Autoimuninis hepatitas

+1
+2 -1
1

Autoimuninis hepatitas – tai lėtinė nežinomos kilmės liga, pasireiškianti besitęsiančiu kepenų uždegimų, ilgainiui progresuojančiu į kepenų cirozę. Manoma, jog ši liga yra autoimuninė, tai yra, jos metu imuninės sistemos ląstelės kovoja prieš nuosavas kepenų ląsteles. Nėra aišku, kaip ši liga išsivysto, bet manoma, kad ją paskatinti galėtų kitos ligos, toksinai ar vartojami vaistai. Nustatyti autoimuninio hepatito rizikos veiksniai. Tai: moteriška lytis, įvairios bakterinės ar virusinės infekcijos, tam tikrų vaistų vartojimas (kai kurių antibiotikų ar vaistų, mažinanči cholesterolio kiekį kraujyje), paveldimumas, gretutinės autoimuninės ligos.

Skiriami du autoimuninio hepatito tipai. Pirmasis (klasikinis) tipas yra dažnesnis ir gali prasidėti bet kokiame amžiuje. Apie pusė sergančiųjų šio tipo autoimuniniu hepatitu taip pat serga dar kokia nors autoimunine liga, pavyzdžiui, tiroiditu, reumatoidiniu artritu ar opiniu kolitu. Antrojo tipo autoimuninis hepatitas, nors gali išsivystyti ir suaugusiems, yra labiausiai būdingas mergaitėms ar jaunoms merginoms. Šis susirgimas taip pat būna dažnai asocijuotas su kitais autoimuniniais sutrikimais.

 

Negydomas autoimuninis hepatitas sukelia kepenų randėjimą, kuris, laikui bėgant, nulemia kepenų cirozės, o vėliau ir kepenų funkcijos nepakankamumo išsivystymą. Anksti diagnozavus ir pradėjus gydymą, šis susirgimas gali būti sėkmingai kontroliuojamas vaistais. Jeigu medikamentinis gydymas nėra veiksmingas ar liga yra stipriai pažengusi, atliekama kepenų transplantacija. 

Autoimuninis hepatitas. Simptomai

Autoimuminis hepatitas gali pasireikšti labai įvairiai. Šio susirgimo metu atsirandantys simptomai gali būti labai nežymūs arba stipriai varginantys. Kartais jie išryškėja pamažu,  o kartais liga užklumpa staiga. Pagrindiniai autoimuninio hepatito simptomai yra: nuovargis, pilvo skausmas, niežulys, odos ir akių obuolių pageltimas, sąnarių ir raumenų skausmas, kepenų padidėjimas, pykinimas ir vėmimas, apetito stoka, įvairūs odos bėrimai, patamsėjęs šlapimas, pašviesėjusios išmatos, odos kraujagyslių anomalijos. Moterims taip pat gali išnykti menstruacijos. 

Susiję straipsniai

  • Liga, perejusi i kepenu cirozes stadija dazniausiai nepasiduoda visiskam isgydymui. Bent jau as 3 metus naudodama Ursofalk ir kartais Prednezolona tik pristabdydavau uzdegima… Ir ieskodama sprendimo patekau pas daktarus Vokietijoj ir man skyre Budenofalka, kuri per 6men. vartojant visiskai sunaikino uzdegima visi kepenu biocheminiai tyrimai atsistate i leistinas normas. Aisku vaistus vartoju ir toliau. Gaila tik kad Vilniuje gyde kaip PBC ir nieks neatsizvelge i faktiska liga „Autoimunini Hepatita overlap PBC”, kuris tik ir gydomas dazniausiai su Budenofalku, nes lokalinis vaisto veikimas eina tik kepenyse ir turi mazai salutinio poveikio ilgai vartojant.
    Kadangi liga reta, Informacijos apie tai mazai, tai dalinuosi savo patirtimi.

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *