Feochromocitoma

0
+0 -0

Feochromocitoma – tai funkciškai aktyvus antinksčių šerdinės dalies navikas, kuris sekretuoja į kraują per didelį kiekį katecholamininių hormonų – dopamino, adrenalino, noradrenalino. Navikas gali būti ne tik antinksčiuose, bet ir kitose kūno vietose: pvz. nerviniuose ganglijuose.

Tikslios šios ligos priežastys dar nėra išaiškintos. Manoma, kad reikšmės turi paveldimumas, nes pastebima, kad pasitaiko ligos atvejų tarp giminių. Taip pat feochromocitoma gali būti kaip sudėtinė dalis kitų dauginių endokrininių sindromų.

Šia liga serga maždaug 2 iš 100000 gyventojų, taigi tai yra pakankamai retas sutrikimas. Moterims feochromocitoma dažnesnė nei vyrams, dažniausiai serga 40-50m. amžiaus asmenys.

Didžiąją dalį atvejų (~95 %) auglys yra gerybinis, maždaug 5cm dydžio. Jei navikas piktybinis, jis dažniausiai metastazuoja į kaulus, kepenis ir plaučius.

Feochromocitoma. Simptomai

Ligai būdingi simptomai, pasireiškiantys priepuoliais: stiprus galvos skausmas; jutimo sutrikimai, regos suprastėjimas; šaltos galūnės, išsiplėtę vyzdžiai; padidėjęs kūno prakaitavimas; šiek tiek padidėjusi kūno temperatūra; drebulys; dusulys; apsunkintas kvėpavimas; traukuliai; krūtinės, pilvo bei šono skausmai; širdies „permušimai“ (stiprus širdies plakimas, pagreitėjęs pulsas); mirties baimė; pykinimas su vėmimu ir viduriavimu; svorio netekimas; nuovargis; silpnumas.

Simptomų priepuolius išprovokuoja: fizinis krūvis; narkozė; gili pilvo apčiuopa; kūno padėties pakeitimas; stiprios emocijos; kai kurie vaistai (anestetikai, opiodai, tricikliai antidepresantai, gliukagonas, kontrastinės intraveninės medžiagos, metoklopramidas).

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *