Malabsorbcijos sindromas

0
+0 -0

Malabsorbcijos sindromas – tai maisto medžiagų, vitaminų ar mineralų absorbcijos (įsiurbimo) iš virškinamojo trakto į kraujotaką sutrikimas. Įsiurbimas gali sutrikti tada, kai maistas yra nepakankamai suvirškinamas, kai ląstelės negeba pernešti medžiagų per savo sienelę, kai žarnyne yra parazitų arba jis yra trumpas dėl įgimtų ar pooperacinių būklių.

Šis sutrikimas yra gana dažnas, nes jį nulemti gali daug skirtingų ligų ir būklių. Taigi malabsorbcijos sindromo priežastis galima suskirstyti į tokias grupes: su gleivine susijusios, ertminės, struktūrinės ir nežarninės priežastys. Su gleivine susijusių priežasčių grupei priklauso: celiakija (tam tikrų grūdų baltymų netoleravimas), karvės pieno netoleravimas, sojs pienos netoleravimas, fruktozės netoleravimas, kai kurios infekcijos (giardiazė, Viplio liga, žarnų tuberkuliozė, tropinė spru, keliautojų diarėja, kirmėlinės parazitozės, pavyzdžiui, difiliobotriazė, ankilostomiazė, strongiloidozė), žmogaus imunodeficito viruso sukelta enteropatija, žarnyno limfangektazija, kurią sukelti gali limfagyslių pažeidimai, limfoma, tuberkuliozė ar širdies ligos.

Ertminėms priežastims priskiriama: virškinimo fermentų trūkumas, atsirandantis dėl kasos ar skrandžio ligų (cistinės fibrozės, lėtinio pankreatito, kasos vėžio, Zolingerio-Elisono sindromo), sutrikusi tulžies gamyba ar jos nutekėjimas į žarnyną, kai kurių vaistų ir narkotikų vartojimas. S

truktūrinėms malabsorbcijos sindromo priežastims priklauso: būklės po žarnyno operacijų, fistulės, divertikulai ir striktūros, Krono liga, amiloidozė, eozinofilinė gastroenteropatija, pasaito arterijos nepakankamumas, radiacinis enteritas, aklos kilpos sindromas, trumpos žarnos sindromas.

Svarbu nepamiršti, jog malabsorbcijos sindromo priežastis gali būti ne žarnyne. Jį gali sukelti: hipertiroidizmas, hipotiroidizmas, Adisono liga, cukrinis diabetas, hiperparatiroidizmas, hipoparatiroidizmas, karcinoido sindromas, išplitusi odos liga, prasta mityba, kolageno sintezės sutrikimai, valgymo sutrikimai, piktnaudžiavimas laisvinamaisiais vaistais.  

Malabsorbcijos sindromas. Simptomai

Malabsorbcijos sindromas dažniausiai pasireiškia diskomforto pojūčiu pilvo srityje, viduriavimu, silpnumu, svorio kritimu, nuovargiu, vaikams gali sulėtėti augimas.

Papildomi simptomai labai priklauso nuo konkrečios malabsorbcijos sindromo priežasties. Pavyzdžiui, sutrikus kasos funkcijai, išmatos tampa riebios, gausios, bjauraus kvapo, sunkiai nusiplauna nuo klozeto. Netoleruojant pieno, išmatos bus vandeningos, pilvas burbuliuos, kaupsis dujos. Sutrikus vitaminų ar mineralinių medžiagų apykaitai, išsivystys mažakraujystė, pasireikš svorio kritimas, žemas kraujo spaudimas. Sumažėjus baltymų absorbcijai, bus stebimos edemos (patinimai susikaupus vandeniui), plaukų sausumas ir slinkimas. Trūkstant vitamino K, pasireikš įvairūs kraujavimai. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *