Hipotireozė (Hipotiroidizmas)

-1
2

Hipotireozė – tai būklė, kai skydliaukė neišskiria reikiamo kiekio tiroidinių (tiroksino ir trijodtironino) hormonų. Skydliaukės hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą, esant jų trūkumui medžiagų apykaita sulėtėja.

Hipotireozės rūšys

Pirminė. Įgimta ir įgyta. Pirminė hipotireozė išsivysto dėl pačios skydliaukės ligų ir sutrikimų, pavyzdžiui, dėl skydliaukės uždegimo, spindulinio gydymo, jodo trūkumo, vaistų, slopinančių skydliaukės veiklą, operacinio jos pašalinimo.

Antrinė hipofizinė hipotireozė. Smegenyse esanti liauka hipofizė savo išskiriamu TTH hormonu reguliuoja skydliaukės hormonų sekreciją. Esant hipofizės pažeidimams, kai sutrinka TTH hormono išskyrimas, kartu sutrinka ir tiroidinių hormonų išskyrimas.

Tretinė pagumburinė hipotireozė. Pagumburis yra smegenų dalis, kuri savo išskiriamais hormonais reguliuoja hipofizės veiklą. Esant pagumburio pažeidimams ir sutrikus jo hormonų išskyrimui, sumažėja hipofizės TTH hormono ir ženkliai krinta skydliaukės hormonų koncentracijos.

Pastebėta, kad šis sutrikimas dažnesnis vyresnėms moterims. Taip pat didesnė rizika susirgti tiems žmonėms, kuriems pašalinta dalis arba visa skydliaukė, turėjusiems kaklo ir galvos srities apšvitą, vartojusiems radioaktyvų jodą.

Hipotireozė (Hipotiroidizmas). Simptomai

Įgytos hipotireozės simptomai įvairuoja priklausomai nuo to, koks jų trūkumo laipsnis.

Dažniausi įgytos hipotireozės požymiai:

- fizinio ir psichinio pajėgumo sumažėjimas;
- nuolatinisnuovargis, vangumas, motyvacijos nebuvimas ir depresija;
- oda būna pablyškusi, sausa, o nagai lengvai lūžtantys ir trapūs;
- dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos didėja kūno svoris;
- sumažėja kūno temperatūra ir ligonis netoleruoja šalčio;
- vidurių užkietėjimas;
- retas pulsas;
- žemas ir prikimęs balsas;
- moterims – menstruacijų ciklo sutrikimai, persileidimai;
- vyrams – sutrikusi sėklos gamyba.

Įgimtos hipotiroezės simptomai:

- naujagimiui būdinga ilgiau nei įprastai užsitęsusi gelta;
- vangumas;
- lėtesnis vystymasis, galimas protinis ir fizinis atsilikimas.

Hipotireozė (Hipotiroidizmas). Ligos eiga

Liga prasideda nepastebimai, jos eiga lėta, ji progresuoja pamažu. Dažnai diagnozuojama gerokai vėliau, nes tokie požymiai kaip nuovargis, svorio augimas nėra specifiniai ir žmonės jų nesureikšmina ir nesikreipia pas gydytoją.

Negydant hipotireozės, gali išsivysti komplikacijų:

- gūžys – kai skydliaukės hormonų nepakanka, ji pernelyg stimuliuojama, todėl didėja;
- psichologinės problemos – gali išsivystyti rimta depresija;
- miksedema – tai būklė, kai skydliaukės funkcija visiškai išnyksta ir išsivysto sunkaus laipsnio hipotireozė, galinti baigtis koma.
- nevaisingumas – didelis tiroidinių hormonų trūkumas gali trikdyti ovuliaciją ir sukelti nevaisingumą.

Hipotireozė (Hipotiroidizmas). Diagnostika

Ligos diagnostika remiasi apklausa ir apžiūra.

Apklausa. Išsiaiškinama, kokie požymiai vargina ligonį.

Apžiūra. Matoma sausa, pleiskanojanti, blyški oda, trapūs nagai, antsvoris, patinimas. Ligonio balsas būna žemas, kimus.

Laboratoriniai tyrimai. Atliekami kraujo tyrimai hormonų koncentracijai ištirti. Sergant hipotireoze hormonų koncentracijos skiriasi priklausomai sutrikimo rūšies.

Sergant pirmine hipotireoze būdingas padidėjęs TTH hormono kiekis ir sumažėję skydliaukės hormonų kiekiai.

Sergant antrine ir tretine hipotireoze – sumažėję tiek TTH hormono, tiek skydliaukės hormonų kiekiai. Kraujyje randamas padidėjęs cholesterolio kiekis.

Vizualiniai tyrimai. Skydliaukės echoskopija.

Scintigrama. Tyrimas, kuriuo stebimas tam tikros medžiagos kaupimasis skydliaukėje. Sergant hipotireoze ji nesikaupia arba koncentracija yra sumažėjusi.

Hipotireozė (Hipotiroidizmas). Gydymas

Pagrindinis gydymo metodas – pakaitinė skydliaukės hormonų terapija. Gydymas ilgalaikis ir turi būti dažnai atliekami kontroliniai hormonų tyrimai.

Skydliaukės hormonų dozę, atsižvelgdamas į hormonų trūkumą ir paciento savijautą bei gretutines ligas, parenka gydytojas endokrinologas.

Perdozavus skydliaukės hormonų gali atsirasti tokių požymių: 

- prakaitavimas;
- šilumos netoleravimas;
- drebulys;
- nervingumas;
- padažnėjęs pulsas.

Hipotireozė (Hipotiroidizmas). Profilaktika

Profilaktikos, norint išvengt hipotireozės, nėra. Siekiant išvengti komplikacijų labai svarbu laiku diagnozuoti ir pradėti gydymą.

Lietuvoje visiems naujagimiams atliekami tyrimai dėl hipotireozės – trečiąją gyvenimo parą imamas kraujo mėginys iš kulno ir nustatoma tiroidinių hormonų koncentracija. Laiku naujagimiui nediagnozavus hipotireozės, gali pradėti vystytis fizinis ir protinis atsilikimas.

Susiję straipsniai

  • _ / 2017-01-13 00:25:03

    Dažniausiai, sergant tireoze, kraujo tyrimas išlieka normalus, turbūt todėl kraujo tyrimas ir nebuvo paminėtas.

  • moteris / 2015-07-04 22:01:11

    O kur dingo kraujo testas?Man tiktai padarius krajo tyrimus nustate hipotiroze-nei oda sausa,nei balsas nera nei zemas,nei prikimes.

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24