Terminas egzema apima grupę alerginių uždegiminių odos ligų, kitaip vadinamų dermatitais. Dažniausiai šis terminas naudojamas kaip atopinio dermatito sinonimas. Kartais vartojamas ir atopinės egzemos terminas, pabrėžiant, kad liga yra įgimta.
Atopinis dermatititas – tai lėtinis, atsinaujinantis, nuolat kintantis ir keičiantis savo vietą odos uždegimas. Ši egzemos forma yra susijusi su atopija – įgimta organizmo savybe į įvairius aplinkos dirgiklius reaguoti alergine reakcija. Kitaip tariant, organizmas per jautriai reaguoja į medžiagas, kurios kitam nesukelia alergijos. Turintys atopinį dermatitą asmenys yra linkę sirgti alergine sloga bei astma.
Priežastys, dėl kurių susergama atopiniu dermatitu, mokslininkų nėra iki galo išaiškintos. Ši liga siejama su paveldėjimu ir aplinkos veiksnių sąveika. Žmogui, turinčiam polinkį sirgti egzema, susidūrus su ligą provokuojančiais veiksniais, tokiais kaip namų dulkių erkutės, pelėsiniai grybeliai, žiedadulkės, tam tikri maisto produktai ar netgi klimatas, gali pasireikšti ligos simptomai.
Atopinio dermatito išsivystymas siejamas ir su sutrikusiu odos gebėjimu sulaikyti drėgmę. Odai išsausėjus, sutrinka jos barjerinė funkcija ir taip silpnėja jos atsparumas aplinkos dirgikliams.
Stresas, kuris dažnai siejamas su atopiniu dermatitu, gali pabloginti būklę, tačiau pačios ligos nesukelia.