Cholesterolio padidėjimas (Hipercholesterolemija)

+2
+2 -0

Cholesterolis, tai yra viena iš riebalų rūšių, kuri yra labai svarbi daugeliui organizmo funkcijų. Jis panaudojamas kai kurių hormonų gamybai (pvz., steroidų), įeina į ląstelių membranų sudėtį, būtinas tulžies, vitamino D3 gamybai.

Yra du pagrindiniai cholesterolio šaltiniai: organizmas pats gamina cholesterolį (intensyviausiai jis gaminamas kepenų ir žarnyno ląstelėse), o kitą dalį gauname su maistu.

Jei suvartojame daugiau cholesterolio, nei galime panaudoti, tada jo kiekis kraujyje padidėja, nes cholesterolis lieka nepanaudotas ir jo perteklius nusėda ant kraujagyslių sienelių sudarydamas aterosklerozines plokšteles.

Cholesterolio koncentracijos padidėjimą kraujyje gali sukelti maitinimasis gyvuliniu maistu, kuriame yra daug riebalų, tarp jų ir cholesterolio.

Taip pat hipercholesterolemiją gali sąlygoti kai kurios įgytos ligos, tokios kaip hipotireozė (tai liga, atsirandanti dėl skydliaukės hormonų kiekio sumažėjimo organizme), nefrozinis inkstų sindromas.

Taip pat gali būti genetiškai determinuota hipercholesterolemija, kuri pasireiškia dažniausiai dar vaikystėje.

Cholesterolio padidėjimas (Hipercholesterolemija). Simptomai

Nėra jokių pagrindinių hipercholesterolemijos simptomų, todėl žmonės gali net nežinoti kad jų kraujyje jo yra per daug. Nustatyti cholesterolio koncentraciją galima tik pasidarius kraujo tyrimus.

Esant labai dideliam cholesterolio kiekiui kraujyje gali susidaryti tam tikri gelsvi riebalų susikaupimo židinukai akių vokų srityje. Taip pat cholesterolio padidėjimą kai kuriems žmonėms gali parodyti taip vadinamas arcus senilis – tai balkšvas ratas, apjuosiantis akies vyzdį. Jis gali būti ir normaliai seniems žmonėms, bet gali būti ir šios patologijos atveju.

Kadangi hipercholesterolemija yra vienas svarbiausių aterosklerozės rizikos veiksnių, būklei užsitęsus, gali išsivystyti aterosklerozė ir sukelti jai būdingus simptomus (tokius kaip krūtinės skausmas fizinio krūvio metu, dusulys), taip pat, po kiek laiko gali išsivystyti ir  mirtinos būklės, tokios kaip miokardo infarktas (jo metu jaučiamas skausmas už krūtinkaulio, jis yra plėšiančio pobūdžio, trunkantis ilgiau nei 30 min. Skausmas gali plisti į kairiąją ranką, apatinį žandikaulį. Taip pat juntamas bendras silpnumas, mirties baimė, dusulys), galvos smegenų insultas (jo atveju žmogus būna nekoordinuotas, dezorientuotas, jaučia aštrų galvos skausmą, galvos svaigimą, gali netekti sąmonės. Jam sutrinka kalba, jis vemia, veidas gali persikreipti, sutrinka kvėpavimas).

Todėl vos pajutus šių ligų simptomus ar jūsų artimas turi tokių nusiskundimų, būtina iškart kreiptis į medicininę pagalbą

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *