Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas

+2
+2 -0
1

Inkstų nepakankamumas – tai toks inkstų funkcijų pakitimas, kuris sutrikdo organizmo vidinės terpės pastovumą.

Pagrindinė inkstų funkcija yra organizmo vidinės terpės homeostazės (pastovios organizmo skysčių sudėties) palaikymas. Vidinės terpės homeostazė yra būtina taisyklingai medžiagų apykaitai ląstelėse.

Inkstai sudaryti iš daugybės kanalėlių – nefronų, kurie kartu su kraujagyslėmis suformuoja inkstų funkcinius vienetus – glomerulus.

Inkstai išskiria galutinius medžiagų apykaitos produktus – šlapalą, kreatininą, šlapimo rūgštį, fenolo junginius. Be to, inkstai reguliuoja arterinį kraujospūdį. Inkstuose gaminamas hormonas eritropoetinas reikšmingas raudonųjų kraujo kūnelių – eritrocitų – brendimui.

Per parą suaugęs žmogus išskiria apie 1,5 l šlapimo (tai paros diurezė), 1 metų vaikas – 500 ml.

Dehidratacija „Kava, alkoholis, saldieji gėrimai, nesveikas maistas, gausus prakaitavimas sporto salėje pašalina iš organizmo vandenį, todėl laiku neatstačius jo balanso gali prasidėti rimti sveikatos sutrikimai.“

Plačiau skaitykite čia:
Dehidratacija – ką apie ją reikia žinoti? »

 

Skiriamas ūmus ir lėtinis inkstų nepakankamumas. Kiekvienos nepakankamumo formos atveju gali būti sutrikusi tik kanalėlių funkcija arba išsivystyti visiškas nepakankamumas (sutrikusi ir glomerulų, ir kanalėlių funkcija).

Pagrindinės lėtinio inkstų nepakankamumo priežastys:

– lėtiniai uždegiminiai inkstų susirgimai (lėtinis glomerulonefritas, lėtinis pielonefritas);
– lėtinės kraujagyslių ligos (hipertoninė liga, inkstų arterijos stenozė);
– metabolinės ligos (diabetinė nefrosklerozė, amiloidozė).

Kitos priežastys:


– nesaikingas vaistų vartojimas (ypač nuo skausmo);
– ilgalaikis šlapimo takų nepraeinamumas;
– Aporto sindromas (tai paveldima liga, kuri sukelia kurtumą, progresuojančius inkstų pažeidimus ir akių defektus);
– nefrozinis sindromas (būklė, kai šlapime yra daug baltymų, kraujyje sumažėjusi baltymų koncentracija ir padidėjęs cholesterolio kiekis);
inkstų policistozė (genetinis sutrikimas, kuriam būdingos gausios cistos inkstuose);
– cistinozė (paveldima liga, kai baltymai kaupiasi inkstų ląstelėse);
– dauginė mieloma (onkologinė kaulų čiulpų liga).  

Kai kurios lėtinio inkstų funkcijos nepakankamumo formos yra paveldimos.

Daugelis vyresnio amžiaus žmonių turi riziką susirgti šia liga, tačiau afroamerikiečiai, vyriškos lyties asmenys ir tie, kurių šeimoje yra sergančių lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu, patenka į didesnę ligos rizikos grupę.

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Simptomai

Pirminiai lėtinio inkstų nepakankamumo požymiai atsiranda veikiančių nefronų masei sumažėjus iki 50–30 %. Ryškūs ligos požymiai matomi tada, kai veikiančių nefronų masė sumažėja iki 30–10 %. Jei jų lieka mažiau nei 10 % – išsivysto uremija.

Uremijai būdinga:

Hiperazotemija (šlapalo ir kreatinino padidėjimas kraujyje). Įvairių organizmo sistemų pažeidimą sergant uremija be šių toksinų sukelia acidozė, elektrolitų disbalansas, hormoniniai pakitimai.

Acidozė. Sukelia anoreksiją, pykinimą, CNS slopinimą.

Natrio disbalansas. Dėl natrio padidėjimo organizme sulaikomas vanduo, vystosi edemos, atsiranda hipertenzija.

Kalio disbalansas. Kalio padidėjimas sukelia aritmijas. Dėl jo gali sustoti širdis.

Šlapimo pakitimai ir H2O apykaitos sutrikimas. Vėmimas ir viduriavimas sergant uremija greitai gali sukelti organizmo dehidrataciją, o vandens sulaikymas sukelia edemas, cirkuliuojančio kraujo kiekio padidėjimą, širdies nepakankamumą.

Širdies-kraujagyslių sistemos pažeidimas. Sergant uremija, dažnai išsivysto hipertenzija ir širdies nepakankamumas. Pusei ureminių ligonių būdingas ureminis perikarditas (širdies perikardo sluoksnio uždegimas). Dažnai atsiranda įvairių širdies ritmo sutrikimų.

Kraujo sistemos pokyčiai. Būdinga anemija, kurią sąlygoja toksinai, raudonųjų kraujo kūnelių gamybos sutrikimai, kraujavimas iš virškinamojo trakto.

Virškinamojo trakto pokyčiai. Anoreksija, pykinimas, vėmimas yra pirmieji uremijos požymiai. Dėl to ligoniai sulysta. Pacientai jaučia metalo skonį burnoje, burnos gleivinėje prasideda uždegimas – stomatitas. Kadangi šlapalas ir kiti metabolitai yra išskiriami pro virškinamojo trakto gleivinę, jie sukelia gastritą, kolitą. Gleivinėje atsiranda opų, kurios dažnai kraujuoja.

Nervų sistemos pažeidimas. Dėl CNS pažeidimo ligoniai negali susikoncentruoti, vyrauja depresija, gali išsivystyti ureminė koma. Būdingi periferinių nervų pažeidimai – ligoniai jaučia deginantį skausmą kojose, parestezijas (kojų tirpimas), išsivysto paralyžius.

Inkstų kilmės osteodistrofija arba inkstų rachitas – silpnėja kaulai, padidėja lūžių tikimybė. 

Susiję straipsniai

  • Aš jau daug metu studijuoju akupunktura ir turiu sukaupes tokiu žiniu kokiu neturi niekas.Suakupunktura galima gydyti bet kokias ligas be abejo tie kas daro milžiniškus pinigus iš žmoniu kančiu ir ju pakalikai pasakys kad tai visiška nesamone.Juk taip vadinami spcai negydo akupunktura bet kokia negale.Bet tai jau atskiras pokalbis.Tie žmones nera buve ateje pas mane.Oaš pinigu iš žmoniu neprašau ir neimu.Akupunkturos teorija taip pat tvirtina kad sutrikes energijos balansas inkstu kanale sutrikdo daugybes vidaus organu veikla.Aš gyvenu Šiluteje ir daugumai žmoniu nepasiekiamasir todel deja negaliu pilnumoje padeti žmonems.

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *