Insulinoma

-1
+1 -2

Insulinoma – tai retas neuroendokriniškai aktyvus kasos auglys, išskiriantis insuliną, kuris mažina gliukozės koncentraciją kraujyje. 

Insulinomos kyla iš kasoje esančių Langerhanso salelių, kurias sudaro pagrinde α ir β ląstelės.  α ląstelės išskiria gliukagoną, didinatį gliukozės koncentraciją kraujyje, o β ląstelės išskiria insuliną ir taip mažina gliukozės koncentraciją kraujyje (iš jų ir kyla insulinomos). Normos atveju insulinas išsiskiria, kai organizme padidėja gliukozės koncentracija kraujyje, pavyzdžiui, pavalgius.

Susiformavusi insulinoma išskiria nenormaliai didelius insulino kiekius, net jeigu gliukozės koncentracija kraujyje yra normali. Apie 90% atvejų tai būna gerybiniai (neplintantys) augliai. Kadangi insulinomos išskiria hormoną insuliną, kuris mažina gliukozės koncentraciją kraujyje, šie augliai sukelia įvairius hipoglikemijos simptomus: regos, sąmonės, dėmesio sutrikimus. Kol kas mokslininkai nežino, kas sukelia insulinomas. Ši liga  kasmet nustatoma mažiau kaip penkiems žmonėms iš milijono. Pastebėta, kad šis auglys yra kiek būdingesnis moterims, negu vyrams, o nustatomas  jis dažniausiai 47 metų amžiaus pacientams. Dažniausiai šie augliukai būna mažesni nei 2cm dydžio, ir 90% atvejų augliukas būna tik vienas. 

Insulinoma. Simptomai

Kai kuriais atvejais žmonės, sergantys insulinoma, neturi jokių pastebimų simptomų. Nedidelės hipoglikemijos požymiai dažnai būna ignoruojami arba paniojami su kitomis būklėmis ar ligomis. Nedidelės hipoglikemijos simptomams priskiriama: vaizdo dvejinimasis arba vaizdo liejimasis, nerimas, galvos svaigimas, silpnumas, prakaitavimas, alkis, drebulys, svorio augimas.

Jeigu hipoglikemija yra didesnė, gali pasireikšti: atminties sutrikimai, dažnas širdies plakimas (tachikardija) sąmonės praradimas, traukuliai, koma. Tais retais atvejais, kada insulinoma visgi yra piktybinė ir išplinta į kitus audinius ir organus, gali pasireikšti tokie simptomai: pilvo ar nugaros skausmas, viduriavimas, gelta.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *