Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija)

+4

Padidėjęs kraujo spaudimas kaip liga yra nustatomas, jei jis yra padidėjęs ilgą laiką.

Arterinė hipertenzija skirstoma į pirminę ir antrinę:

- Pirminė – jos priežastis nėra žinoma. Jos vystymuisi turi įtakos genetiniai ir aplinkos veiksniai.

- Antrinė – tai būklė, kai kraujospūdis padidėja dėl kitos pirminės priežasties. Tai sudaro apie 5–10 % padidėjusio kraujo spaudimo atvejų. Ligos, sukeliančios antrinę arterinę hipertenziją:

  • Inkstų parenchimos ligos (glomerulonefritas, diabetinė nefropatija, lėtinis pielonefritas, analgetikų sukelta nefropatija, suaugusių policistinė inkstų liga)
  • Inkstų arterijos susiaurėjimas (stenozė).
  • Pirminis hiperaldosteronizmas (tai padidėjusi hormono aldosterono sekrecija antinksčiuose)
  • Feochromacitoma (katecholaminus išskiriantis antinksčių šerdies navikas)
  • Aortos koarktacija – tai įgimtas aortos susiaurėjimas.
  • Kušingo sindromas – pasireiškia, kai yra gliukokortikoidų perteklius organizme.
  • Tirotoksikozė

Hipertenziją gali sukelti ir tam tikri vaistai: geriamosios kontraceptinės tabletės, steroidai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, imunosupresantai, simpatomimetikai, anaboliniai steroidai, eritropoetinas, monoaminooksidazės inhibitoriai.

Taip pat įtakos padidėjusiam kraujo spaudimui turi keletas gyvenimo būdo veiksnių, tokių kaip: padidėjusi kūno masė (nutukimas), didelis druskos vartojimas, alkoholio vartojimas, kofeino, kokaino, amfetamino vartojimas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Simptomai

Liga dažniausiai būna besimptomė ir nustatoma įprastų tyrimų metu. Kai kurie pirmose stadijose gali turėti tam tikrų skundų, kurie kiekvienam pasireiškia skirtingai, bet dažniausi: galvos skausmas ryte, pakaušio srityje, spengimas ausyse, gali pasireikšti širdies plakimai, skausmas krūtinės srityje, kraujavimas iš nosies, padažnėjęs šlapinimasis naktį.

Vėliau, ligai progresavus ir perėjus į II stadiją, yra pažeidžiami „organai-taikiniai“ (smulkiosios ir stambiosios kraujagyslės, širdis, inkstai, centrinė nervų sistema) ir prasideda jų simptomatika: išsivysto krūtinės angina (skausmas krūtinės srityje, kuris prasideda fizinio krūvio metu, vėliau, ligai progresuojant, gali prasidėti ir ramybės laikotarpiu), jei yra smegenų pažeidimas – išsivysto hipertenzinė encefalopatija (prasideda atminties sutrikimas, nesuvokia ką šneka, nepagauna žodžių, sulėtėjusi orientacija, negali susikaupti, orientacija sutrikusi), taip pat gali pradėti mirgėti akyse, sumažėti akiplotis.

III stadijos metu jau prasideda organų pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, galvos smegenų insultas, inkstų funkcijos nepakankamumas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Ligos eiga

Kraujo spaudimas – tai dydis, nurodantis spaudimą į kraujagyslės (arterijos) sienelę, kai kraujas yra pumpuojamas iš širdies per kūną. Dienos metu kraujospūdis gali kisti: tai padidėti, tai sumažėti. Bet jei jis užsilaiko padidėjęs ilgą laiką – tai gali sukelti tam tikrų problemų.

Normalus kraujo spaudimas yra 120/80mmHg. Viršutinis skaičius vadinamas sistoliniu kraujo spaudimu (čia – 120), apatinis – diastoliniu (čia – 80).

Kai kraujo spaudimas yra didesnis už normalų, bet yra iki 139/89mmHg, ši būklė vadinama prehipertenzija.

Virš 140/90mmHg – diagnozuojama hipertenzija:

I stadija – 140–150mmHg sistolinis ir/arba 90–99mmHg diastolinis

II stadija – >159mmHg ir/arba >99mmHg

Kraujospūdis didėja veikiant įvairiems genetiniams bei aplinkos (didelis druskos vartojimas, sutrikusi hormonų pusiausvyra organizme, nutukimas, inkstų ligos ir kiti jau minėti faktoriai) veiksniams.

Taip pat senstant gali išsivystyti hipertenzinė liga, nes Jūsų kraujagyslės tampa standesnės, mažiau elastingos su amžiumi. Tai lemia padidėjusi kraujo spaudimą.

Pradžioje, kaip jau buvo minėta, padidėjęs kraujo spaudimas dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl dar yra vadinamas „tyliuoju žudiku“. Tai yra pirmoji ligos stadija, ji dar nėra komplikuota, dar nėra organų-taikinių (smulkiosios ir stambiosios kraujagyslės, širdis, inkstai, centrinė nervų sistema) pažeidimo.

II stadijos metu nustatomas bent vienas organų-taikinių pažeidimo požymis. Pvz.: kairiojo skilvelio padidėjimas, krūtinės angina, atminties, koordinacijos sutrikimai, mirgėjimas akyse ir t.t. Bet šios stadijos metu inkstų pažeidimų dar nėra.

III stadijos metu atsiranda įvairių organų-taikinių pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, širdies ritmo sutrikimas, galvos smegenų infarktas, regos sutrikimai, inkstų funkcijos nepakankamumas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Diagnostika

Svarbiausias tyrimas – kraujospūdžio matavimas. Kraujospūdį reikia matuoti kartotinai, netgi kelis kartus per parą. Tik ilgą laiką padidėjęs kraujospūdis galimas traktuoti kaip hipertenzinė liga.

Galima daryti ir papildomų tyrimų, kurie padėtų nustatyti ligos komplikacijų išsivystymo riziką: lipidograma ir gliukozės tyrimas padeda nustatyti išeminės ligos išsivystymo riziką, taip pat galima atlikti EKG, širdies echoskopija.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Gydymas

Hiperteziją galim tik kontroliuoti antihipertenziniais vaistais, o ne išgydyti.

Komplikacijos būna negydant, todėl vartojant vaistus, kuriuos Jums paskyrė gydytojas, ir kontroliuojant kraujospūdį atitolinam komplikacijų pasireiškimo galimybę. 

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Profilaktika

Maitintis sveikai. Stengtis valgyti daug vaisių ir daržovių, kurie turi daug mineralų (pvz.: kalio), daug ląstelienos. Taip pat savo į savo mitybos racioną reikia įtraukti maistą, kuriame yra mažai riebalų bei cholesterolio.
Reikia mažinti suvartojamos druskos kiekį.

Būtina stengtis išlaikyti normalų kūno svorį, būti fiziškai aktyviam.

Svarbu nerūkyti, limituoti alkoholio vartojimą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24