Insultas (Smegenų infarktas)

+2

Insultas – tai ūmus galvos smegenų pažeidimas, kurį sukelia sutrikusi smegenų kraujotaka.

Smegenys ypač jautrios deguonies ir maisto medžiagų, atnešamų su krauju, trūkumui, todėl kraujotakos sutrikimai smegenyse lemia greitą smegenų ląstelių žūtį.

Išeminis ir hemoraginis insultas. Insultas gali ištikti dėl staiga užsikimšusios smegenų arterijos (išeminis insultas) arba dėl plyšusios kraujagyslės (hemoraginis insultas).

Insultas – liga, vis dažniau ištinkanti ir jaunus žmones

„Limitas, kai dar galima taikyti ankstyvas gydymo priemones, pirmosios 4 val. 30 min., todėl itin svarbu fiksuoti susirgimo laiką.“ 

Išsamiai apie pirmuosius insulto požymius, priežastis ir pirmąją pagalbą:
Insultas – liga, vis dažniau ištinkanti ir jaunus žmones »

Insultas (Smegenų infarktas). Simptomai

 • Sunkumai einant ir judant. Insultą patyręs žmogus gali prarasti pusiausvyrą ir suklupti, gali svaigti galva.
 • Kalbos sutrikimas. Taip pat pasireiškia sunkumai kalbant, neaiškiai tariami žodžiai, gali atsirasti kalbos suvokimo sutrikimų.
 • Veido ir galūnių silpnumas. Staigiai pasireiškęs veido, rankos ar kojos silpnumas ar paralyžius taip pat gali būti insulto ženklas. Ypač jei šie simptomai pasireiškia tik vienoje kūno pusėje (pavyzdžiui, bandant nusišypsoti vienas burnos kampas nusvyra arba keliant abi rankas, viena kyla normaliai, o kita nusvyra).
 • Regos sutrikimai. Suprastėjęs matymas irgi būdingas insultui. Matymas lyg per miglą, dvigubėjimas akyse ar net apakimas gali reikštis vienoje ar abiejose akyse.
 • Staigus, aštrus galvos skausmas. Galvos skausmas, lydimas vėmimo, svaigulio ar sąmonės sutrikimo, taip pat gali būti insulto simptomas.
   

Insultas (Smegenų infarktas). Ligos eiga

Dvi pagrindinės insultų rūšys – tai išeminis ir hemoraginis insultas.

Išeminis insultas. 85 % visų insultų yra išeminiai. Jie išsivysto dėl to, kad užsikemša tam tikra smegenų arterija ir nutrūksta kraujo pritekėjimas į tos kraujagyslės maitinamą smegenų sritį. Dėl to smegenų ląstelėms ima trūkti deguonies ir maisto medžiagų (ypač gliukozės) ir jos ima sparčiai žūti. Išeminis insultas sukelia simptomus, atspindinčius pažeistos smegenų srities veiklą (jei pažeidžiama smegenų sritis, atsakinga už kalbą, – sutrinka kalbos funkcija). Dėl to pagal pasireiškiančius simptomus gana nesunkiai galime nustatyti, kokia smegenų sritis pažeista.

Kraujagyslė gali užsikimšti dėl įvairių priežasčių. Ją gali užkimšti aterosklerotinės plokštelės, susidariusios arterijoje, taip pat trombai (esant širdies ritmo sutrikimams, širdyje sutrinka normali kraujo tėkmė ir dėl to joje gali susidaryti trombų, kurie atitrūkę su kraujo srove gali būti nunešti iš širdies iki smegenų arterijų ir jas užkimšti). Taip pat smegenų kraujagysles užkemšantys trombai gali susidaryti dėl kraujo ligų (tai vadinamoji hiperkoaguliacinė būklė, kai suintensyvėja kraujo krešėjimas ir kraujagyslėse susidaro trombų).

Hemoraginis insultas. Šio tipo insultas kur kas retesnis. Jis sudaro vos 15 % visų insultų atvejų. Hemoraginį insultą sukelia išsiliejęs kraujas į smegenis, kai pažeidžiamos kraujagyslės.

Kraujagyslės gali būti pažeistos dėl:

 • galvos traumos;
 • nuolat padidėjusio ir nereguliuojamo kraujo spaudimo;
 • kraujagyslės aneurizmų (aneurizma – tai įgimtas kraujagyslės sienelės išsigaubimas; ji turi gana silpną - sienelę ir dėl to lengvai plyšta esant padidėjusiam kraujo spaudimui);
 • smegenyse esančių navikų.
   

Hemoraginio insulto vietą atpažinti yra sunkiau nei išeminio, nes išsiliejęs kraujas spaudžia gretimas, nuo insulto vietos kiek labiau nutolusias sritis ir dėl to gali pasireikšti simptomai, būdingi ir tolimesnių smegenų sričių pažeidimams.

 

Insultas (Smegenų infarktas). Diagnostika

Kad parinktų tinkamiausią gydymą, gydytojas pirmiausiai privalo nustatyti insulto tipą (hemoraginis, išeminis) ir insulto pažeistą smegenų sritį. Taip pat tai, ar simptomų nesukėlė kita liga – navikas ar vartojami vaistai. Insulto diagnozės patvirtinimui ar atmetimui gydytojas gali atlikti kelis tyrimus.

Fizinis paciento ištyrimas. Atliekama paciento ar jo artimųjų apklausa. Taip pat matuojamas kraujo spaudimas, išklausoma širdies veikla, gali būti tikrinamos akių dugno kraujagyslės.

Kraujo tyrimai. Svarbu atlikti ir kraujo tyrimus, nustatyti, kaip greitai kraujas kreša, gliukozės koncentraciją kraujyje ir kitus biocheminius kraujo rodiklius.

Komiuterinė tomografija. Svarbiausias tyrimas nustatant insultą, jo rūšį ir vietą – kompiuterinė tomografija. Kompiuterinės tomografijos metu, naudojant rentgeno spindulius, sukuriamas smegenų atvaizdas. Pagal šį atvaizdą gydytojas nustato smegenų pažeidimą ir gali jį apibūdinti.

Magnetinio rezonanso tyrimas. Taip pat labai išsamų ir aiškų smegenų atvaizdą galima gauti naudojant magnetinio rezonanso tyrimą. Visgi esant ūmiai būklei, kai reikia imtis gydymo ir pagalbos nedelsiant, jis nenaudojamas, nes užima per daug laiko. Šis tyrimas labiau tinkamas smegenų pakitimams nustatyti, jau praėjus kuriam laikui po insulto.

Angiografija. Dar vienas tyrimas, naudojamas smegenų kraujagyslių ištyrimui – tai angiografija. Jo metu į kraujagyslę yra suleidžiama kontrastinės medžiagos (dažo), kuris leidžia matyti kraujagysles, darant rentgeno nuotrauką ar atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą.

Insultas (Smegenų infarktas). Gydymas

Insultas – gana sunkiai gydoma būklė. Pirmiausia reikia sureguliuoti esmines gyvybines funkcijas:

 • palaikyti normalų kraujospūdį,
 • taikyti deguonies terapiją,
 • sureguliuoti gliukozės koncentraciją kraujyje ir temperatūrą.


Trombą tirpdantys vaistai. Gydant išeminį insultą svarbiausias tikslas – grąžinti smegenų aprūpinimą krauju. Tai daroma vaistais tirpinant susidariusį trombą, kuris blokuoja kraujagyslę (naudojami trombolitikai, pavyzdžiui, alteplazė).

Kraujo krešėjimą slopinantys vaistai. Taip pat naudojami ir kiti vaistai, kurie slopina kraujo krešėjimą (antiagregantai, antikoaguliantai).

Hemoraginio insulto gydymo tikslai: kraujavimo į smegenis stabdymas ir spaudimo smegenyse (intrakranijinio spaudimo) mažinimas. Taip pat, jei medikamentinis gydymas neefektyvus, o situacija grėsminga gyvybei, kraujavimas gali būti stabdomas ir chirurginiu būdu

Insultas dažnai sukelia ilgalaikių padarinių: kalbėjimo, judėjimo ir kitokių sutrikimų, todėl dažnai reikalinga ir ilgalaikė reabilitacija po ištikusio insulto.

Insultas (Smegenų infarktas). Profilaktika

Kraujospūdžio normalizavimas. Norint išvengti insulto, būtina reguliariai tikrintis kraujo spaudimą, o jei jis padidėjęs, reikia nedelsiant jį reguliuoti. Padidėjęs kraujospūdis – tai viena pagrindinių šios ligos priežasčių.

Sveika mityba. Taip pat svarbu mažinti cholesterolio koncentraciją kraujyje, reguliuoti mitybą ir mažinti suvartojamų sočiųjų riebalų rūgščių (jų ypač gausu gyvuliniuose riebaluose) kiekį.

Sveika gyvensena. Rūkymo ir alkoholio atsisakymas, fizinis aktyvumas, normalaus kūno svorio palaikymas taip pat padės sumažinti insulto riziką.

Insultas (Smegenų infarktas). Kita

Atminkite, kad tai ūmi būklė, reikalaujanti neatidėliotinų pagalbos veiksmų ir gydymo. Tad ką daryti, jei pastebite insulto simptomus?

 • Neignoruokite simptomų. Susirūpinkite, net jei pasireiškia vos vienas simptomas ar simptomai nestipriai išreikšti.
 • Nelaukite. Insulto metu kiekviena minutė itin svarbi.
 • Kvieskite pagalbą. Nedelsiant skambinkite skubios pagalbos telefonu 112 ir kvieskite greitąją pagalbą, jei pastebėjote vieną ar daugiau insulto simptomų ir jie trunka daugiau nei kelias minutes.
 • Įsidėmėkite laiką, kada prasidėjo simptomai. Tai gali būti svarbu gydytojui, pasirenkant gydymo taktiką.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Klausimai, kurie padės suprasti, ar verta sunerimti dėl lytinės funkcijos
Klausimai, kurie padės suprasti, ar verta sunerimti dėl lytinės funkcijos Priešlaikinė ejakuliacija – tai dažnai pasitaikantis lytinės funkcijos sutrikimas. Teigiama, kad šią problemą patiria nuo trijų iki penkių vyrų iš dešimties, tačiau vos kas dešimtas vyras išdrįsta dėl priešlaikinės ejakuliacijos kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus. Penki paprasti klausimai gali padėti suprasti,... +3 / 0 +3

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24