Koks maistas gali prisidėti prie burnos opelių susiformavimo?

Birželio 01, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Burnos opelės – tai nemalonus sveikatos sutrikimas, kurį bent kartą gyvenime teko patirti daugeliui asmenų. Teigiama, kad aftinės opos – dažniausia burnos opelių rūšis, kurios pasikartojimas kamuoja net kas penktą pasaulio pacientą. Kas gi yra tos burnos opelės, kaip jos pasireiškia ir kodėl jos atsiranda? Ką tokiu atveju daryti?

Kas yra burnos opelės?

Burnos opelės, žaizdelės arba aftos – tai burnos gleivinės vientisumo pažeidimai arba erozijos. Jos būna paties įvairiausio dydžio, tačiau daugeliu atvejų jos pažeidžia tik patį viršutinį burnos gleivinės sluoksnį, nepažeisdamos pogleivio ir paprastai neviršijančios 1 cm diametro.

Burnos opelių priežastys gali būti  pačios įvairiausios – nuo neigiamo maisto, cheminių medžiagų ar vaistų poveikio iki įvairių infekcinių ligų, mechaninių pažeidimų, lėtinių ligų ir kt. priežasčių buvimo.

Paprastai opelės nėra kenksmingos ir išnyksta per keletą dienų, vis dėlto jų gijimo metu gali kilti nemažas diskomfortas, kurį reikėtų kontroliuoti, kad asmuo jaustųsi kuo komfortiškiau. Antra vertus, ilgiau nei 2 savaites negyjanti burnos opelė jau gali pranešti apie rimtesnius sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, burnos vėžį.

Taigi į gydytoją kreiptis reikėtų keletu atvejų: kai opelės dažnai kartojasi; kai jos kenkia normaliai gyvenimo kokybei; kai jos (arba ji) negyja ilgiau kaip 2 savaites arba kai opelių burnoje nuolat daugėja ir atsiranda naujų, nespėjus užgyti senoms burnos opelėms. Papildomai pasireiškiantys simptomai taip pat gali būti pavojaus ženklas.  

Kaip pasireiškia burnos opelės?

Burnos opelių simptomų pasireiškimas priklauso nuo opeles sukėlusios priežasties, tarkime, mechaniškai pažeistą burnos vietą paprastai skauda keletą parų, tačiau tokios žaizdelės gana greitai užgyja savaime, o burnos vėžio opelės gali negyti labai ilgą laiką ir vis plėstis.

Dažniausi burnos opelių simptomai yra matoma apskrita žaizdelė ar kelios žaizdelės, kurioms būdingas patinęs gleivinės kraštelis, skausmingumas. Diskomfortas sustiprėja tuomet, kai geriama, valgoma, kalbama arba rūpinamasi burnos higiena. Sudėtingiausia tai, kad dantų valymas tampa itin komplikuotas, nors jis tuomet dar svarbesnis nei įprastai. Kadangi maisto kramtymas tampa skausmingas, asmuo gali atsisakyti valgyti ir prarasti apetitą. Ypač ryškus diskomfortas jaučiamas tuomet, kai valgomas aštrus, sūrus, rūgštus, kietas, labai prieskoningas ir daug maisto priedų turintis maistas ar geriami karšti gėrimai bei naudojami agresyvios sudėties burnos skalavimo skysčiai.

Vertėtų atminti, kad dažnas pažeistos burnos gleivinės dirginimas gali reikšmingai sulėtinti burnos žaizdelių gijimą arba paskatinti jų atsinaujinimą, tad nuo burnos opelių kenčiantiems asmenims su burnos ertme reikėtų bent jau kurį laiką elgtis „švelniau“ – valgyti tik šiltą ir tik minkštą ar skystą maistą, gerti daugiau vandens, atsisakyti agresyvių priemonių ir t.t. Burnos opelių simptomų pasireiškimas priklauso nuo opeles sukėlusios priežasties, tarkime, mechaniškai pažeistą burnos vietą paprastai skauda keletą parų, tačiau tokios žaizdelės gana greitai užgyja savaime, o burnos vėžio opelės gali negyti labai ilgą laiką ir vis plėstis.

Dėl kokių priežasčių susiformuoja burnos opelės?

Vienas dažniausių burnos opelių susiformavimo kaltininkų – nedėmesingas valgymas ar dantų valymas, kai netyčia įsikandama į skruostą ar susižeidžiama dantų šepetėliu.

Taip pat itin daug įtakos turi valgomas maistas. Įdomu tai, kad opelės atsiranda ne tik dėl pernelyg kieto ar pernelyg rūgštaus maisto, bet itin daug įtakos turi ir maiste naudojami maisto priedai. Pastebėta, kad opelės dažniau atsiranda valgant tuos maisto produktus, kurių sudėtyje yra konservantų, žymimų E 210 – E219 ir pranešančių apie sudėtines dalis, priklausančias parabenams ir benzoatams. Opelių atsiranda nuo rūgščių vaisių ir uogų, gazuotų gėrimų, labai aštraus maisto. Jų gali atsirasti net nuo šokolado, ypač jei asmuo jautrus į jį įeinančioms sudėtinėms dalims. Dažniau opomis skundžiamasi po to, kai suvalgoma ananasų, citrusinių vaisių, rūgščių uogų, aitriųjų pipirų, netgi miltinių patiekalų ir panašiai.

Ne paslaptis, kad dažniau burnos opelių atsiranda tiems, kurie nesirūpina subalansuota mityba, patiria daug streso, yra nuolat pavargę ir nepailsėję. Opelės dažniau kartojasi tiems, kurių mityboje trūksta geležies, folio rūgšties, vitamino B12, vitamino C, cinko ir kt.

Burnos aftomis dažniau skundžiasi protezus ir plokšteles nešiojantys asmenys arba tie, kurie valgo paskubomis ir dažnai nusidegina burną karštu maistu arba gėrimais. Opelės gali būti ir infekcijos ženklas – jos atsiranda dėl virusinių, grybelinių, kartais bakterinių infekcijų. Daug įtakos daro ir vartojami vaistai, pavyzdžiui, chemoterapiniai vaistai ar paprasčiausia acetilsalicilo rūgštis (aspirinas). Burnos opelės gali būti sisteminių ligų, tokių kaip sifilis, cukrinis diabetas ar tuberkuliozė, simptomas.

Opų priežastys žinomos ne visuomet

Kai žaizdelių priežastys nežinomos, belieka rūpintis tuo, kad jų gijimas būtų kuo paprastesnis. Anaftin burnos skalavimo skystis gali padėti kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, išsivysčius aftiniam stomatitui, atsiradus ar išplitus aftinėms opoms. Skystis taip pat tinka esant mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Pripildykite pakuotėje esantį matavimo indą iki 10 ml tūrio žymos. Skalaukite burną mažiausiai 1 minutę, tada skystį išspjaukite. Vartokite 3–4 kartus per dieną arba tiek, kiek reikia. Geriausiam rezultatui pasiekti po skalavimo mažiausiai 1 valandą nevalgykite ir negerkite. Šią medicinos priemonę galite įsigyti daugelyje vaistinių – pasitarkite su vaistininku dėl jos tinkamumo būtent Jums. 

Burnos opelės – tai nedideli (dažniausiai iki 5-10 mm skersmens) burnos gleivinės vientisumo pažeidimai, kurie gali būti labai skausmingi, ypač pirmosiomis gijimo paromis. Net ir nedidelės burnos opelės gali trukdyti valgymui, gėrimui, dantų valymui, kalbėjimui, o kartais net ir miegui. Nedidelės burnos opelės gali užgyti savaime, tačiau taip nutinka tikrai ne visuomet. Ką daryti, kad jos greičiau išnyktų, o gijimo procesas būtų ne toks skausmingas?

Plačiau:

10 naudingų patarimų, kai kamuoja burnos opelės

+1
+1 -0
  • burnos žaizdelės
  • aftinės opos
  • burnos žaizdelių gydymas
  • burnos opelės
  • aftinių opų priežastys
  • koks maistas sukelia burnos opas
  • ką daryti
  • anaftin

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *