Inkstų akmenligė

+2
+2 -0

Inkstų akmenligė – tai liga, kai inkstuose susiformuoja akmenukai, galintys pažeisti bet kurią šlapimo takų dalį (nuo inksto iki šlapimo pūslės). Jie formuojasi dėl daugelio priežasčių. 

Paprastai akmenys susidaro tada, kai šlapimas pasidaro labai koncentruotas ir mineralinės medžiagos gali kristalizuotis bei sulipti į akmenukus.

Sergant inkstų akmenlige nėra nustatoma vienos konkrečios priežasties, dėl kurios formuojasi akmenys. Tačiau ištyrus akmens sudėtį, galima įtarti pirminę priežastį, kuri lėmė akmenuko susiformavimą.

Yra keletas inkstų akmenų rūšių.

Didžiausią dalį inkstų akmenų sudaro kalcio akmenys. Paprastai kalcis susijungia su oksalatais ir sudaro kalcio oksalato akmenis.

Daug oksalatų yra kai kuriuose vaisiuose, daržovėse, taip pat šokolade, riešutuose. Kalcio koncentraciją organizme gali didinti dietos, kuriose gausu kalcio, dideli kiekiai vitamino D, medžiagų apykaitos ligos. Be kalcio oksalatų, kartais gali susiformuoti kalcio fosfato akmenys.

Kita akmenų grupė – struvitai. Šie akmenys yra glaudžiai susiję su šlapimo takų infekcija.

Uratiniai akmenys yra tokie akmenys, kurie formuojasi iš uratų kristalų. Jie paprastai atsiranda žmonėms, kurie valgo daug baltymų turinčio maisto ir vartoja mažai skysčių. Uratų gali padaugėti dėl medžiagų apykaitos ligos – podagros.

Cistitiniai akmenys formuojasi žmonėms, sergantiems paveldima liga, kai inkstai šalina per daug amino rūgščių.

Inkstų akmenligė. Simptomai

Dažniausi inkstų akmenligės simptomai:

- stiprus diegiantis skausmas šone ar nugaroje, žemiau šonkaulių, galintis plisti į pilvo apačią ar kirkšnies, lytinių organų sritį;
- skausmas varijuojantis;
- jaučiamas skausmas šlapinantis;
- šlapime gali būti kraujo;
- sergant šlapimo takų infekcija, būdingas nemalonus šlapimo kvapas;
- galimas pykinimas, vėmimas;
- dažnesnis šlapinimasis;
- šaltkrėtis ir temperatūros pakilimas atsiranda tuo atveju, kartu sergant ir šlapimo takų infekcija.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *