Karcinoido sindromas

0
+1 -1

Karcinoido sindromas – tai reta būklė, kurios metu vėžys, vadinamas karcinoidu, į kraują išskiria daug specifinių hormonų. Šie karcinoidiniai vėžiai dėl savo gebėjimų išskirti hormonus yra vadinami neuroendokrininiais. Dažniausiai jie išsivysto žarnyne (plonojoje ar storojoje žarnoje ar kirmėlinėje ataugoje), bet taip pat gali būti randami skrandyje, kasoje, plaučiuose, krūtyse, inkstuose, kiaušidėse ar sėklidėse. Karcinoido sindromas – tai visa grupė įvairių simptomų ir požymių, pasireiškiančių dėl karcinoido išskiriamų hormonų.  Iš visų asmenų, sergančių karcinoidiniais vėžiais, tik kas dešimtam žmogui pasireiškia karcinoido sindromas. 

Nėra aišku, kas sukelia karcinoidinius vėžius. Tačiau pastebėta, jog jie dažnesni žmonėms, kurie serga pirmojo tipo daugybinių endrokrininių navikų (MEN1) sindromu, ar neurofibromatoze, arba tokiems asmenims, kurių šeimose buvo karcinoidų atvejų arba vienas iš tėvų arba abu tėvai sirgo plokščialąstelinių vėžiu, ne Hodžkino limfoma, smegenų, krūties, gimdos, šlapimo pūslės ar inkstų vėžiu.

 

 

Pagrindinė karcinoido išskiriama medžiaga yra serotoninas, ji geba plėsti kraujagysles ir sukelti daug įvairių simptomų. Karcinoido sindromo gydymas susideda iš simptomų slopinimo ir paties karcinoidinio vėžio gydymo. 

Karcinoido sindromas. Simptomai

Konkretūs karcinoido sindromo simptomai gali būti įvairūs, Jie priklauso nuo to, kokias medžiagas auglys išskiria į kraują. Dažnas ligos požymis yra odos raudonis. Dažniausiai jis užplūsta epizodiškai, paveikia veido ir krūtinės odą. Jaučiamas karštis. Tokie priepuoliai gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų. Kartais jie pasireiškia be jokios pastebimos priežasties, o kartais juos provokuoja stresas, įtampa, fizinis krūvis ar alkoholio vartojimas.

Karcinoido sindromui taip pat yra būdingas veido odos pažeidimas, pasireiškiantis išryškėjusiu veniniu tinklu, sudarančiu rausvas dėmes. Dažniausiai tokios dėmės matomos ant nosies ar viršutinės lūpos. Šiai ligai būdingas ir viduriavimas. Jis būna dažnas, išmatos vandeningos, gali kamuoti pilvo skausmai.

Taip pat karcinoido sindromui būdingas pasunkėjęs kvėpavimas, primenantis astmos priepuolius, dusulį, bei dažno širdies plakimo priepuoliai. Priklausomai nuo to, kokios lokalizacijos yra pats karcinoidas, galimi įvairūs papildomi simptomai. Jeigu jis yra krūtinės ląstoje, gali pasireikšti jos skausmas, nuovargis, kosulys. Jeigu jis yra žarnyne, gali sutrikti virškinimas, atsirasti žarnų nepraeinamumas ar kraujavimas iš virškinamojo trakto. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *