Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija)

+4

Padidėjęs kraujo spaudimas kaip liga yra nustatomas, jei jis yra padidėjęs ilgą laiką.

Arterinė hipertenzija skirstoma į pirminę ir antrinę:

- Pirminė – jos priežastis nėra žinoma. Jos vystymuisi turi įtakos genetiniai ir aplinkos veiksniai.

- Antrinė – tai būklė, kai kraujospūdis padidėja dėl kitos pirminės priežasties. Tai sudaro apie 5–10 % padidėjusio kraujo spaudimo atvejų. Ligos, sukeliančios antrinę arterinę hipertenziją:

  • Inkstų parenchimos ligos (glomerulonefritas, diabetinė nefropatija, lėtinis pielonefritas, analgetikų sukelta nefropatija, suaugusių policistinė inkstų liga)
  • Inkstų arterijos susiaurėjimas (stenozė).
  • Pirminis hiperaldosteronizmas (tai padidėjusi hormono aldosterono sekrecija antinksčiuose)
  • Feochromacitoma (katecholaminus išskiriantis antinksčių šerdies navikas)
  • Aortos koarktacija – tai įgimtas aortos susiaurėjimas.
  • Kušingo sindromas – pasireiškia, kai yra gliukokortikoidų perteklius organizme.
  • Tirotoksikozė

Hipertenziją gali sukelti ir tam tikri vaistai: geriamosios kontraceptinės tabletės, steroidai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, imunosupresantai, simpatomimetikai, anaboliniai steroidai, eritropoetinas, monoaminooksidazės inhibitoriai.

Taip pat įtakos padidėjusiam kraujo spaudimui turi keletas gyvenimo būdo veiksnių, tokių kaip: padidėjusi kūno masė (nutukimas), didelis druskos vartojimas, alkoholio vartojimas, kofeino, kokaino, amfetamino vartojimas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Simptomai

Liga dažniausiai būna besimptomė ir nustatoma įprastų tyrimų metu. Kai kurie pirmose stadijose gali turėti tam tikrų skundų, kurie kiekvienam pasireiškia skirtingai, bet dažniausi: galvos skausmas ryte, pakaušio srityje, spengimas ausyse, gali pasireikšti širdies plakimai, skausmas krūtinės srityje, kraujavimas iš nosies, padažnėjęs šlapinimasis naktį.

Vėliau, ligai progresavus ir perėjus į II stadiją, yra pažeidžiami „organai-taikiniai“ (smulkiosios ir stambiosios kraujagyslės, širdis, inkstai, centrinė nervų sistema) ir prasideda jų simptomatika: išsivysto krūtinės angina (skausmas krūtinės srityje, kuris prasideda fizinio krūvio metu, vėliau, ligai progresuojant, gali prasidėti ir ramybės laikotarpiu), jei yra smegenų pažeidimas – išsivysto hipertenzinė encefalopatija (prasideda atminties sutrikimas, nesuvokia ką šneka, nepagauna žodžių, sulėtėjusi orientacija, negali susikaupti, orientacija sutrikusi), taip pat gali pradėti mirgėti akyse, sumažėti akiplotis.

III stadijos metu jau prasideda organų pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, galvos smegenų insultas, inkstų funkcijos nepakankamumas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Ligos eiga

Kraujo spaudimas – tai dydis, nurodantis spaudimą į kraujagyslės (arterijos) sienelę, kai kraujas yra pumpuojamas iš širdies per kūną. Dienos metu kraujospūdis gali kisti: tai padidėti, tai sumažėti. Bet jei jis užsilaiko padidėjęs ilgą laiką – tai gali sukelti tam tikrų problemų.

Normalus kraujo spaudimas yra 120/80mmHg. Viršutinis skaičius vadinamas sistoliniu kraujo spaudimu (čia – 120), apatinis – diastoliniu (čia – 80).

Kai kraujo spaudimas yra didesnis už normalų, bet yra iki 139/89mmHg, ši būklė vadinama prehipertenzija.

Virš 140/90mmHg – diagnozuojama hipertenzija:

I stadija – 140–150mmHg sistolinis ir/arba 90–99mmHg diastolinis

II stadija – >159mmHg ir/arba >99mmHg

Kraujospūdis didėja veikiant įvairiems genetiniams bei aplinkos (didelis druskos vartojimas, sutrikusi hormonų pusiausvyra organizme, nutukimas, inkstų ligos ir kiti jau minėti faktoriai) veiksniams.

Taip pat senstant gali išsivystyti hipertenzinė liga, nes Jūsų kraujagyslės tampa standesnės, mažiau elastingos su amžiumi. Tai lemia padidėjusi kraujo spaudimą.

Pradžioje, kaip jau buvo minėta, padidėjęs kraujo spaudimas dažnai nesukelia jokių simptomų, todėl dar yra vadinamas „tyliuoju žudiku“. Tai yra pirmoji ligos stadija, ji dar nėra komplikuota, dar nėra organų-taikinių (smulkiosios ir stambiosios kraujagyslės, širdis, inkstai, centrinė nervų sistema) pažeidimo.

II stadijos metu nustatomas bent vienas organų-taikinių pažeidimo požymis. Pvz.: kairiojo skilvelio padidėjimas, krūtinės angina, atminties, koordinacijos sutrikimai, mirgėjimas akyse ir t.t. Bet šios stadijos metu inkstų pažeidimų dar nėra.

III stadijos metu atsiranda įvairių organų-taikinių pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, širdies ritmo sutrikimas, galvos smegenų infarktas, regos sutrikimai, inkstų funkcijos nepakankamumas.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Diagnostika

Svarbiausias tyrimas – kraujospūdžio matavimas. Kraujospūdį reikia matuoti kartotinai, netgi kelis kartus per parą. Tik ilgą laiką padidėjęs kraujospūdis galimas traktuoti kaip hipertenzinė liga.

Galima daryti ir papildomų tyrimų, kurie padėtų nustatyti ligos komplikacijų išsivystymo riziką: lipidograma ir gliukozės tyrimas padeda nustatyti išeminės ligos išsivystymo riziką, taip pat galima atlikti EKG, širdies echoskopija.

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Gydymas

Hiperteziją galim tik kontroliuoti antihipertenziniais vaistais, o ne išgydyti.

Komplikacijos būna negydant, todėl vartojant vaistus, kuriuos Jums paskyrė gydytojas, ir kontroliuojant kraujospūdį atitolinam komplikacijų pasireiškimo galimybę. 

Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija). Profilaktika

Maitintis sveikai. Stengtis valgyti daug vaisių ir daržovių, kurie turi daug mineralų (pvz.: kalio), daug ląstelienos. Taip pat savo į savo mitybos racioną reikia įtraukti maistą, kuriame yra mažai riebalų bei cholesterolio.
Reikia mažinti suvartojamos druskos kiekį.

Būtina stengtis išlaikyti normalų kūno svorį, būti fiziškai aktyviam.

Svarbu nerūkyti, limituoti alkoholio vartojimą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25