Inkstų policistozė

-1

Tai paveldima inkstų liga, kuriai būdingas daugybinių cistų inkstuose susidarymas ir didėjimas. 

Šios inkstų cistos yra pripildytos skysčio, formuojasi atskiruose nefronuose (tai funkcinis inksto vienetas, vamzdelių sistema). Asmenys, kuriems rasta inkstų cistų, taip pat gali turėti kepenų, kasos ir kitų organų cistinių darinių. Maždaug 10-15 procentų šia liga sergančių pacientų būdingi smegenų kraujagyslių sienelių išsipūtimai (vadinami aneurizmomis), kamuoja širdies problemos, randami polipai žarnose.

Yra dvi pagrindinės paveldimos ligos formos (autosominė dominantinė ir autosominė recesyvinė inkstų policistozė) bei viena nepaveldima (įgyta). 

Autosominė dominantinė ligos forma yra dažniausia, pasitaiko 90 % visų ligos atvejų. Autosominė dominantinė reiškia, kad jei vienas iš tėvų serga inkstų policistoze, yra 50 % tikimybė, kad šia liga sirgs jų vaikas, nepriklausomai nuo vaiko lyties. Visgi, 10 % atvejų nebūna šeimos istorijos, tokie atvejai – naujos mutacijos šeimoje.

Autosominė recesyvinė inkstų policistozė yra reta, jos atsiradimą lemia genų pokyčiai. Tėvai, iš kurių nei vienas neserga inkstų policistoze, gali susilaukti vaiko, sergančio šia liga, jeigu abu tėvai yra pakitusio geno nešiotojai ir tokį geną perduoda savo vaikui. Pakitusio geno nešiotojams yra 25 % tikimybė susilaukti sergančio vaiko, nepriklausomai nuo vaiko lyties.  Kuo anksčiau liga pasireiškia, tuo sunkesnė yra jos forma.

Įgyta inkstų policistozė atsiranda esant ilgalaikių inkstų problemų, ypač pacientams su inkstų funkcijos nepakankamumu, arba ilgą laiką dializuojamiems ligoniams. Šios ligos formai būdingas vėlyvas simptomų pasireiškimas (vėliau nei autosominės dominantinės ligos atveju) ir cistos kituose organuose.

Tiksli cistų formavimosi priežastis nėra žinoma. Ankstyvose stadijose cistos lemia inkstų padidėjimą, sutrikdo jų funkciją, sukelia kraujospūdžio padidėjimą, skatinamas hormono eritropoetino gaminimas (jis atsakingas už kraujo ląstelių formavimąsi), todėl tirštėja kraujas.

Inkstų policistozė. Simptomai

Pagrindiniai ligos simptomai: pilvo skausmas arba tempimas, kraujas šlapime, dažnas naktinis šlapinimasis, šonų skausmai. Kiti su inkstų policistoze susiję požymiai yra: mieguistumas, aukštas kraujo spaudimas, sąnarių skausmai, nagų anomalijos, skausmingos menstruacijos.

Autosominės dominantinės inkstų policistozės simptomai dažniausiai pasireiškia suaugusiems asmenims (30-40 metų amžiaus), nors neretai liga aptinkama tik atsitiktinai atlikus tyrimus. Šie simptomai yra: pilvo skausmas, čiuopiamos masės pilve, blyškumas, greitai atsirandančios mėlynės, aukštas kraujospūdis, inkstų akmenys, aneurizmos, divertikuliozė (pūslelės žarnose), šlapimo takų infekcijos, hematurija (kraujas šlapime), kepenų ir kasos cistos, širdies vožtuvų pakitimai.

Autosominės recesyvinės inkstų policistozės simptomai gali pasireikšti dar prieš gimimą. Vaikams, gimusiems su šia liga, inkstų funkcijos nepakankamumas pasireiškia per kelis pirmus gyvenimo metus. Pradžioje būna aukštas kraujo spaudimas, dažnos šlapimo takų infekcijos, dažnas šlapinimasis. Liga paveikia kepenis, blužnį ir kasą, todėl mažėja kraujo ląstelių kiekis, prasideda venų varikozė ir hemorojus.

Inkstų policistozė. Ligos eiga

Ligai progresuojant, visi abiejų inkstų nefronai tampa cistiški arba suspaudžiami, iškraipomi ir nebefunkcionuoja. Tuomet abu inkstai padidėja 3-4 kartus, tačiau jų funkcijos silpsta.

Dažnai žmonės, sergantys inkstų policistoze, savo sveikata susirūpina jau atsiradus komplikacijų: padidėja kraujospūdis (diagnozuojama arterinė hipertenzija), randama kraujo šlapime (nes pažeidžiamos inkstų kanalėlių sienelės), vargina skausmas dėl kraujavimų, padidėja inkstų akmenų ar infekcijos rizika. Šios komplikacijos skatina atkreipti dėmesį į ligą, kol neišsivystė visiškas inkstų funkcijos nepakankamumas. Galiausiai, inkstai padidėja tiek, kad juos tampa nesunku apčiuopti (įprastai čiuopti inkstus yra sudėtinga ir dažnai jie nejaučiami).

Inkstų policistozė. Diagnostika

Autosominės dominantinės inkstų policistozės diagnozavimui reikalingos vaizdinės priemonės – ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tyrimas. Autosominės recesyvinės ligos formos nustatomos tiriant vaisiaus ar kūdikio inkstus ultragarsu.

Tiriant pacientą aptinkamas padidėjęs kraujospūdis, pakitusios inkstų masės, pilvo įsitempimas, padidėjusios kepenys. Galimi širdies ūžesiai, aortos arba dviburio širdies vožtuvų nesandarumas. Kiti tyrimai: šlapimo tyrimas parodo baltymus arba kraują šlapime, kraujo tyrimas – kraujo ląstelių koncentracijas, smegenų angiografija – kraujagyslių pakitimus (aneurizmas).

Inkstų policistozė yra susijusi su cistomis ir kituose organuose, todėl tyrimui taikomas pilvo organų ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tyrimas.

Inkstų policistozė. Gydymas

Inkstų policistozės gydymo tikslas – sušvelninti ligos simptomus ir sulėtinti komplikacijų pasireiškimą. Autosominės dominantinės ligos formos atveju, gydymas paskiriamas kruopščiai ištyrus simptomus ir ligos istoriją. Pagrindinės gydymo kryptys: skausmo malšinimas, operacinis gydymas cistoms sumažinti ar skausmui sušvelninti, aukšto kraujospūdžio, šlapimo takų infekcijų gydymas, dializės procedūros ar inkstų transplantacija.

Autosominė recesyvinė inkstų policistozė gydoma skiriant vaistus nuo aukšto kraujo spaudimo, šlapimo takų infekcijų, taikant hormonų terapiją, dializės procedūras arba persodinant donoro inkstus.

Jei cistos yra labai skausmingos, infekuotos, kraujuoja, sukelia inkstų obstrukciją (nepraeinamumą), reikia jas sumažinti, pašalinant iš jų skystį.

Neretai reikalinga inksto ar abiejų pašalinimo operacija. Esant galutinėms ligos stadijoms taikoma dializė arba inkstų persodinimo operacijos.

Inkstų policistozė. Profilaktika

Šiandien nėra atrasta būdų apsaugoti nuo cistų formavimosi ar jų didėjimo.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25