Embolija ir trombozė

0

Trombozė – būklė, kurios metu vena (kraujagyslė, kuria kraujas atiteka į širdį) ar arterija (kraujagyslė, kuria kraujas išteka iš širdies) yra užkemšama ten susidariusiu trombu.

Venų trombozės rizikos faktoriai yra kaulų lūžiai, ar kiti sužalojimai, galintys pažeisti kraujagysles, ypač kojų ar dubens srityje, neseniai turėta chirurginė operacija (ypač jei tai buvo: kelio, klubo, moterų dubens srities operacijos), padidėjęs kraujo krešumas (hiperkoaguliacija), lovos rėžimas, rūkymas, šeimoje buvę trombozės atvejai, širdies nepakankamumas, nutukimas, autoimuniniai susirgimai gali padidinti tikimybę trombams susidaryti, cukrinis diabetas, sergant ligomis, kurių metu daugiau kraujo ląstelių yra gaminama kaulų čiulpuose (polycitemia vera), kontraceptinių tablečių vartojimas

Taip pat varikozinėse kojų venose (išsiplėtusiose), kraujas užsistovi, taip sudarydamas didesnę riziką susidaryti trombams.

Arterinė trombozė gali atsirasti kaip aterosklerozės rezultatas (kai aterosklerozinė plokštelė įtrūksta).

Kai arterinė trombozė pasitaiko vainikinėse širdies kraujagyslėse – tai gali lemti miokardo infarkto atsiradimą. Jei arterinė trombozė pasitaiko smegenų kraujagyslėse, to pasėkoje išsivysto smegenų insultas.

Jei trombas atitrūksta nuo jo susidarymo vietos ir nukeliauja į kitas, smulkesnes kraujagysles (pvz., į plaučių, smegenų) ir ten jas obturuoja, ši būklė vadinama embolija (atkeliavęs trombas čia vadinamas embolu).

Embolija gali būti gyvybei pavojinga būsena, jei embolas užkemša svarbesnes kraujagysles.

Embolijos metu kraujagyslių kamštis gali būti ne tik trombas. Juo gali būti ir oras, vaisiaus vandenys, atitrūkęs naviko gabalėlis, riebalinis audinys. 

Embolija ir trombozė. Simptomai

Simptomai priklauso nuo to, kokioje vietoje yra susidaręs trombas ar embolas, kokio dydžio ir svarbos kraujagyslę obturuoja.

Būna atvejų, kai nepasireiškia jokie simptomai, bet kai kuriais atvejais, trombai ar embolai gali sukelti gyvybei pavojingas būkles, tokias kaip miokardo infarktas ar smegenų insultas, plaučių trombembolija. 

Jei susidarę embolai ar trombai yra rankose ar kojose gali būti jaučiamas galūnių šaltumas, nėra juntamas ar yra labai susilpnėjęs pulsas, gali prasidėti raumenų skausmai, traukuliai, spazmai, dilgčiojimai, silpnumas, galūnių apmirimas, būna išblyškusi galūnių oda

Plaučių trombembolijos atvdjų gali prasidėti dusulys arba kaip tik padažnėti kvėpavimas, gali būti juntamas skausmas krūtinės srityje, būna tsikosėjimas krauju, kojų tinimas, jaučiamas širdies plakimas, padažnėjęs širdies ritmas, kraujospūdžio kritimas. Žmogus gali būti neramus, susijaudinęs, išpiltas prakaito. 

Miokardo infarkto atveju jaučiamas skausmas už krūtinkaulio, jis yra plėšiančio pobūdžio, trunkantis ilgiau nei 30 min. skausmas gali plisti į kairiąją ranką, apatinį žandikaulį. Taip pat juntamas bendras silpnumas, mirties baimė, dusulys.

Galvos smegenų insulto (infarkto) atveju žmogus būna nekoordinuotas, dezorientuotas, jaučia aštrų galvos skausmą, galvos svaigimą, gali netekti sąmonės. Jam sutrinka kalba, jis vemia, veidas gali persikreipti, sutrinka kvėpavimas.

Embolija ir trombozė. Ligos eiga

Veikiant minėtiems rizikos faktoriams, kraujagyslėse gali susidaryti trombai, pvz., kraujagyslių pažeidimo metu prie pažeistų vietų prilimpa kraujo ląstelės, vadinamos trombocitais. Jos limpa viena prie kitos tol, kol sudaro trombą ir visiškai ar nepilnai obturuoja kraujagyslės spindį.

Taip pat trombai gali susidaryti ir širdyje (pvz., prieširdžių virpėjimo metu, ypač jei yra padidėjęs kraujo krešumas).

Trombai, po kurio laiko, gali atlipti nuo savo susidarymo vietos ir, palei kraujo tekėjimo kryptį, nukeliauti į kitas, smulkesnes kraujagysles ir jas užkimšti.

Pvz., trombai susidarę giliosiose kojų venose ar dešiniajame širdies prieširdyje dažniausiai keliauja į plaučių kraujagysles ir ten sukelia infarktą (ši būklė vadinama plaučių trombembolija. Jei ji yra masyvi, tai yra gyvybei pavojinga būklė.).

Trombai, susidarę širdies kairiojoje pusėje, keliauja į aortą, o iš jos gali nukeliauti į smegenų, širdies vainikines, inkstų, žarnyno, kojų kraujagysles, gali užkimšti miego arterijas.

Trombozė ar embolija gali būti masyvi, kai visiškai užkemšama kraujagyslė, aprūpinanti krauju didelį plotą, arba netokia masyvi, užkemšanti mažesnes ir mažai svarbias kraujagysles, beveik nesukelianti simptomų.

Šių būklių simptomai gali atsirasti žaibiškai, tokių būklių metu reikia veikti labai greitai, nesuteikus laiku reikiamos pagalbos, žmogus gali mirti, arba pamažu atsirandant simptomams (pamažu didėjantis kojų skausmas, kojų tinimas ir t.t.).

Embolija ir trombozė. Diagnostika

Remiantis ligos istorija (buvę neseni kaulų lūžiai, turėtos intervencinės chirurginės operacijos ir kiti rizikos veiksniai), simptomais, taip pat kraujo tyrimais (kurie gali rodyti padidėjusį kraujo krešumą), ši liga yra diagnozuojama.

Embolija ir trombozė. Gydymas

Gydymas yra parenkamas atsižvelgiant į paciento amžių, bendrą būklę, ligos istoriją, trombozės vietą, dydį ir sunkumą, galimą ligos priežastį 

Atsižvelgus į šiuos faktorius gydymas gali būti įvairus. Galima skirti krešėjimą mažinančius vaistus, galima įvesti specialius kateterius, kurie išplečia ir padidina užkimštos kraujagyslės spindį, arba skiriamas medikamentinis gydymas vaistais, kurie tirpdo krešulį.

Embolija ir trombozė. Profilaktika

Turint bent kelis rizikos faktorius ir norint išvengti trombozės ir embolijos, pacientas turi palaikyti normalią skysčių pusiausvyrą, judėti, nes jei kraujas užsistovi (nejudant, gulint lovoje ilgai), kraujas teka lėčiau, ypač kojose, ten užsistovi ir atsiranda didesnė tikimybė susidaryti trombams. Ypač svarbu, kuo greičiau pradėti judėti po įvairių operacijų, dėvėti kompresines kojines (pvz., sergant venų varikoze taip yra sumažinama tikimybė susidaryti trombams kojų venose), jei yra širdies ritmo sutrikimų, ar po persirgto miokardo infarkto, yra patartina vartoti krešėjimą mažinančius vaistus. Taip pat reiktų juos vartoti ir prieš numatomas chirurgines operacijas. Svarbu nerūkyti ir vengti kitų rizikos faktorių (tokių kaip nutukimas, kontraceptinių tablečių vartojimas).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24