Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas

+2
1

Inkstų nepakankamumas – tai toks inkstų funkcijų pakitimas, kuris sutrikdo organizmo vidinės terpės pastovumą.

Pagrindinė inkstų funkcija yra organizmo vidinės terpės homeostazės (pastovios organizmo skysčių sudėties) palaikymas. Vidinės terpės homeostazė yra būtina taisyklingai medžiagų apykaitai ląstelėse.

Inkstai sudaryti iš daugybės kanalėlių – nefronų, kurie kartu su kraujagyslėmis suformuoja inkstų funkcinius vienetus – glomerulus.

Inkstai išskiria galutinius medžiagų apykaitos produktus – šlapalą, kreatininą, šlapimo rūgštį, fenolo junginius. Be to, inkstai reguliuoja arterinį kraujospūdį. Inkstuose gaminamas hormonas eritropoetinas reikšmingas raudonųjų kraujo kūnelių – eritrocitų – brendimui.

Per parą suaugęs žmogus išskiria apie 1,5 l šlapimo (tai paros diurezė), 1 metų vaikas – 500 ml.

Dehidratacija


„Kava, alkoholis, saldieji gėrimai, nesveikas maistas, gausus prakaitavimas sporto salėje pašalina iš organizmo vandenį, todėl laiku neatstačius jo balanso gali prasidėti rimti sveikatos sutrikimai.“

Plačiau skaitykite čia:
Dehidratacija – ką apie ją reikia žinoti? »

 


Skiriamas ūmus ir lėtinis inkstų nepakankamumas. Kiekvienos nepakankamumo formos atveju gali būti sutrikusi tik kanalėlių funkcija arba išsivystyti visiškas nepakankamumas (sutrikusi ir glomerulų, ir kanalėlių funkcija).

Pagrindinės lėtinio inkstų nepakankamumo priežastys:

- lėtiniai uždegiminiai inkstų susirgimai (lėtinis glomerulonefritas, lėtinis pielonefritas);
- lėtinės kraujagyslių ligos (hipertoninė liga, inkstų arterijos stenozė);
- metabolinės ligos (diabetinė nefrosklerozė, amiloidozė).

Kitos priežastys:

- nesaikingas vaistų vartojimas (ypač nuo skausmo);
- ilgalaikis šlapimo takų nepraeinamumas;
- Aporto sindromas (tai paveldima liga, kuri sukelia kurtumą, progresuojančius inkstų pažeidimus ir akių defektus);
- nefrozinis sindromas (būklė, kai šlapime yra daug baltymų, kraujyje sumažėjusi baltymų koncentracija ir padidėjęs cholesterolio kiekis);
- inkstų policistozė (genetinis sutrikimas, kuriam būdingos gausios cistos inkstuose);
- cistinozė (paveldima liga, kai baltymai kaupiasi inkstų ląstelėse);
- dauginė mieloma (onkologinė kaulų čiulpų liga).  

Kai kurios lėtinio inkstų funkcijos nepakankamumo formos yra paveldimos.

Daugelis vyresnio amžiaus žmonių turi riziką susirgti šia liga, tačiau afroamerikiečiai, vyriškos lyties asmenys ir tie, kurių šeimoje yra sergančių lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu, patenka į didesnę ligos rizikos grupę.

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Simptomai

Pirminiai lėtinio inkstų nepakankamumo požymiai atsiranda veikiančių nefronų masei sumažėjus iki 50–30 %. Ryškūs ligos požymiai matomi tada, kai veikiančių nefronų masė sumažėja iki 30–10 %. Jei jų lieka mažiau nei 10 % – išsivysto uremija.

Uremijai būdinga:

Hiperazotemija (šlapalo ir kreatinino padidėjimas kraujyje). Įvairių organizmo sistemų pažeidimą sergant uremija be šių toksinų sukelia acidozė, elektrolitų disbalansas, hormoniniai pakitimai.

Acidozė. Sukelia anoreksiją, pykinimą, CNS slopinimą.

Natrio disbalansas. Dėl natrio padidėjimo organizme sulaikomas vanduo, vystosi edemos, atsiranda hipertenzija.

Kalio disbalansas. Kalio padidėjimas sukelia aritmijas. Dėl jo gali sustoti širdis.

Šlapimo pakitimai ir H2O apykaitos sutrikimas. Vėmimas ir viduriavimas sergant uremija greitai gali sukelti organizmo dehidrataciją, o vandens sulaikymas sukelia edemas, cirkuliuojančio kraujo kiekio padidėjimą, širdies nepakankamumą.

Širdies-kraujagyslių sistemos pažeidimas. Sergant uremija, dažnai išsivysto hipertenzija ir širdies nepakankamumas. Pusei ureminių ligonių būdingas ureminis perikarditas (širdies perikardo sluoksnio uždegimas). Dažnai atsiranda įvairių širdies ritmo sutrikimų.

Kraujo sistemos pokyčiai. Būdinga anemija, kurią sąlygoja toksinai, raudonųjų kraujo kūnelių gamybos sutrikimai, kraujavimas iš virškinamojo trakto.

Virškinamojo trakto pokyčiai. Anoreksija, pykinimas, vėmimas yra pirmieji uremijos požymiai. Dėl to ligoniai sulysta. Pacientai jaučia metalo skonį burnoje, burnos gleivinėje prasideda uždegimas – stomatitas. Kadangi šlapalas ir kiti metabolitai yra išskiriami pro virškinamojo trakto gleivinę, jie sukelia gastritą, kolitą. Gleivinėje atsiranda opų, kurios dažnai kraujuoja.

Nervų sistemos pažeidimas. Dėl CNS pažeidimo ligoniai negali susikoncentruoti, vyrauja depresija, gali išsivystyti ureminė koma. Būdingi periferinių nervų pažeidimai – ligoniai jaučia deginantį skausmą kojose, parestezijas (kojų tirpimas), išsivysto paralyžius.

Inkstų kilmės osteodistrofija arba inkstų rachitas – silpnėja kaulai, padidėja lūžių tikimybė. 

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Ligos eiga

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas yra ilgalaikis, galintis progresuoti ir išsivystyti į visišką inkstų nepakankamumą.

Paskutinė nepakankamumo stadija yra nuolatinė būklė, kuri gydoma tik atliekant dializes arba persodinant inkstus.

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Diagnostika

Paciento tyrimas pradedamas nuo ligos istorijos išsiaiškinimo (nusiskundimai, inkstų ligos šeimoje, vartojami vaistai).

Gydytojas paskiria atlikti kraujo ir šlapimo laboratorinius tyrimus tam, kad galėtų įvertinti inkstų funkcinį pajėgumą. Iš kraujo tyrimo rezultatų galima nustatyti mažakraujystę, įvertinti šlapalo ir kreatinino kiekį (šie rodikliai parodo, kaip gerai inkstai filtruoja kraują; sutrikus inkstų funkcijai šlapalo ir kreatinino kiekiai kraujyje padidėja). Kreatinino koncentracija kraujyje taip pat parodo glomerulų filtracijos greitį (GFG) – remiantis šiuo rodmeniu galima pamatyti, kokio lygio yra inkstų funkcija.

Neretai gydytojas pasiūlo atlikti vizualinius tyrimus inkstų išvaizdai ir anatominei struktūrai įvertinti – ultragarsinį tyrimą arba kompiuterinę tomografiją. Šie tyrimo metodai padeda išmatuoti inkstų dydį (sergant jie gali būti maži ir randuoti), kraujotakos greitį juose, aptikti šlapimo nepraeinamumą.

Kartais specialistas atlieka biopsiją paėmęs mažą inkstų audinio gabalėlį.

Kiti tyrimai: kaulų skenavimas (kaulų sudėties pokyčiams aptikti), elektrokardiograma (užfiksuojami širdies elektriniai impulsai).

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Gydymas

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas dažniausiai būna nulemtas kitų būklių, todėl pirmiausia reikia pašalinti priežastis, sukėlusias inkstų pažeidimus (reguliuoti kraujospūdį, gliukozės kiekį kraujyje sergant cukriniu diabetu, išlaikyti normalią kūno masę).

Gyvenimo būdo pokyčiai yra pirmasis žingsnis gydant šią inkstų ligą:

- sveika mityba (mažinti druskos kiekį maiste, gerti pakankamai vandens);
- reguliari mankšta;
- rūkymo atsisakymas;
- saikingas alkoholio vartojimas.

Gydymui skiriami diuretikai (skysčius „varantys“ vaistai), kraujospūdį mažinantys medikamentai, fosfatus sujungiantys vaistai (fosfatų perteklius organizme iš kaulo pašalina kalcį, todėl kaulai tampa trapūs).

Būklei blogėjant skiriamos hemodializės procedūros, kai specialus aparatas filtruoja toksinus iš kraujo.

Išsivysčius mažakraujystei dėl inkstų gaminamo hormono eritropoetino trūkumo, reikalingos eritropoetino injekcijos.

Galiausiai, išbandžius visus gydymo būdus, atliekamas inksto persodinimas (sveiko žmogaus inkstas pakeičia pažeistą ligonio inkstą).

Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Profilaktika

Profilaktikos priemonėmis siekiama pašalinti inkstų funkcijos nepakankamumą sukėlusias priežastis.

Geriausios priemonės ligos eigai sulėtinti yra kraujo spaudimo ir gliukozės kiekio kraujyje reguliavimas. 

Susiję straipsniai

  • viktoras / 2014-12-21 12:19:34

    Aš jau daug metu studijuoju akupunktura ir turiu sukaupes tokiu žiniu kokiu neturi niekas.Suakupunktura galima gydyti bet kokias ligas be abejo tie kas daro milžiniškus pinigus iš žmoniu kančiu ir ju pakalikai pasakys kad tai visiška nesamone.Juk taip vadinami spcai negydo akupunktura bet kokia negale.Bet tai jau atskiras pokalbis.Tie žmones nera buve ateje pas mane.Oaš pinigu iš žmoniu neprašau ir neimu.Akupunkturos teorija taip pat tvirtina kad sutrikes energijos balansas inkstu kanale sutrikdo daugybes vidaus organu veikla.Aš gyvenu Šiluteje ir daugumai žmoniu nepasiekiamasir todel deja negaliu pilnumoje padeti žmonems.

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25