Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą

Spalio 21, 2019 | Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – nepiktybinės kilmės prostatos padidėjimas. Ji labai dažna tarp brandaus ir senyvo amžiaus vyrų (dažniausiai pasitaiko vyresniems nei 50 metų vyriškosios lyties atstovams). Visuomenėje ši patologija žinoma tiesiog kaip „padidėjusi prostata“. 


Kas yra GPH?

GPH yra urogenitalinės sistemos sutrikimas, kurį lydi nemalonūs simptomai. Kitaip jie vadinami apatinių šlapimo takų simptomais ir apima su šlapimo išsiskyrimu susijusias problemas. Tokių sveikatos būklės pakitimų atsiranda dėl to, kad didėjanti prostata (kitaip ji vadinama priešine liauka) pradeda vis stipriau spausti šlaplę ir trukdo normaliam šlapimo pasišalinimui. Ignoruojant apatinių šlapimo takų simptomus didėja rizika, kad kils ir rimtesnių sveikatos sutrikimų. Vienas iš jų – šlapimo pūslės obstrukcija. 

 

Kokie GPH simptomai?

Minėtieji apatinių šlapimo takų simptomai apima šiuos ir kitus sveikatos nusiskundimus, paprastai atsirandančius dėl to, kad priešinė liauka spaudžia vamzdelį (šlaplę), kurio šlapimas nuteka iš šlapimo pūslės:

  • Dažnesnis šlapinimasis arba poreikis šlapintis dieną;
  • Dažnesnis šlapinimasis arba noras šlapintis naktį (nikturija);
  • Šlapimo susilaikymas ir sunkumai šlapinantis;
  • Skausmas, deginimas, dilgčiojimas ir kiti nemalonūs pojūčiai šlapinantis;
  • Lėta, silpna, trūkinėjanti šlapimo srovė;
  • Ilgas laukimas iki šlapimo tekėjimo pradžios;
  • Jausmas, kad šlapimo pūslė nėra ištuštinta (net ir nusišlapinus);
  • Lytinio potraukio ir aktyvumo pakitimai. 

 

Panašūs simptomai būdingi ir kitoms prostatos ligoms

"Pacientui būtina suprasti, kad gydymas vaistais trunka ilgai (mėnesius ar net metus), be to, labai svarbus reguliarus ir atsakingas vaistinių preparatų vartojimas."

Kokios GPH priežastys?

Mokslas dar negali tiksliai įvardinti, kokios yra GPH priežastys, tačiau dažniausiai minimi du rizikos faktoriai:

1)      Vyro amžius – GPH tikimybė didėja su vyriškosios lyties atstovo amžiumi;

2)      Vyriškų hormonų apykaitos pakitimai – šiuo atveju svarbiausias testosteronas, kurio įtaka priešinei liaukai labai didelė. 

 

Kaip diagnozuojama GPH?

Tikslią diagnozę nustato tik gydytojas. Vyrui reikėtų nedelsti ir nekentėti nemalonių simptomų – apsilankymas pas gydytoją gali padėti grąžinti kokybišką gyvenimą. Labai svarbus ir partnerės vaidmuo – dažnas vyras nedrįsta kreiptis į specialistus, tad būtina jį padrąsinti, nuraminti, galbūt netgi palydėti į gydytojo kabinetą.

Konsultacijos metu svarbu išsamiai pakalbėti apie pasireiškiančius apatinių šlapimo takų simptomus, lytinio gyvenimo pokyčius bei kitus patiriamus pojūčius. Gydytojas gali paprašyti atsakyti į keletą testo klausimų ir atlikti tam tikrų tyrimų – tai padės greitai ir patikimai nustatyti diagnozę. 

 

Kaip gydoma GPH?

Labai svarbus kai kurių įpročių pakoregavimas:

  • Varginant nikturijai patariama prieš naktį nevartoti daug skysčių. Tikėtina, kad naktį reikės mažiau kartų keltis ir skubėti į tualetą. Dažnas šlapinimasis naktį gali sukelti ir miego problemas, o  ilgalaikės miego problemos didina kitų ligų riziką.
  • Patariama sumažinti alkoholinių gėrimų ir kofeino turinčių gėrimų vartojimą arba visai jų atsisakyti, mat tokie gėrimai didina šlapimo išsiskyrimą.
  • Su gydytoju vertėtų padiskutuoti, ar kitoms būklėms gydyti vartojami vaistai (jei tai aktualu) nesukelia panašaus poveikio – galbūt būtų galima pakeisti gydymą.
  • Kai kurie maisto produktai taip pat turi diuretinį poveikį, pavyzdžiui, arbūzai. Tokių maisto produktų patariama vartoti mažiau, ypatingai prieš naktį.
  • Rekomenduojama palaikyti normalų kūno masės indeksą, nes antsvoris turi neigiamą įtaką šlapimo organų funkcijai. Be to, antsvoris kenkia ir lytiniam gyvenimui ir kitoms organų sistemoms.
  • Patariama nevartoti daug skysčių prieš svarbius susitikimus bei kitus įvykius. Reikėtų visada pasirūpinti, kad netoliese būtų tualetas, jei jo skubiai prireiktų. 

 

Patvirtinus GPH diagnozę gydytojas gali skirti medikamentinį arba chirurginį gydymą. Esant reikalui gydymo metodai kombinuojami. 

 

Pacientui būtina suprasti, kad gydymas vaistais trunka ilgai (mėnesius ar net metus), be to, labai svarbus reguliarus ir atsakingas vaistinių preparatų vartojimas.  Negalima gydymo nutraukti savavališkai (nors situacija, atrodo, labai pagerėjo). Receptinius vaistinius preparatus paskirti gali tik gydytojas, o prieš vartojant bet kokius kitus vaistus, taip pat būtina pasitarti su gydytoju ir (arba) vaistininku. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Erekcijos funkcijos sutrikimas arba erekcijos disfunkcija yra būklė, kai nepavyksta pasiekti ir (arba) palaikyti reikiamo varpos standumo, reikalingo pilnaverčiam lytiniam aktui atlikti. Ši problema dažnesnė tarp brandaus amžiaus lytiškai aktyvių vyrų, tačiau ji užklumpa ir net labai jaunus vyriškosios lyties atstovus. Kaip erekcija susijusi su bendra organizmo būkle ir kokios jos disfunkcijos gydymo galimybės?

Plačiau:

Apie erekcijos funkcijos sutrikimą ir jo gydymą
+2
+2 -0
  • Vyrų ligos
  • Gerybinis prostatos išvešėjimas
  • Gerybinė prostatos hiperplazija
  • Hormonai
  • Prostata
  • Skausmingas šlapinimasis

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *