint ir gali trukdyti mažyliui užmigti. Tai bene dažniausia vaikų kosulio priežastis, tad nosį valyti būtina ne tik dėl kvėpavimo lengvinimo ir nosies higienos palaikymo, bet ir dėl tokio kosulio rizikos sumažinimo. Be to, nakčiai reikėtų pakelti lovytės galvūgalį. Didesniems vaikams galima padėti pagalvę, o kūdikiams galima naudoti tik tam skirtas priemones.

"Gleivinės sekretas, tekėdamas gilyn „už nosies“, gali sukelti kosulį, kuris pats intensyviausias gulint ir gali trukdyti mažyliui užmigti. Tai bene dažniausia vaikų kosulio priežastis, tad nosį valyti būtina ne tik dėl kvėpavimo lengvinimo ir nosies higienos palaikymo, bet ir dėl tokio kosulio rizikos sumažinimo. "

Nosies lašus reikėtų lašinti tik į išvalytą nosies gleivinę

Prieš nosies lašų lašinimą nosis turi būti išvalyta – geriausia naudoti jūros vandenį. Tik taip nosies lašuose esančios vaistinės medžiagos tinkamai „prikibs“ prie reikiamų vietų ir suteiks norimą efektą. Reikėtų žinoti ir tai, kad tokių preparatų negalima vartoti per ilgai ir per dažnai – dažniausiai iki 3 kartų per parą ir ne ilgiau kaip savaitę. Jei sloga itin stipri, geriausia nosies lašus lašinti prieš pietų miegą ir (arba) nakties miegą – tuomet mažylis geriau pailsės ir greičiau pasveiks. Kiekvienas turėtų žinoti, kad per ilgas ir neatsakingas nosies lašų vartojimas sukelia didelę medikamentinės slogos riziką, kuri atsiranda dėl tam tikrų nosies gleivinės pažeidimų. Dėl nosies lašų vartojimo mažiems vaikams būtina pasitarti su gydytoju.

Plačiau:

+2
+2 -0
  • vaikų nosies higiena
  • jūros vanduo
  • sloga
  • nosies higiena
  • vaikų sloga

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *