Embolija ir trombozė

0

Trombozė – būklė, kurios metu vena (kraujagyslė, kuria kraujas atiteka į širdį) ar arterija (kraujagyslė, kuria kraujas išteka iš širdies) yra užkemšama ten susidariusiu trombu.

Venų trombozės rizikos faktoriai yra kaulų lūžiai, ar kiti sužalojimai, galintys pažeisti kraujagysles, ypač kojų ar dubens srityje, neseniai turėta chirurginė operacija (ypač jei tai buvo: kelio, klubo, moterų dubens srities operacijos), padidėjęs kraujo krešumas (hiperkoaguliacija), lovos rėžimas, rūkymas, šeimoje buvę trombozės atvejai, širdies nepakankamumas, nutukimas, autoimuniniai susirgimai gali padidinti tikimybę trombams susidaryti, cukrinis diabetas, sergant ligomis, kurių metu daugiau kraujo ląstelių yra gaminama kaulų čiulpuose (polycitemia vera), kontraceptinių tablečių vartojimas

Taip pat varikozinėse kojų venose (išsiplėtusiose), kraujas užsistovi, taip sudarydamas didesnę riziką susidaryti trombams.

Arterinė trombozė gali atsirasti kaip aterosklerozės rezultatas (kai aterosklerozinė plokštelė įtrūksta).

Kai arterinė trombozė pasitaiko vainikinėse širdies kraujagyslėse – tai gali lemti miokardo infarkto atsiradimą. Jei arterinė trombozė pasitaiko smegenų kraujagyslėse, to pasėkoje išsivysto smegenų insultas.

Jei trombas atitrūksta nuo jo susidarymo vietos ir nukeliauja į kitas, smulkesnes kraujagysles (pvz., į plaučių, smegenų) ir ten jas obturuoja, ši būklė vadinama embolija (atkeliavęs trombas čia vadinamas embolu).

Embolija gali būti gyvybei pavojinga būsena, jei embolas užkemša svarbesnes kraujagysles.

Embolijos metu kraujagyslių kamštis gali būti ne tik trombas. Juo gali būti ir oras, vaisiaus vandenys, atitrūkęs naviko gabalėlis, riebalinis audinys. 

Embolija ir trombozė. Simptomai

Simptomai priklauso nuo to, kokioje vietoje yra susidaręs trombas ar embolas, kokio dydžio ir svarbos kraujagyslę obturuoja.

Būna atvejų, kai nepasireiškia jokie simptomai, bet kai kuriais atvejais, trombai ar embolai gali sukelti gyvybei pavojingas būkles, tokias kaip miokardo infarktas ar smegenų insultas, plaučių trombembolija. 

Jei susidarę embolai ar trombai yra rankose ar kojose gali būti jaučiamas galūnių šaltumas, nėra juntamas ar yra labai susilpnėjęs pulsas, gali prasidėti raumenų skausmai, traukuliai, spazmai, dilgčiojimai, silpnumas, galūnių apmirimas, būna išblyškusi galūnių oda

Plaučių trombembolijos atvdjų gali prasidėti dusulys arba kaip tik padažnėti kvėpavimas, gali būti juntamas skausmas krūtinės srityje, būna tsikosėjimas krauju, kojų tinimas, jaučiamas širdies plakimas, padažnėjęs širdies ritmas, kraujospūdžio kritimas. Žmogus gali būti neramus, susijaudinęs, išpiltas prakaito. 

Miokardo infarkto atveju jaučiamas skausmas už krūtinkaulio, jis yra plėšiančio pobūdžio, trunkantis ilgiau nei 30 min. skausmas gali plisti į kairiąją ranką, apatinį žandikaulį. Taip pat juntamas bendras silpnumas, mirties baimė, dusulys.

Galvos smegenų insulto (infarkto) atveju žmogus būna nekoordinuotas, dezorientuotas, jaučia aštrų galvos skausmą, galvos svaigimą, gali netekti sąmonės. Jam sutrinka kalba, jis vemia, veidas gali persikreipti, sutrinka kvėpavimas.

Embolija ir trombozė. Ligos eiga

Veikiant minėtiems rizikos faktoriams, kraujagyslėse gali susidaryti trombai, pvz., kraujagyslių pažeidimo metu prie pažeistų vietų prilimpa kraujo ląstelės, vadinamos trombocitais. Jos limpa viena prie kitos tol, kol sudaro trombą ir visiškai ar nepilnai obturuoja kraujagyslės spindį.

Taip pat trombai gali susidaryti ir širdyje (pvz., prieširdžių virpėjimo metu, ypač jei yra padidėjęs kraujo krešumas).

Trombai, po kurio laiko, gali atlipti nuo savo susidarymo vietos ir, palei kraujo tekėjimo kryptį, nukeliauti į kitas, smulkesnes kraujagysles ir jas užkimšti.

Pvz., trombai susidarę giliosiose kojų venose ar dešiniajame širdies prieširdyje dažniausiai keliauja į plaučių kraujagysles ir ten sukelia infarktą (ši būklė vadinama plaučių trombembolija. Jei ji yra masyvi, tai yra gyvybei pavojinga būklė.).

Trombai, susidarę širdies kairiojoje pusėje, keliauja į aortą, o iš jos gali nukeliauti į smegenų, širdies vainikines, inkstų, žarnyno, kojų kraujagysles, gali užkimšti miego arterijas.

Trombozė ar embolija gali būti masyvi, kai visiškai užkemšama kraujagyslė, aprūpinanti krauju didelį plotą, arba netokia masyvi, užkemšanti mažesnes ir mažai svarbias kraujagysles, beveik nesukelianti simptomų.

Šių būklių simptomai gali atsirasti žaibiškai, tokių būklių metu reikia veikti labai greitai, nesuteikus laiku reikiamos pagalbos, žmogus gali mirti, arba pamažu atsirandant simptomams (pamažu didėjantis kojų skausmas, kojų tinimas ir t.t.).

Embolija ir trombozė. Diagnostika

Remiantis ligos istorija (buvę neseni kaulų lūžiai, turėtos intervencinės chirurginės operacijos ir kiti rizikos veiksniai), simptomais, taip pat kraujo tyrimais (kurie gali rodyti padidėjusį kraujo krešumą), ši liga yra diagnozuojama.

Embolija ir trombozė. Gydymas

Gydymas yra parenkamas atsižvelgiant į paciento amžių, bendrą būklę, ligos istoriją, trombozės vietą, dydį ir sunkumą, galimą ligos priežastį 

Atsižvelgus į šiuos faktorius gydymas gali būti įvairus. Galima skirti krešėjimą mažinančius vaistus, galima įvesti specialius kateterius, kurie išplečia ir padidina užkimštos kraujagyslės spindį, arba skiriamas medikamentinis gydymas vaistais, kurie tirpdo krešulį.

Embolija ir trombozė. Profilaktika

Turint bent kelis rizikos faktorius ir norint išvengti trombozės ir embolijos, pacientas turi palaikyti normalią skysčių pusiausvyrą, judėti, nes jei kraujas užsistovi (nejudant, gulint lovoje ilgai), kraujas teka lėčiau, ypač kojose, ten užsistovi ir atsiranda didesnė tikimybė susidaryti trombams. Ypač svarbu, kuo greičiau pradėti judėti po įvairių operacijų, dėvėti kompresines kojines (pvz., sergant venų varikoze taip yra sumažinama tikimybė susidaryti trombams kojų venose), jei yra širdies ritmo sutrikimų, ar po persirgto miokardo infarkto, yra patartina vartoti krešėjimą mažinančius vaistus. Taip pat reiktų juos vartoti ir prieš numatomas chirurgines operacijas. Svarbu nerūkyti ir vengti kitų rizikos faktorių (tokių kaip nutukimas, kontraceptinių tablečių vartojimas).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis
Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25