Lytinius sutrikimus vis dar gaubia gėdos šydas

Lapkričio 26, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+29
+29 -0

Statistika rodo, kad net nuo trečdalio iki pusės lytiškai aktyvių asmenų susiduria su įvairiomis seksualinėmis problemomis. Įprasčiausi lytinės sveikatos sutrikimai apima sumažėjusį ar pakitusį lytinį potraukį, erekcijos disfunkciją ir priešlaikinę ejakuliaciją. Kas yra priešlaikinė ejakuliacija ir ko tikėtis iš gydytojo urologo konsultacijos?

Kas yra priešlaikinė ejakuliacija?

Priešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės funkcijos sutrikimas, apibrėžiamas šiais diagnostiniais kriterijais:

•                    laikas iki ejakuliacijos po įsiskverbimo į makštį (intravaginalinės ejakuliacijos latentinis periodas) trumpesnis negu viena – dvi minutės (60 – 120 sekundžių);

•                    pacientui būdinga nuolatinė arba pasikartojanti ejakuliacija po minimalios seksualinės stimuliacijos prieš įsiskverbiant, skverbiantis ar iškart įsiskverbus į makštį ir anksčiau, nei to nori pacientas ar jo antroji pusė;

•                    pacientas dėl priešlaikinės ejakuliacijos labai kenčia ir patiria didelių psichologinių sunkumų santykiuose su antrąja puse. Vyras ir jo partnerė gali jausti tokius neigiamus jausmus kaip baimę, nusivylimą, nepasitikėjimą savimi, savigraužą ir t.t.;

•                    pacientui būdinga bloga ejakuliacijos kontrolė – tai reiškia, kad jis negali valdyti sėklos išsiliejimo proceso ir tai nuo jo tarsi nepriklauso;

•                    pacientui būdinga buvusi priešlaikinė ejakuliacija daugeliu atvejų bandant lytiškai santykiauti per praėjusius 6 mėnesius. Vadinasi, šis lytinės sveikatos sutrikimas kamuoja jau mažiausiai pusę metų.

Ko tikėtis iš gydytojo urologo konsultacijos?

Paprastai tokias problemas padeda spręsti gydytojas urologas, tačiau gali prireikti ir kitų specialistų įsitraukimo. Neretai naudinga ir psichoterapeuto konsultacija, ir šeimos gydytojo konsultacija. Būtent šeimos gydytojas gali rekomenduoti apsilankyti pas įvairių sričių specialistus. Paprastai tokias problemas padeda spręsti gydytojas urologas, tačiau gali prireikti ir kitų specialistų įsitraukimo. Neretai naudinga ir psichoterapeuto konsultacija, ir šeimos gydytojo konsultacija. Būtent šeimos gydytojas gali rekomenduoti apsilankyti pas įvairių sričių specialistus.

Nors urologo kabinete vyras gali jaustis nepatogiai, jam reikėtų žinoti, kad tai saugi vieta ir gydytojas nori jam padėti. Vyras turėtų būti padrąsintas savo antrosios pusės. Palaikymas labai svarbus, nes gėda ir nežinojimas gali apriboti vyro norą ieškoti pagalbos. Antroji pusė gali atlydėti vyrą į gydytojo urologo kabinetą, jei jis to pageidauja.

Labai svarbu gydytojui atskleisti kuo daugiau informacijos – tai padeda tiksliau diagnozuoti galimą sutrikimą ir paskirti patį tinkamiausią gydymą. Reikėtų pabrėžti, kad šiuo atveju detalus ligos istorijos surinkimas yra pats reikšmingiausias faktorius, padedantis parinkti tinkamiausias tolimesnės diagnostikos ir gydymo kryptis. Bendradarbiavimas šiuo atveju tikrai labai svarbus.

Pirminio susitikimo tikslas – atviras pašnekesys, pasitikėjimo įgavimas. To visiškai pakanka, kad vyras judėtų reikiama kryptimi. Vėliau išsiaiškinama kuo daugiau informacijos apie sutrikimo pradžią, galimus rizikos veiksnius, patiriamus simptomus, įvairias lėtines ligas ar lytiškai plintančias ligas. Taigi gėdytis tikrai nereikėtų, nes lytinė sveikata ne mažiau svarbi nei gera bet kokių kitų organų ar organų sistemų būklė.

Kas toliau?

Gydytojas paskirs reikiamus tyrimus ir aptars su pacientu pačius tinkamiausius gydymo metodus. Tai gali būti psichoterapija, specialūs varpos jautrumą mažinantys tepalai, kremai ar purškalai. Kartais praverčia prezervatyvų naudojimas – ypač tokių, kurie sutepti priemonėmis, nutolinančiomis ejakuliaciją.

Be to, Lietuvoje jau yra vienintelis geriamas vaistas, kuris skirtas šiai problemai gydyti. Vyro ejakuliaciją pirmiausiai reguliuoja simpatinė nervų sistema. Ejakuliacijos takas prasideda nugaros smegenų refleksų centre, reguliuojamame smegenų kamieno, kuriam pradžioje įtaką daro keletas galvos smegenų branduolių (medialinis preoptinis ir paraventrikulinis branduoliai). Manoma, kad vaistinės medžiagos poveikio priešlaikinei ejakuliacijai mechanizmas yra susijęs su serotonino reabsorbcijos neurone slopinimu ir tolesniu nervinio impulso nešiklio poveikio presinapsiniams ir posinapsiniams receptoriams stiprinimu. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių nepasitenkinimas bei psichologinės problemos. Tikslią diagnozę gali nustatyti tik gydytojas specialistas, tad jei kyla kažkokių sunkumų, tikrai nereikėtų savarankiškai imtis gydymo priemonių.

Plačiau:

Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis

+29
+29 -0
  • Priešlaikinė ejakuliacija
  • ankstyva ejakuliacija
  • vaistai nuo priešlaikinės ejakuliacijos
  • lytinė sveikata
  • lytinės sveikatos sutrikimai
  • lytinės bėdos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *