Egzema

0
+1 -1

Terminas egzema apima grupę alerginių uždegiminių odos ligų, kitaip vadinamų dermatitais. Dažniausiai šis terminas naudojamas kaip atopinio dermatito sinonimas. Kartais vartojamas ir atopinės egzemos terminas, pabrėžiant, kad liga yra įgimta.

Atopinis dermatititas – tai lėtinis, atsinaujinantis, nuolat kintantis ir keičiantis savo vietą odos uždegimas. Ši egzemos forma yra susijusi su atopija – įgimta organizmo savybe į įvairius aplinkos dirgiklius reaguoti alergine reakcija. Kitaip tariant, organizmas per jautriai reaguoja į medžiagas, kurios kitam nesukelia alergijos. Turintys atopinį dermatitą asmenys yra linkę sirgti alergine sloga bei astma.

Priežastys, dėl kurių susergama atopiniu dermatitu, mokslininkų nėra iki galo išaiškintos. Ši liga siejama su paveldėjimu ir aplinkos veiksnių sąveika.  Žmogui, turinčiam polinkį sirgti egzema, susidūrus su ligą provokuojančiais veiksniais, tokiais kaip namų dulkių erkutės, pelėsiniai grybeliai, žiedadulkės, tam tikri maisto produktai ar netgi klimatas, gali pasireikšti ligos simptomai.

Atopinio dermatito išsivystymas siejamas ir su sutrikusiu odos gebėjimu sulaikyti drėgmę. Odai išsausėjus, sutrinka jos barjerinė funkcija ir taip silpnėja jos atsparumas aplinkos dirgikliams.

Stresas, kuris dažnai siejamas su atopiniu dermatitu, gali pabloginti būklę, tačiau pačios ligos nesukelia.

Egzema. Simptomai

Pagrindinis atopinės egzemos simptomas yra niežėjimas. Jis yra sunkus ir lengvai išprovokuojamas. Nukasymų vietose atsiranda išbėrimai.

Esant ūmiai ligos eigai išbėrimo vietose oda paraudusi, gali atsirasti mazgelių ar pūslelių. Šios pūslelės plyšta ir atsiveria žaizdelės, kitaip dar vadinamos erozijos. Erozijoms gyjant, jos apsitraukia šašu, kuris su laiku nukrenta. Pažeidimo vietose oda gausiai pleiskanoja. Dėl stipraus niežėjimo odoje matyti nukasymo žymės.

Poūmė egzema panaši savo eiga, tačiau išbėrimai ne tokie gausūs, mažiau nukasymų ir susidariusių erozijų.

Lėtinės egzemai būdinga odos lichenifikacija. Tokia oda yra sustorėjusi, tamsesnė, jos piešinys atrodo ryškesnis. Lichenifikacija vystosi dėl užsitęsusio uždegimo ir nuolatinio odos kasymo, išvešėjus viršutiniam odos sluoksniui epidermiui.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *