Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas

+2
1

Inkstų nepakankamumas – tai toks inkstų funkcijų pakitimas, kuris sutrikdo organizmo vidinės terpės pastovumą.

Pagrindinė inkstų funkcija yra organizmo vidinės terpės homeostazės (pastovios organizmo skysčių sudėties) palaikymas. Vidinės terpės homeostazė yra būtina taisyklingai medžiagų apykaitai ląstelėse.

Inkstai sudaryti iš daugybės kanalėlių – nefronų, kurie kartu su kraujagyslėmis suformuoja inkstų funkcinius vienetus – glomerulus.

Inkstai išskiria galutinius medžiagų apykaitos produktus – šlapalą, kreatininą, šlapimo rūgštį, fenolo junginius. Be to, inkstai reguliuoja arterinį kraujospūdį. Inkstuose gaminamas hormonas eritropoetinas reikšmingas raudonųjų kraujo kūnelių – eritrocitų – brendimui.

Per parą suaugęs žmogus išskiria apie 1,5 l šlapimo (tai paros diurezė), 1 metų vaikas – 500 ml.

Dehidratacija


„Kava, alkoholis, saldieji gėrimai, nesveikas maistas, gausus prakaitavimas sporto salėje pašalina iš organizmo vandenį, todėl laiku neatstačius jo balanso gali prasidėti rimti sveikatos sutrikimai.“

Plačiau skaitykite čia:
Dehidratacija – ką apie ją reikia žinoti? »

 


Skiriamas ūmus ir lėtinis inkstų nepakankamumas. Kiekvienos nepakankamumo formos atveju gali būti sutrikusi tik kanalėlių funkcija arba išsivystyti visiškas nepakankamumas (sutrikusi ir glomerulų, ir kanalėlių funkcija).

Pagrindinės lėtinio inkstų nepakankamumo priežastys:

- lėtiniai uždegiminiai inkstų susirgimai (lėtinis glomerulonefritas, lėtinis pielonefritas);
- lėtinės kraujagyslių ligos (hipertoninė liga, inkstų arterijos stenozė);
- metabolinės ligos (diabetinė nefrosklerozė, amiloidozė).

Kitos priežastys:

- nesaikingas vaistų vartojimas (ypač nuo skausmo);
- ilgalaikis šlapimo takų nepraeinamumas;
- Aporto sindromas (tai paveldima liga, kuri sukelia kurtumą, progresuojančius inkstų pažeidimus ir akių defektus);
- nefrozinis sindromas (būklė, kai šlapime yra daug baltymų, kraujyje sumažėjusi baltymų koncentracija ir padidėjęs cholesterolio kiekis);
- inkstų policistozė (genetinis sutrikimas, kuriam būdingos gausios cistos inkstuose);
- cistinozė (paveldima liga, kai baltymai kaupiasi inkstų ląstelėse);
- dauginė mieloma (onkologinė kaulų čiulpų liga).  

Kai kurios lėtinio inkstų funkcijos nepakankamumo formos yra paveldimos.

Daugelis vyresnio amžiaus žmonių turi riziką susirgti šia liga, tačiau afroamerikiečiai, vyriškos lyties asmenys ir tie, kurių šeimoje yra sergančių lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu, patenka į didesnę ligos rizikos grupę.

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Simptomai

Pirminiai lėtinio inkstų nepakankamumo požymiai atsiranda veikiančių nefronų masei sumažėjus iki 50–30 %. Ryškūs ligos požymiai matomi tada, kai veikiančių nefronų masė sumažėja iki 30–10 %. Jei jų lieka mažiau nei 10 % – išsivysto uremija.

Uremijai būdinga:

Hiperazotemija (šlapalo ir kreatinino padidėjimas kraujyje). Įvairių organizmo sistemų pažeidimą sergant uremija be šių toksinų sukelia acidozė, elektrolitų disbalansas, hormoniniai pakitimai.

Acidozė. Sukelia anoreksiją, pykinimą, CNS slopinimą.

Natrio disbalansas. Dėl natrio padidėjimo organizme sulaikomas vanduo, vystosi edemos, atsiranda hipertenzija.

Kalio disbalansas. Kalio padidėjimas sukelia aritmijas. Dėl jo gali sustoti širdis.

Šlapimo pakitimai ir H2O apykaitos sutrikimas. Vėmimas ir viduriavimas sergant uremija greitai gali sukelti organizmo dehidrataciją, o vandens sulaikymas sukelia edemas, cirkuliuojančio kraujo kiekio padidėjimą, širdies nepakankamumą.

Širdies-kraujagyslių sistemos pažeidimas. Sergant uremija, dažnai išsivysto hipertenzija ir širdies nepakankamumas. Pusei ureminių ligonių būdingas ureminis perikarditas (širdies perikardo sluoksnio uždegimas). Dažnai atsiranda įvairių širdies ritmo sutrikimų.

Kraujo sistemos pokyčiai. Būdinga anemija, kurią sąlygoja toksinai, raudonųjų kraujo kūnelių gamybos sutrikimai, kraujavimas iš virškinamojo trakto.

Virškinamojo trakto pokyčiai. Anoreksija, pykinimas, vėmimas yra pirmieji uremijos požymiai. Dėl to ligoniai sulysta. Pacientai jaučia metalo skonį burnoje, burnos gleivinėje prasideda uždegimas – stomatitas. Kadangi šlapalas ir kiti metabolitai yra išskiriami pro virškinamojo trakto gleivinę, jie sukelia gastritą, kolitą. Gleivinėje atsiranda opų, kurios dažnai kraujuoja.

Nervų sistemos pažeidimas. Dėl CNS pažeidimo ligoniai negali susikoncentruoti, vyrauja depresija, gali išsivystyti ureminė koma. Būdingi periferinių nervų pažeidimai – ligoniai jaučia deginantį skausmą kojose, parestezijas (kojų tirpimas), išsivysto paralyžius.

Inkstų kilmės osteodistrofija arba inkstų rachitas – silpnėja kaulai, padidėja lūžių tikimybė. 

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Ligos eiga

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas yra ilgalaikis, galintis progresuoti ir išsivystyti į visišką inkstų nepakankamumą.

Paskutinė nepakankamumo stadija yra nuolatinė būklė, kuri gydoma tik atliekant dializes arba persodinant inkstus.

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Diagnostika

Paciento tyrimas pradedamas nuo ligos istorijos išsiaiškinimo (nusiskundimai, inkstų ligos šeimoje, vartojami vaistai).

Gydytojas paskiria atlikti kraujo ir šlapimo laboratorinius tyrimus tam, kad galėtų įvertinti inkstų funkcinį pajėgumą. Iš kraujo tyrimo rezultatų galima nustatyti mažakraujystę, įvertinti šlapalo ir kreatinino kiekį (šie rodikliai parodo, kaip gerai inkstai filtruoja kraują; sutrikus inkstų funkcijai šlapalo ir kreatinino kiekiai kraujyje padidėja). Kreatinino koncentracija kraujyje taip pat parodo glomerulų filtracijos greitį (GFG) – remiantis šiuo rodmeniu galima pamatyti, kokio lygio yra inkstų funkcija.

Neretai gydytojas pasiūlo atlikti vizualinius tyrimus inkstų išvaizdai ir anatominei struktūrai įvertinti – ultragarsinį tyrimą arba kompiuterinę tomografiją. Šie tyrimo metodai padeda išmatuoti inkstų dydį (sergant jie gali būti maži ir randuoti), kraujotakos greitį juose, aptikti šlapimo nepraeinamumą.

Kartais specialistas atlieka biopsiją paėmęs mažą inkstų audinio gabalėlį.

Kiti tyrimai: kaulų skenavimas (kaulų sudėties pokyčiams aptikti), elektrokardiograma (užfiksuojami širdies elektriniai impulsai).

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Gydymas

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas dažniausiai būna nulemtas kitų būklių, todėl pirmiausia reikia pašalinti priežastis, sukėlusias inkstų pažeidimus (reguliuoti kraujospūdį, gliukozės kiekį kraujyje sergant cukriniu diabetu, išlaikyti normalią kūno masę).

Gyvenimo būdo pokyčiai yra pirmasis žingsnis gydant šią inkstų ligą:

- sveika mityba (mažinti druskos kiekį maiste, gerti pakankamai vandens);
- reguliari mankšta;
- rūkymo atsisakymas;
- saikingas alkoholio vartojimas.

Gydymui skiriami diuretikai (skysčius „varantys“ vaistai), kraujospūdį mažinantys medikamentai, fosfatus sujungiantys vaistai (fosfatų perteklius organizme iš kaulo pašalina kalcį, todėl kaulai tampa trapūs).

Būklei blogėjant skiriamos hemodializės procedūros, kai specialus aparatas filtruoja toksinus iš kraujo.

Išsivysčius mažakraujystei dėl inkstų gaminamo hormono eritropoetino trūkumo, reikalingos eritropoetino injekcijos.

Galiausiai, išbandžius visus gydymo būdus, atliekamas inksto persodinimas (sveiko žmogaus inkstas pakeičia pažeistą ligonio inkstą).

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Profilaktika

Profilaktikos priemonėmis siekiama pašalinti inkstų funkcijos nepakankamumą sukėlusias priežastis.

Geriausios priemonės ligos eigai sulėtinti yra kraujo spaudimo ir gliukozės kiekio kraujyje reguliavimas. 

Susiję straipsniai

  • viktoras / 2014-12-21 12:19:34

    Aš jau daug metu studijuoju akupunktura ir turiu sukaupes tokiu žiniu kokiu neturi niekas.Suakupunktura galima gydyti bet kokias ligas be abejo tie kas daro milžiniškus pinigus iš žmoniu kančiu ir ju pakalikai pasakys kad tai visiška nesamone.Juk taip vadinami spcai negydo akupunktura bet kokia negale.Bet tai jau atskiras pokalbis.Tie žmones nera buve ateje pas mane.Oaš pinigu iš žmoniu neprašau ir neimu.Akupunkturos teorija taip pat tvirtina kad sutrikes energijos balansas inkstu kanale sutrikdo daugybes vidaus organu veikla.Aš gyvenu Šiluteje ir daugumai žmoniu nepasiekiamasir todel deja negaliu pilnumoje padeti žmonems.

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24