Kiaušidžių navikai

-1

Kiaušidžių navikai – tai kiaušidžių srities piktybiniai augliai. Vėžys išsivysto, kai sveikose ląstelėse įvyksta mutacija ir jos tampa piktybinėmis.

Manoma, kad kiaušidžių vėžio išsivystymui daug įtakos turi genetika. Yra išskiriami trys sindromai:

Šeiminis kiaušidžių ir krūties vėžio sindromas – kai krūties ir kiaušidžių piktybinius auglius turi artimos giminės (pirmos ir antros kartos).

Specifinis šeiminio kiaušidžių vėžio sindromas – kai kiaušidžių vėžinių susirgimų pasitaikė dviem ir daugiau pirmos eilės giminių.

Antrojo tipo Lynčo sindromas – kai prie kiaušidžių vėžio diagnozuojamas ir kitų organų vėžys, pvz. gimdos, krūties, storosios žarnos.

Taip pat yra nemažai rizikos faktorių, padidinančių tikimybę vėžiniui susirgimui atsirasti: nėštumo nutraukimai; žalingi įpročiai tokie kaip rūkymas ar alkoholis; kitų organų vėžiniai susirgimai praeityje; didesnėje rizikos grupėje yra negimdžiusios moterys, sirgusios lėtinėmis mažojo dubens organų ligomis, turėjusioms dirbtinių apvaisinimų, taip pat didesnę riziką apsirgti turi vyresnio amžiaus moterys bei moterys po menopauzės.

Yra skiriami keli kiaušidžių vėžio tipai: epitelinis navikas (dengiamųjų ląstelių navikas); germinalinių ląstelių navikas (iš ląstelių, gaminančių kiaušinėlius), stromos navikas (iš ląstelių, išskiriančių hormonus).

Kiaušidžių navikai. Simptomai

Kiaušidžių vėžio simptomai nėra specifiški. Esant pirmosioms stadijoms didžiąją dalį atvejų nebūna jokių simptomų. Jie pasireiškia tik vėlesnėse stadijose dėl metastazių (išsisėjusių vėžinių ląstelių) į žarnyną. Gali kamuoti tokie požymiai kaip: diskomfortas ar skausmas pilvo srityje; besikaitaliojantys viduriavimas bei vidurių užkietėjimas; sunkumas ir pilnumas pavalgius; pakitusios formos išmatos (panašios į kaspiną). Jeigu auglys perauga storosios žarnos gleivinę, ligonė gali pradėti kraujuoti.

Taip pat sergančiajai krenta kūno svoris, pasireiškia nuovargis, smarkiai padidėja pilvo apimtis dėl skysčio kaupimosi jame, pasunkėja šlapinimasis – norisi šlapintis dažnai, bet nedideliais kiekiais.

Paskutinėje vėžio stadijoje, dėl metastazės į bambą, ligonė pastebi raudonumą ir šlapiavimą bambos srityje.

Kiaušidžių navikai. Ligos eiga

Kadangi pirmosios stadijos dažnai būna besimptomės, šis vėžys iš lėto progresuoja, auga, kol gali peraugti  tiesiąją žarną, šlapimo pūslę ir pažeisti šiuos organus.

Dėl didelio kiekio skysčio, susikaupusio pilvo ertmėje, gali sutrikti kvėpavimas, išsivystyti širdies nepakankamumas. Yra skiriamos keturios stadijos:

IA – auglys tik vienoje kiaušidėje, auglio kapsulės vientisumas nepažeistas ir neaptinkama metastazių.

IB – augliai abejose kiaušidėse, auglio kapsulės vientisumas nepažeistas ir  metastazių nėra.

IC – augliai abejose kiaušidėse, pažeistas auglio kapsulės vientisumas, tačiau metastazių neaptinkama.

IIA – auglys išplinta už kiaušidžių ribų į gretimus organus – gimdą, kiaušintakius, tačiau metastazių neaptinkama.

IIB – auglys išplitęs į mažojo dubens audinius, bet metastazių nėra.

IIC – auglys išplitęs į mažojo dubens audinius, kiaušintakius, gimdą, bet metastazių neaptinkama.

IIIA – yra metastazės į pilvaplėvę, bet metastazių į tolimesnius organus ir gretimus limfinius mazgus nėra.

IIIB – metastazės mažesnės nei 2cm, išplitusios į pilvaplėvę, bet į tolimesnius organus ir gretimus limfinius mazgus metastazių nėra.

IIIC – metastazės didesnės nei  2cm išplitusios į pilvaplėvę, tačiau į tolimesnius organus ir gretimus limfinius mazgus nėra.

IV – metastazės randamos gretimuosiuose limfmazgiuose arba tolimesniuose organuose.

Kiaušidžių navikai. Diagnostika

Ligos diagnostika remiasi:

Apklausa – išsiaiškinami sergančiąją varginantys ligos simptomai.

Apžiūra – gydytojas gali apčiuopti naviką per makštį arba tiesiąją žarną.

Vizualiniai tyrimai – ultragarsas, kompiuterinės tomografijos tyrimas, magnetinio rezonanso tyrimas. Jie skirti naviko lokalizacijai, peraugimui, tolimosioms metastazėms nustatyti.

Vėžio žymens tyrimas

Biopsija – pagrindinis tyrimas vėžio diagnozei patvirtinti. Imamas auglio mėginys ir siunčiamas į laboratoriją, kur nustatomos piktybiškai pakitusios ląstelės.

Kiaušidžių navikai. Gydymas

Dažniausiai kiaušidžių vėžio gydymui yra taikomas kombinuotas gydymas. Gydymo metodai:

Operacinis gydymas – jo metu gali būti pašalinamos abi kiaušidės, kiaušintakiai, gimda, jeigu reikia – gretimieji limfmazgiai. Jeigu vėžio stadija pradinė, užtenka pašalinti vieną kiaušidę su kiaušintakiu, taip išsaugomas moters vaisingumas.

Chemoterapinis gydymas – gydymas vaistais, naikinančiais vėžines ląsteles.

Kiaušidžių navikai. Profilaktika

Norint sumažinti tikimybę apsirgti kiaušidžių vėžiu reikėtų: vengti nėštumo nutraukimų; nenorinčioms pastoti derėtų naudoti kontraceptines priemones.

Taip pat norint aptikti vėžį ankstyvoje stadijoje, reikėtų profilaktiškai tikrintis sveikatą pas gydytoją – ginekologą.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24