Hiperparatiroidizmas

+1
+1 -0

Hiperparatiroidizmas – tai įvairių klinikinių sindromų ir simptomų visuma, kurią sąlygoja padidėjusi prieskydinių liaukų išskiriamo hormono, parathormono, koncentracija.

Prieskydinės liaukos yra keturios liaukutės išsidėsčiusios aplink skydliaukę, o jų išskiriamas parathormonas organizme, kartu su vitaminu D, reguliuoja kalcio apykaitą. Kai parathormono koncentracija padidėja, jis skatina kalcį išeiti iš kaulų į kraują, todėl kraujyje padidėja kalcio koncentracija, o kauluose sumažėja.

Hiperparatirozė gali išsivystyti dėl: prieskydinių liaukų (vienos, poros ar visų) gerybinių auglių adenomų (adenomos išskiria parathormoną), piktybinių auglių (tai labai reta priežastis), taip pat dėl liaukučių audinio išvešėjimo (tai vadinama hiperplazija).

Hiperparatirozė gali būti pirminė (dėl minėtų priežasčių) arba antrinė dėl: sumažėjusio kalcio kiekio organizme (kaip atsakas į tai, padidėja parathormono kiekis, kad padidintų kalcio kiekį), vitamino D trūkumo, inkstų funkcijos sutrikimo (nes inkstai verčia vitaminą D į organizmui galimą pasisavinti formą).

Hiperparatiroidizmas. Simptomai

Gali būti pažeidžiamos skirtingos organų sistemos:

  • Širdies ir kraujagyslių sistema: kraujospūdžio padidėjimas (hipertenzija), pulso sulėtėjimas (bradikardija).
  • Centrinė nervų sistema: sergančiajam būdingas mieguistumas, nuovargis, irzlumas, nervingumas, nemiga, mąstymo sulėtėjimas, kognityvinių (pažinimo) funkcijų sutrikimas, sąmonės sutrikimas, netgi koma.
  • Virškinimo sistema: apetito nebuvimas, vidurių užkietėjimas, pykinimas su vėmimu, skrandžio opų vystymasis, skausmas duobutėje.
  • Inkstai: troškulys, dažnas ir gausus šlapinimasis, akmenys inkstuose.
  • Kaulų pažeidimai: sąnarių ir kaulų skausmai, deformacijos, lūžiai, besivystanti osteoporozė (kaulinio audinio retėjimas).

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *