Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija)

+2

Padidėjęs kraujo spaudimas kaip liga yra nustatomas, jei jis yra padidėjęs ilgą laiką.

Arterinė hipertenzija skirstoma į pirminę ir antrinę:

- Pirminė – jos priežastis nėra žinoma. Jos vystymuisi turi įtakos genetiniai ir aplinkos veiksniai.

- Antrinė – tai būklė, kai kraujospūdis padidėja dėl kitos pirminės priežasties. Tai sudaro apie 5–10 % padidėjusio kraujo spaudimo atvejų. Ligos, sukeliančios antrinę arterinę hipertenziją:

  • Inkstų parenchimos ligos (glomerulonefritas, diabetinė nefropatija, lėtinis pielonefritas, analgetikų sukelta nefropatija, suaugusių policistinė inkstų liga)
  • Inkstų arterijos susiaurėjimas (stenozė).
  • Pirminis hiperaldosteronizmas (tai padidėjusi hormono aldosterono sekrecija antinksčiuose)
  • Feochromacitoma (katecholaminus išskiriantis antinksčių šerdies navikas)
  • Aortos koarktacija – tai įgimtas aortos susiaurėjimas.
  • Kušingo sindromas – pasireiškia, kai yra gliukokortikoidų perteklius organizme.
  • Tirotoksikozė

Hipertenziją gali sukelti ir tam tikri vaistai: geriamosios kontraceptinės tabletės, steroidai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, imunosupresantai, simpatomimetikai, anaboliniai steroidai, eritropoetinas, monoaminooksidazės inhibitoriai.

Taip pat įtakos padidėjusiam kraujo spaudimui turi keletas gyvenimo būdo veiksnių, tokių kaip: padidėjusi kūno masė (nutukimas), didelis druskos vartojimas, alkoholio vartojimas, kofeino, kokaino, amfetamino vartojimas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Simptomai

Liga dažniausiai būna besimptomė ir nustatoma įprastų tyrimų metu. Kai kurie pirmose stadijose gali turėti tam tikrų skundų, kurie kiekvienam pasireiškia skirtingai, bet dažniausi: galvos skausmas ryte, pakaušio srityje, spengimas ausyse, gali pasireikšti širdies plakimai, skausmas krūtinės srityje, kraujavimas iš nosies, padažnėjęs šlapinimasis naktį.

Vėliau, ligai progresavus ir perėjus į II stadiją, yra pažeidžiami „organai-taikiniai“ (smulkiosios ir stambiosios kraujagyslės, širdis, inkstai, centrinė nervų sistema) ir prasideda jų simptomatika: išsivysto krūtinės angina (skausmas krūtinės srityje, kuris prasideda fizinio krūvio metu, vėliau, ligai progresuojant, gali prasidėti ir ramybės laikotarpiu), jei yra smegenų pažeidimas – išsivysto hipertenzinė encefalopatija (prasideda atminties sutrikimas, nesuvokia ką šneka, nepagauna žodžių, sulėtėjusi orientacija, negali susikaupti, orientacija sutrikusi), taip pat gali pradėti mirgėti akyse, sumažėti akiplotis.

III stadijos metu jau prasideda organų pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, galvos smegenų insultas, inkstų funkcijos nepakankamumas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Ligos eiga

Kraujo spaudimas – tai dydis, nurodantis spaudimą į kraujagyslės (arterijos) sienelę, kai kraujas yra pumpuojamas iš širdies per kūną. Dienos metu kraujospūdis gali kisti: tai padidėti, tai sumažėti. Bet jei jis užsilaiko padidėjęs ilgą laiką – tai gali sukelti tam tikrų problemų.

Normalus kraujo spaudimas yra 120/80mmHg. Viršutinis skaičius vadinamas sistoliniu kraujo spaudimu (čia – 120), apatinis – diastoliniu (čia – 80).

Kai kraujo spaudimas yra didesnis už normalų, bet yra iki 139/89mmHg, ši būklė vadinama prehipertenzija.

Virš 140/90mmHg – diagnozuojama hipertenzija:

I stadija – 140–150mmHg sistolinis ir/arba 90–99mmHg diastolinis

II stadija – >159mmHg ir/arba >99mmHg

Kraujospūdis didėja veikiant įvairiems genetiniams bei aplinkos (didelis druskos vartojimas, sutrikusi hormonų pusiausvyra organizme, nutukimas, inkstų ligos ir kiti jau minėti faktoriai) veiksniams.

Taip pat senstant gali išsivystyti hipertenzinė liga, nes Jūsų kraujagyslės tampa standesnės, mažiau elastingos su amžiumi. Tai lemia padidėjusi kraujo spaudimą.

Pradžioje, kaip jau buvo minėta, padidėjęs kraujo spaudimas dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl dar yra vadinamas „tyliuoju žudiku“. Tai yra pirmoji ligos stadija, ji dar nėra komplikuota, dar nėra organų-taikinių (smulkiosios ir stambiosios kraujagyslės, širdis, inkstai, centrinė nervų sistema) pažeidimo.

II stadijos metu nustatomas bent vienas organų-taikinių pažeidimo požymis. Pvz.: kairiojo skilvelio padidėjimas, krūtinės angina, atminties, koordinacijos sutrikimai, mirgėjimas akyse ir t.t. Bet šios stadijos metu inkstų pažeidimų dar nėra.

III stadijos metu atsiranda įvairių organų-taikinių pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, širdies ritmo sutrikimas, galvos smegenų infarktas, regos sutrikimai, inkstų funkcijos nepakankamumas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Diagnostika

Svarbiausias tyrimas – kraujospūdžio matavimas. Kraujospūdį reikia matuoti kartotinai, netgi kelis kartus per parą. Tik ilgą laiką padidėjęs kraujospūdis galimas traktuoti kaip hipertenzinė liga.

Galima daryti ir papildomų tyrimų, kurie padėtų nustatyti ligos komplikacijų išsivystymo riziką: lipidograma ir gliukozės tyrimas padeda nustatyti išeminės ligos išsivystymo riziką, taip pat galima atlikti EKG, širdies echoskopija.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Gydymas

Hiperteziją galim tik kontroliuoti antihipertenziniais vaistais, o ne išgydyti.

Komplikacijos būna negydant, todėl vartojant vaistus, kuriuos Jums paskyrė gydytojas, ir kontroliuojant kraujospūdį atitolinam komplikacijų pasireiškimo galimybę. 

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Profilaktika

Maitintis sveikai. Stengtis valgyti daug vaisių ir daržovių, kurie turi daug mineralų (pvz.: kalio), daug ląstelienos. Taip pat savo į savo mitybos racioną reikia įtraukti maistą, kuriame yra mažai riebalų bei cholesterolio.
Reikia mažinti suvartojamos druskos kiekį.

Būtina stengtis išlaikyti normalų kūno svorį, būti fiziškai aktyviam.

Svarbu nerūkyti, limituoti alkoholio vartojimą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Sloga: nuo alergijos ar peršalimo?
Sloga: nuo alergijos ar peršalimo? Et, ir vėl tas nemalonus simptomas – sloga. Tik apsilankius gydytojo kabinete mergina gerokai nustebo, kuomet gydytoja pasakė, jog sloga ją vargina visai ne dėl peršalimo, bet dėl to, jog ji alergiška. Pelėsis sukėlė chronišką alergiją, kurios vienas iš simptomų ir buvo ta nemaloni sloga. Taigi, šįkart domimės ir bandome... +5 / 0 +5

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greitai paruošiami makaronai: didesnė žala, nei nauda organizmui?
Greitai paruošiami makaronai: didesnė žala, nei nauda organizmui? Ne vienas studentas užsukęs į prekybos centrą pasiima greitai paruošiamų makaronų. Jie – ne tik kad pigus, bet ir skanus pasirinkimas, tačiau ar tikrai jau toks geras, kaip mums atrodo? +28 / 0 +28

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip visiems laikams pamiršti dietas?
Kaip visiems laikams pamiršti dietas? Skundžiatės, jog niekaip nepavyksta atsikratyti nereikalingų kilogramų ant liemens ir klubų? Pavargote nuo dietų ir nuolatinių jo sukeliamų pasekmių – nuotaikos svyravimų bei „jo-jo efekto“? Tuomet pamirškite visas dietas ir pradėkite propaguoti intuityvų valgymą, kuris leis ne tik pagražinti kūno linijas, bet ir būti... +13 / 0 +13

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sloga: nuo alergijos ar peršalimo?
Sloga: nuo alergijos ar peršalimo? Et, ir vėl tas nemalonus simptomas – sloga. Tik apsilankius gydytojo kabinete mergina gerokai nustebo, kuomet gydytoja pasakė, jog sloga ją vargina visai ne dėl peršalimo, bet dėl to, jog ji alergiška. Pelėsis sukėlė chronišką alergiją, kurios vienas iš simptomų ir buvo ta nemaloni sloga. Taigi, šįkart domimės ir bandome... +5 / 0 +5

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja O ne... ir vėl peršalau...
O ne... ir vėl peršalau... O ne...ir vėl peršalau“, - tai buvo frazė, kurią iš vyro išgirdau tuomet, kai grįžusi iš darbo pravėriau namų duris. Vargšelis pasitiko karščiuojantis, ašarojančiomis akimis, sloguojantis. „Na ką, dabar man teks imtis gydymo priemonių“, - pagalvojau sau mintyse ir nuėjau į virtuvę virti arbatos... +5 / 0 +5

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Europos krepšinio čempionatui pasibaigus: kokias traumas patyrė krepšininkai?
Europos krepšinio čempionatui pasibaigus: kokias traumas patyrė krepšininkai? Ir nors Lietuvos krepšinio komanda šiais metais Europos krepšinio čempionate nepasirodė taip gerai, kaip norėtųsi, o nugalėtojais tapo slovakai, visgi, mūsų krepšininkai atidavė visas savo paskutines jėgas ir, žinoma, patyrė traumų...Tad šiame straipsnyje apžvelgiame, kokias traumas teko patirti Lietuvos krepšininkams kelyje... +11 / 0 +11

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vyrai atvirai prisipažino, kokios intymios problemos juos kankina
Vyrai atvirai prisipažino, kokios intymios problemos juos kankina Vyrų lyties organas metų metais atlieka dvigubas, nors ir atskiras funkcijas, ir dėl to nekyla jokių problemų. Varpa, sėklidės, prostata dirba, vykdydami iš smegenų gaunamus įsakymus. Tačiau, metams bėgant, vyksta senėjimo procesas, ilgainiui organai darosi silpnesni ir nebegali funkcionuoti normaliai. Ima pranykti erekcija ar... +6 / 0 +6

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikas ir gamtos pavojai
Vaikas ir gamtos pavojai Paklaustas, kur norėtų poilsiauti, jūsų vaikas nupieš mažą namelį vidury pievos, su medžiais ir gėlėmis, dažnai su paukščiais ir tolumoje vinguriuojančia upe. Taigi, jei jūs gyvenate mieste, nuvežkite vaikutį į kaimą. Kaime vaiką viskas domins: klegantys naminiai paukščiai, darbštuolis arklys, čepsintys paršeliai.... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Gražios ir sveikos kojos: kaip įveikti kojų venų varikozę?
Gražios ir sveikos kojos: kaip įveikti kojų venų varikozę? Kiekvienai moteriai yra svarbu, jog jos kojos būtų ne tik gražios, bet ir sveikos. Tačiau labai dažnai mes net nesusimąstydamos, diena iš dienos, aliname savo kojas: avime aukštakulnius batelius, dirbame ilgai sėdimą ar stovimą darbą, dėl to sutrinka kraujotaka, prasideda įvairios ligos. +14 / 0 +14

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip suprasti vyro kūno kalbą?
Kaip suprasti vyro kūno kalbą? Ar pamenate neseniai žiniasklaidoje pasirodžiusias nuotraukas, kuriose užfiksuota buvusio Amerikos prezidento Barako Obamos ir Rusijos lyderio Vladimiro Putino susitikimas? Didžiojo dvidešimtuko (G20) susitikimo metu šių pasaulio lyderių kūno kalba buvo iškalbingesnė už tūkstančius žodžių: neryžtingas rankos paspaudimas,... +8 / -1 +7

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Graži oda: 6 grožio procedūros naudojant sodą
Graži oda: 6 grožio procedūros naudojant sodą Daugelis namuose turi sodos – ši medžiaga garsėja stipriomis savybėmis ir įvairiais naudojimo būdais. Vis dėlto mažai kas žino, kad soda neįtikėtinai veiksminga ir naudinga odos priežiūrai. +24 / -2 +22

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +17 / 0 +17

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai.
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai. Nuo pirmų saulėtų vasaros dienų į upių, ežerų pakrantes pasipila žmonės. Vandenis raižo baidarės, kanojos, valtys, ežero krantui viliojančiai moja sniego baltumo burės. Pakrantėje kirba linksmas saulės vonių ir vandens mėgėjų būrys. Vanduo, saulė, oras šventėmis paverčia žmonių šiokiadienius, atgaivina nuo darbų,... +8 / 0 +8

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +21 / 0 +21