Lytinio gyvenimo kokybė labai svarbi ir poros santykiams, ir gyvenimo džiaugsmui

Gruodžio 17, 2020 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Savaites, mėnesius ar net metų metus besitęsiantis lytinis nepasitenkinimas, atsirandantis dėl priešlaikinės (ankstyvos) ejakuliacijos, gali sukelti daug problemų. Jas vardinti galima be galo: nuo patiriamo nusivylimo, atsirandančio nepasitikėjimo savimi, frustracijos ir vengimo lytiškai suartėti iki visiškos nevilties, sunkiai valdomo pykčio ir net poros santykių griūties. Priešlaikinė ejakuliacija gali sukelti ne tik fizinių ir psichologinių nepatogumų pačiam vyrui, bet ir sumažinti galimybes gerai jaustis ir jo partnerei. Tai rodo, kad priešlaikinė ejakuliacija daro svarbią įtaką abiems poros nariams, paveikdama ir seksualinį, ir emocinį, ir fizinį partnerių gyvenimą. 

Problemą patiria net iki 30 procentų viso pasaulio lytiškai aktyvių vyrų, į gydytojus kreipiasi tik iki 10 procentų

Priešlaikinė ejakuliacija – gana plačiai paplitęs lytinės funkcijos sutrikimas. Labiausiai jis kamuoja vyrus iki 60 metų amžiaus. Teigiama, kad ją patiria apie 20-30 procentų lytiškai aktyvių vyrų – t.y. vienas iš penkių arba beveik kas trečias vyriškosios lyties atstovų lytinį aktą baigia greičiau, nei to pageidautų jis pats ir (arba) jo partnerė. Nors tai vienas dažniausių lytinės funkcijos sutrikimų įvairiose aktyvų lytinį gyvenimą gyvenančių vyrų grupėse, labai gaila, tačiau tai ir viena rečiausiai diagnozuojamų ir tinkamai gydomų sveikatos problemų. Nors kur kas daugiau kalbama apie erekcijos sutrikimus, teigiama, kad priešlaikinė ejakuliacija, kai sėkla išsilieja per anksti ir arba vyras negali kontroliuoti ejakuliacijos momento, pasitaiko netgi dažniau nei nesugebėjimas pasiekti ir (arba) palaikyti reikiamo varpos standumo, kad būtų tinkamai atliktas lytinis aktas. Vyrai apie galimą priešlaikinę ejakuliaciją užsimena žymiai rečiau ir neretai dėl jos labai išgyvena, tačiau jokių priemonių nesiima, nes tiesiog gėdijasi ir nežino, kad net ir tokiam lytiniam sutrikimui jau sukurta efektyvių vaistinių preparatų.

"Tad nesuklysime teigdami, kad tai, kas „gyvena“ vyro galvoje, labai gerai atsispindi ir per jo lytinio gyvenimo prizmę."

Priešlaikinė ejakuliacija diagnozuojama remiantis tam tikrais kriterijais

Tie vyrai, kurie patiria priešlaikinę ejakuliaciją, pirmiausiai skundžiasi tuo, kad laikas iki ejakuliacijos yra žymiai trumpesnis, nei norėtųsi – nuo įsiskverbimo į makštį iki sėklos išmetimo gali tepraeiti tik apie 15-30 sekundžių. Neretai nutinka ir taip, kad lytinė sueitis net neįvyksta – ejakuliuojama dar prieš ją. Be to, šią problemą patiriantiems vyrams kur kas sudėtingiau sukontroliuoti ejakuliaciją – jie jaučiasi taip, tarsi šis procesas nuo jų pačių visiškai nepriklausytų. Ir tai nėra vienintelės bėdos, kurias sukelia priešlaikinė ejakuliacija – ją patiriantys vyrai jaučia įtampą, gali vengti savo partnerių, o tai,  savo ruožtu, gali žeisti jas. Taigi trys svarbiausi priešlaikinės ejakuliacijos diagnostikos kriterijai yra:

 • Pernelyg trumpas laikas iki ejakuliacijos – vyras gali ejakuliuoti dar prieš sueitį (būtent tokia problema, kai lytinis aktas tampa tiesiog neįmanomas, skundžiasi net iki 50 proc. vyrų);
 • Ejakuliacijos savikontrolės stoka arba jos nebuvimas;
 • Tokių potyrių sukeliamos neigiamos emocijos, pavyzdžiui, nusivylimas, nepasitikėjimas savimi, nerimas, baimė, frustracija, artumo vengimas ir nenoras kalbėtis, užsisklendimas savyje, asmenybės menkinimas ir taip toliau.

Lytinio gyvenimo kokybė labai svarbi kasdienybės džiaugsmui

Visą gyvenimą trunkančios priešlaikinės ejakuliacijos pasireiškimą nulemti gali keletas priežasčių. Itin svarbūs veiksniai yra psichologinės kilmės. Tad nesuklysime teigdami, kad tai, kas „gyvena“ vyro galvoje, labai gerai atsispindi ir per jo lytinio gyvenimo prizmę. Žinotina, kad priešlaikinę ejakuliaciją gali nulemti ir tam tikri sutrikimai – manoma, kad ji gali atsirasti dėl kai kurių serotonino apykaitos pakitimų. Remiantis šia poveikio grandine, sukurtas naujoviškas vaistinis preparatas, galintis padėti prailginti laiką iki ejakuliacijos ir pagerinti savikontrolės rodmenis. Nors šis lytinis sutrikimas apibrėžtas jau 20 amžiaus viduryje, išskiriant jį į įgytą ir visą gyvenimą trunkančią priešlaikinę ejakuliaciją, apie jį pradėta kalbėti plačiau visai neseniai – džiugu, kad vyrai šiandien savo sveikata rūpinasi drąsiau ir ieško geresnės lytinio gyvenimo kokybės.

Vaizdas, kai pamatome gatvėje už rankų susikibusią 70-mečių porą, glosto širdį. Ar jie turi slaptą receptą patvariai meilei? Juk jų santykiai truko metų metus, o daugelis kitų tapo išsiskyrimų ir skyrybų aukomis. Paaiškėjo, kad daugelį laimingų porų sieja tokios pat priežastys, dėl kurių jų meilė perėjo išbandymų laikotarpį. Tai priežastys, kurias daugelis mūsų esame pamiršę.

Plačiau:

10 pamirštų laimingų žmonių įpročių, kurie padeda išlaikyti tvarius santykius
+1
+1 -0
 • Lytiniai santykiai
 • Priešlaikinė ejakuliacija
 • Lytinis susijaudinimas
 • vyriškumas
 • lytinis gyvenimas
 • ejakuliacija
 • Vyrų ligos
 • Lytinio gyvenimo sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *