Venų varikozei pandemija nerūpi

Vasario 28, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Medicinos specialistai skambina pavojaus varpais – pacientai pandemijos metu ypatingai vengė kreiptis į gydytojus dėl lėtinių ligų. Kojų venų varikozė – viena iš jų. Juk lėtinės venų ligos pandemijos metu progresuoti nesustojo, ar ne? Kas yra venų varikozė ir kodėl tai pavojinga, progresuojanti liga? Ką daryti, kad venos nesiplėstų taip greitai, o kojos būtų lengvesnės? Pateikiame Jums keletą naudingų patarimų, o kai tik galėsite, nedelsdami kreipkitės į kraujagyslių chirurgą. 

Kas vyksta venų varikozės metu?

Arterinis kraujas, kurį išstumia miokardas, aprūpina visus audinius deguonimi bei maisto medžiagomis. Šis kraujas būtent venomis grįžta į širdį. Kojos (apatinės galūnės) yra labiausiai nuo miokardo nutolusi kūno vieta, todėl kraujui iš jų grįžti į širdį – sunkiausia. Tam, kad kraujas sėkmingai kiltų venomis į širdį ir negrįžtų atgal, reikalingas spaudimas. Kraujo tekėjimą viena kryptimi užtikrina per visą venų ilgį išsidėstę vožtuvėliai. Jei šie vožtuvėliai pažeisti ar nevisaverčiai ir (arba) venų sienelė yra išsiplėtusi, tai dalis kraujo gali tekėti priešinga kryptimi, t.y. grįžti atgal ir ne tik dar labiau išplėsti venų sieneles, bet ir pažeisti prieš tai sveikus buvusius venų vožtuvėlius. Taigi venų varikozės metu vienas iš pagrindinių patologinių procesų yra taip vadinama retrogradinė veninio kraujo tėkmė arba kraujotakos refliuksas, nulemiantis progresuojantį veninių vožtuvėlių ir veninės sienelės pažeidimą.

Kodėl venų varikozė vadinama lėtine, progresuojančia liga?

Vis labiau plečiantis venų sienelei, pažeidžiama vis daugiau veninių vožtuvų ir procesas vis labiau progresuoja. Vis daugiau kraujo susikaupia apatinėse galūnėse. Dėl didėjančio kraujo sąstovio (stazės) didėja tokių komplikacijų kaip odos mitybos sutrikimai, trofinės opos, venų uždegimas ir kt., pasireiškimo tikimybė. Taigi venų varikozė toli gražu nėra tik estetinis defektas – tai dažniausia lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo išraiška, kuri linkusi progresuoti ir galiausiai gali sukelti ne tik negyjančių opų atsivėrimą, bet net ir staigią mirtį.

Kokie simptomai praneša apie galimą venų varikozės vystymąsi?

Tikriausiai tik labai retas pacientas atkreipia dėmesį į vos pastebimus sutrūkinėjusius kapiliarus ant kojų, tačiau tai gali būti pats pirmasis venų varikozės simptomas. Apie ligos progresavimą praneša vis labiau ryškėjančios ir vis labiau besiplečiančios venos, besiformuojantys poodiniai mazgai, odos pigmentacijos pasikeitimai. Vėliau pradedama skųstis kojų sunkumu, skausmu ir nuovargiu. Iš pradžių – po ilgesnio stovėjimo ar sėdėjimo, o vėliau – bet kuriuo paros metu. Negydoma liga gali komplikuotis odos mitybos sutrikimais, uždegimais, negyjančiomis opomis ir t.t. Taigi gydymą reikėtų pradėti kuo greičiau.

