Hipertireozė (hipertiroidizmas)

0
+0 -0

Hipertireozė (hipertiroidizmas) – tai būklė, kai skydliaukės aktyvumas stipriai išauga ir ji pradeda gaminti per daug hormonų.

Skydliaukė – tai  drugelio formos endokrininė liauka, esanti kaklo priekyje, apatinėje jo dalyje, ir gaminanti hormonus, kurie kontroliuoja organizmo metabolinius procesus (riebalų ir angliavandenių sunaudojimą, baltymų gamybą, organizmo temperatūros palaikymą), bei daro įtaką širdžiai, raumenims ir kaulams.

Pagrindiniai skydliaukės hormonai yra tiroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3). Stimulą juos gaminti skydliaukė gauna iš smegenyse esančios liaukos, vadinamos hipofize. Ši liauka yra atsakinga už daugelio endokrininių liaukų veiklą. Skydliaukei ėmus gaminti pernelyg daug T3 ir T4 hormonų, pagreitėja dauguma organizmo procesų. Tokią skydliaukės hiperfunkciją gali sukelti daug įvairių sutrikimų: Greivso-Bazedovo liga (autoimuninė liga, kurios metu pasigaminę autoantikūnai prisijungia prie skydliaukės receptorių ir skatiną jos funkcijos didėjimą), nepiktybiniai skydliaukės arba hipofizės augliai, tiroiditas (skydliaukės uždegimas), per didelis jodo suvartojimas, piktybiniai kiaušidžių arba sėklidžių navikai.

Hipertireozė, ypač Greivso ligos sukelta, dažnai yra būdinga tos pačios šeimos nariams. Skydliaukės ligos yra daug dažnesnės moterims nei vyrams.

Hipertireozė (hipertiroidizmas). Simptomai

Skydliaukės hormonų kiekio padidėjimas gali sukelti didelę simptomų įvairovę: staigų svorio kritimą, nors apetitas būna padidėjęs, padidėjusį bei neritmišką širdies plakimo dažnį (tachikardiją ir aritmiją) ar širdies plakimo priepuolius (palpitacijas), padidėjusį nervingumą, dirglumą, nerimą, smulkų rankų ir pirštų drebulį (tremorą), prakaitavimą, menstruacinio ciklo sutrikimus, padidėjusį jautrumą karščiui, peristaltikos pakitimus (dažniausiai ji pagreitėja), raumenų silpnumą ir nuovargį, miego sutrikimus. Pakinta ir žmogaus išvaizda: oda tampa paraudusi, drėgna, karšta, kartais niežtinti, plaukai tampa ploni ir minkšti, gali slinkti, akys tampa išverstos, jos peršti, vaizdas dvejinasi, žmogus atrodo piktas. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *