Osteoporozė – tai ne tik ūgio mažėjimas ir nugaros skausmas

Liepos 25, 2017 | L. Rimgailė
+8
+8 -0

Pas gydytoją jauna moteris kreipėsi tuomet, kai ją pradėjo varginti nuolatiniai nugaros ir kaklo skausmai. Nors mergina ir buvo jauna, tačiau jai atsirado kupra, sumažėjo ūgis. Gydytojas, atlikęs tyrimus, konstatavo: „Jūsų kaulų tankis ir masė yra sumažėjusi. Jums – osteoporozė“.

Netikėta liga, kuria dažniau suserga moterys nei vyrai

Yra daugybė ligų, kurių simptomų mes galime nejausti daugybę metų: ir tai ne tik antrojo tipo cukrinis diabetas, kuris pacientams dažnai būna diagnozuojamas visai netikėtai, bet ir osteoporozė.

Osteoporozė (osteo – kaulas, poroz – pilnas skylių ar porų) – tai lėtinė liga, kurios pirmieji simptomai būna tokie kaip nugaros skausmas, ūgio sumažėjimas, kupros atsiradimas, kaulų tankio ir masės sumažėjimas.

Natūralu, jog žmogaus kaulinė masė bėgant metams mažėja. Moterys nuo osteoporozės kenčia daug dažniau nei vyrai. Moterims klimakso metu kaulų masė gali sumažėti net nuo 1 iki 2 procentų.

Kuomet sumažėja kaulų tankis ir masė, tuomet įvairių lūžių tikimybė yra daug didesnė. Štai, žiūrėk, lūžo koja, ranka…Dėl ko? Dėl to, jog kaulai tapo trapūs…

" Ar žinojote, jog net 90 proc. kalcio yra skeleto sistemoje? "

Jei norite išvengti osteoporozės – skirkite dėmesio savo mitybai

Deja, tačiau labai dažnai mažas kaulų tankis ir masė gali atsirasti ne tik seniems, bet ir jauniems žmonėms, to priežastis – jūsų kasdieniniai įpročiai, netinkamas fizinis krūvis bei maistas, kurį kiekvieną dieną valgote.

Jei valgysite mažai maisto produktų, kuriuose yra gausu vitamino D, kalcio, fosforo ir mangano, tuomet yra didelė rizika, jog Jūsų kaulai taps silpni, akyti ir trapūs. Yra gerai žinoma, jog šių vitaminų ir mineralų trūkumas (ypač Vitamino D ir kalcio) gali išprovokuoti osteoporozės atsiradimą.

Kad taip nenutiktų, turėtumėte pasirūpinti, jog kasdieniniame jūsų valgiaraštyje netrūktų maisto produktų, kuriuose yra gausu šių vitaminų ir mineralų.

Vitaminas D. Kad organizmas geriau pasisavintų kalcį – vieną iš pagrindinių elementų, kuris formuoja ir stiprina kaulus, jam reikia vitamino D. Trūkstant vitamino D mažėja kaulų tankumas, kaulų sienelės pasidaro trapios, vystosi osteoporozė. Vitamino D galima gauti iš sviesto, šviežio pieno, tačiau pagrindinis šio vitamino šaltinis yra saulė.

Kalcis. Jis itin svarbus elementas, kuris padeda atstatyti viso organizmo ląsteles. Jis taip pat yra pagrindinis kaulų komponentas. Ar žinojote, jog net 90 proc. kalcio yra skeleto sistemoje? Jis panaudojamas ne tik kaip pagrindinė sudedamoji kaulų struktūros dalis, bet yra kaupiamas viso kūno poreikiams. Taigi, jeigu Jūsų mitybos racione nebus natūralaus organinio kalcio, tuomet kentės ne tik kaulai, bet ir kitos kūno dalys. Kalcio galima gauti valgant kiaušinius, pieno produktus – sūrį, varškę, geriant pieną.

Magnis. Jis padeda kalciui ir vitaminui D sudaryti kaulų sistemą ir išvengti kaulų minkštėjimo.

Magnio yra gausu žirniuose, agurkuose, pupelėse, špinatuose, riešutuose, razinose.

Fosforas. Jis drauge su kalciu bei vitaminais A ir D atitinkamais kiekiais yra būtinas sveikai kaulų sistemai susidaryti ir medžiagų apykaitai subalansuoti.

Manganas. Jis iš kraujo į ląsteles perneša deguonį. Ypač tai svarbu tarpslankstelinių diskų ir kremzlių, neturinčių tiesioginės kraujo apykaitos, mitybai. Mangano galima pasisavinti iš paukštienos, jūros dumblių, bulvių (ypač jų lupenų), žirnių, pupų, bananų.

Šiais laikais visi tiki ir šneka, ką reikia valgyti, o ko ne, todėl neretai yra sunku susigaudyti, ar tinkamai maitinamės. Mokslininkai klysta, ekspertai ginčijasi, o maisto pramonės įmonės persistengia, siūlydamos protu nesuvokiamų „šedevrų“. Tai ką gi valgyti? Vienas neblogas būdas išspręsti šią problemą – sudaryti maisto produktų, tam tikrose kategorijose pripažįstamų kaip prasčiausi, sąrašą.

Plačiau:

5 maisto produktai, kurių geriau nevalgyti

Venkite cukraus

Itin didelį stuburo ir skeleto kaulų „žudikai“ yra cukrus ir jo produktai. Yra gerai žinoma, jog cukrus atima iš kaulų kalcį, fosforą, manganą, magnį, dėl to kaulai pasidaro silpni ir trapūs. Netikite? Pažvelkite į savo dantų būklę ir suprasite, kas ją lemia.

Ne paslaptis, jog saldumynai ir kiti balto cukraus produktai yra viena iš pagrindinių sugedusių dantų priežasčių. Dantys – pati kiečiausia organizmo dalis, tad visai nesunku įsivaizduoti, ką cukrus gali padaryti ir su Jūsų kitais kaulais, įskaitant ir stuburą.

Jei jaučiate kad sveikata ne tokia gera, kaip norėtųsi – skauda nugarą, kamuoja nemiga, pastebėjote nežymų ūgio sumažėjimą ar atsiradusią nedidelę kuprelę – nedelsiant kreipkitės į gydytojus. Gydant osteoporozę pradinėje stadijoje išvengsite nemalonių ligos komplikacijų.

 

+8
+8 -0
  • Cukraligė
  • Nugaros skausmas
  • Galvos skausmas
  • Cukrus
  • Dubens skausmas
  • Nugaros smegenų trauma

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *