Gūžys (Struma)

+1

Gūžys – tai nenormalus skydinės liaukos (skydliaukės) padidėjimas.

Skydliaukė yra drugelio formos liauka, išsidėsčiusi kaklo apačioje, žemiau Adomo obuolio. Gūžys dažniausiai yra beskausmis, sukelia tik kaklo deformaciją. Tačiau labai didelis skydliaukės padidėjimas gali lemti stiprų kosulį, apsunkinti kvėpavimą, rijimą.

Skydliaukė gamina hormonus (tiroksiną, trijodtironiną), kurie yra reikalingi organizmo medžiagų apykaitai reguliuoti. Skydliaukės padidėjimas nebūtinai reiškia, kad organizme yra hormonų disbalansas (padidėjusi skydliaukė gali gaminti optimalų kiekį hormonų). Kartais, kai atsiranda gūžys hormonų gali būti gaminama per daug ar net per mažai.

Dažniausia gūžio išsivystymo priežastis yra jodo trūkumas maiste. Bandydamas kompensuoti jodo trūkumą, organizmas pradeda auginti didesnę skydliaukę. Yra ir kitų susirgimo priežasčių.

Greivso liga (angl. Grave‘s disease). Sergant organizme atsiranda antikūnai, kurie sukelia skydliaukės uždegimą, dėl to ji padidėja.

Hašimoto tiroiditas – dar vienas organizmo imuninės sistemos sukeliamas uždegimas, kai sumažėja skydliaukės hormonų sintezė – dėl to ji padidėja.


Skydliaukės dydis kinta, kai išsivysto skydliaukės vėžys, kai moteris laukiasi ir sergant nespecifiniu skydliaukės uždegimu.

Gūžys (Struma). Simptomai

Skydliaukės padidėjimas ne visada sukelia simptomus.

Jeigu vis dėlto pasireiškia ligos požymiai, jie būna tokie:

 • akivaizdžiai matomas patinimas;
 • guzelis kaklo apačioje, žemiau Adomo obuolio (pirmiausia pastebimas skutantis ar dažantis);
 • spaudimo, smaugimo jausmas gerklėje;
 • nuolatinis kosulys;
 • užkimimas;
 • sunkumas ryti;
 • sunkumas kvėpuoti. 

Gūžys (Struma). Ligos eiga

Dažniausiai ligos pradžioje žmogus nieko nejaučia. Apžiūrint save pirmiausia pastebimas nedidelis patinimas kaklo apačioje, nesukeliantis jokio diskomforto ar kitų simptomų. Ilgainiui gūžys gali vis didėti ir sukelti diskomfrotą (kosmetinį ir fizinį). Dideli gūžiai gali trukdyti kvėpuoti, ryti, žmogus kosėja, užkimsta.

Tai atvejais, kai su skydliaukės sumažėjimu ar padidėjimu siejamas gūžys, jam gali būti priskirti hormonų disbalansui būdingi požymiai:

 • nuovargis, svorio augimas (kai sumažėjusi skydliaukės hormonų gamyba);
 • irzlumas;
 • svorio netekimas;
 • nemiga (kai padidėjusi skydliaukės hormonų gamyba).

Gūžys (Struma). Diagnostika

Pirmiausiagydytojas bando apčiuopti skydliaukę pirštais. Paprašius paciento nuryti seiles, jas rijant gali būti matomas nedidelis skydliaukės padidėjimas.

Taip pat medikas turėtų atlikti kraujo tyrimą tam, kad įvertintų, ar gūžys susijęs su hormoninės skydliaukės veiklos pokyčiais. Nustatomi tam tikri antikūnai kraujyje, kurie gali turėti įtakos skydliaukės padidėjimui.

Skydliaukę taip pat galima apžiūrėti ultragarsiniu aparatu siekiant tiksliau įvertinti struktūrinius skydliaukės pokyčius.

Skydliaukės skenavimas suleidus radioaktyvių izotopų leidžia atskirti skydliaukės padidėjimą nuo piktybinių ligų. Tam taip pat gali būti atlikta biopsija (su adata ištraukiama ląstelių iš skydliaukės), kuri siunčiama gydytojui patologui – šis įvertina, ar skydliaukės ląstelės yra piktybinės ar ne.

Gūžys (Struma). Gydymas

Skydliaukės gūžio gydymas priklauso nuo skydliaukės dydžio, simptomų ir pirminės gūžio atsiradimo priežasties. Jei gūžys yra nedidelis ir nesukelia jokių rimtų negalavimų, gydymas netaikomas.

Geriamieji vaistai gali būti skiriami sergant skydliaukės uždegimu (tiroiditu). Tokiu atveju vartojami medikamentai, kurie mažina uždegimą (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, steroidiniai hormonai). Kai skydliaukės hormonų produkcija sumažėjusi, tuomet skiriama pakaitinė hormonų terapija, kuri ilgainiui sumažina padidėjusią skydliaukę.

Kai gūžys itin didelis (trukdo kvėpuoti, ryti) arba skydliaukės susirgimas piktybinis, siūloma chirurginė intervencija. Ją atliekant pašalinama visa skydliaukė arba jos dalis. Po operacijos visą gyvenimą gali reikti vartoti pakaitinę hormonų terapiją.

Dar vienas gydymo metodas – radioakyvaus jodo terapija. Ją taikant išgeriamas radioaktyvusis jodas, kuris pasiekia skydliaukę ir sunaikina jos ląsteles. Dėl šios priežasties gūžys sumažėja.

Deja, kartais gali atsirasti skydliaukės hormoninis nepakankamumas.

Gūžys (Struma). Profilaktika

Reiktų valgyti daugiau maisto, kuriame yra jodo, pavyzdžiui, vartoti  joduotą druską.Veiksmingų metodų, kurie padėtų apsisaugoti nuo autoimuninių mechanizmų sukelto skydliaukės padidėjimo, nėra.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25