Daugiau judėjimo

Jei per sėslus gyvenimo būdas buvo didelė problema dar prieš COVID-19 pandemiją, tai šiandien, toliau besitęsiant pasaulinei kovai su koronavirusu, ši bėda tapo dar opesnė. Venų ligomis sergantiems pacientams patariama kuo daugiau judėti, nes tuomet mankštinamas blauzdos raumuo. Blauzdos raumuo kartais net vadinamas antrąja žmogaus širdimi, padedančia veniniam kraujui lengviau grįžti į miokardą. Susitraukinėjantis blauzdos raumuo – veninio kraujo pompa, padedanti jam kilti aukštyn ir tekėti teisingąja kryptimi. Taigi pagrindinis patarimas venų ligomis sergantiems pacientams susijęs su judėjimu – fizinė veikla padeda sulėtinti ligos progresavimą. Puikiai tiks plaukiojimas baseine, lengva mankšta, pasivaikščiojimas gryname ore – juk tai ne tik labai naudinga, bet ir labai smagu, ar ne? Taigi pagrindinis patarimas venų ligomis sergantiems pacientams susijęs su judėjimu – fizinė veikla padeda sulėtinti ligos progresavimą. Puikiai tiks plaukiojimas baseine, lengva mankšta, pasivaikščiojimas gryname ore – juk tai ne tik labai naudinga, bet ir labai smagu, ar ne?

Tinkamai pritaikytų kompresinių kojinių dėvėjimas

Viena efektyviausių venų ligų išsivystymo ir progresavimo profilaktikos priemonių yra kompresinių kojinių dėvėjimas. Elastinis trikotažas padeda stipriau apspausti kojas (spaudimas didžiausias ties pėdomis ir čiurnomis, o keliaujant link šlaunų ir klubų jis laipsniškai mažėja). Tokia kompresija padeda veniniam kraujui lengviau grįžti į širdį, todėl mažėja kraujo stazės pasireiškimo rizika, o tuo pačiu ir kojų skausmo, tinimo bei nuovargio atsiradimo tikimybė. Gerai pritaikytas elastinis trikotažas saugo ir nuo venų ligų sukeliamų komplikacijų. Kompresinių kojinių arba pėdkelnių dėvėjimas ypatingai naudingas ilgų kelionių, nėštumo, sėdimo darbo metu.

Kontrastinis dušas – ne tik kraujotakai, bet ir grūdinimuisi

Kontrastinis dušas puikiai atgaivins pavargusias ir sutinusias kojas. Itin naudingos masažinės dušo galvutės – jų sukuriama vandens srovė veiksmingai ir maloniai masažuoja kojas. Tik labai svarbu, kad vandens temperatūrų kontrastas nebūtų per didelis, kitaip galima prisidaryti papildomos žalos. Beje, kontrastinis dušas yra puiki grūdinimosi priemonė, padedanti stiprinti imunitetą. Taigi, nesunku įžvelgti bent keleriopą naudą, ar ne?

Gelių su heparino natrio druska naudojimas

Rekomenduojama naudoti gelius, padedančius paskatinti mikrocirkuliacijos procesus apatinėse galūnėse. Lioton veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Ar žinojote, kad apytikris visų žmogaus kraujagyslių ilgis – beveik 100 tūkstančių kilometrų? O ar žinojote, kad iš kojų venose esančiam kraujui tenka ilgiausias ir sunkiausias kelias, kad jis grįžtų į širdį? Galima pajuokauti, kad kojos pirštuose yra tolimiausi kraujagyslių taškai, be to, veniniam kraujui reikia įveikti nemenką sunkio jėgų pasipriešinimą. Taigi vertėtų visuomet stengtis, kad kraujotaka kojose nesulėtėtų, kitaip gali išsivystyti lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Pateikiame net 15 patarimų, kurie padės pasirūpinti savo kojų kraujotaka.

Plačiau:

15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (1 dalis)

0
+0 -0
  • venų varikozė
  • kojų nuovargis
  • kojų tinimas
  • lioton
  • heparinas
  • kompresinės kojinės
  • heparino natrio druska
  • išsiplėtusios kraujagyslės
  • Išsiplėtusios venos
  • elastinis trikotažas
  • kojų venų varikozė
  • išsiplėtusios koju venos
  • kojų skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *